A kormányfő kedden jelentette be, hogy a kabinet döntése alapján - a magán-nyugdíjpénztári átalakításból származó forrásokkal - egy lépésben 81 százalékról 77-re csökken a GDP-arányos államadósság mértéke, ami több mint 1340 milliárd forintos csökkenést jelent. Szólt arról is, hogy ősz elején várható még egy nagyobb adósságcsökkentő lépés.
Utóbbival kapcsolatban a TV2-nek Orbán Viktor azt mondta: kora ősszel - ugyancsak a magán-nyugdíjpénztári átalakításból származó pénzből - 2-3,5 százalékos lehet az államadósság-csökkentés mértéke. Mint fogalmazott, ősszel az államadósság ellen viselt háború második csatáját is szeretnék megvívni.
Arra a kérdésre, hogy miért nem fordították államadósság-csökkentésre a magán-nyugdíjpénztári átalakításból felszabaduló összes pénzt, azaz csaknem háromezer milliárd forintot, a miniszterelnök kifejtette: sok olyan papírt is kaptak, amelyek külföldi pénzügyi alapok felé testesítenek meg követeléseket. Először át kell tekinteni, mikor érdemes ezeket kiváltani - tette hozzá. Mint mondta, a következő, ősz eleji államadósság-csökkentést is a magán-nyugdíjpénztári átalakításból származó pénzből hajtják végre, de ahhoz először az említett papírokból "pénzt kell előállítani". Ráadásul - folytatta - még azt is pontosan tudni kell, hogy minden visszaérkezett-e az államhoz, továbbá a reálhozamokat is ki kell fizetni az embereknek. Utóbbival kapcsolatban közölte, hogy azok a korábbi magán-nyugdíjpénztári befizetők, akiknek volt reálhozamuk, augusztus környékén összesen 200-250 milliárd forintot fognak kapni.
Orbán Viktor szerint a 2012-ben is folytatódó államadósság-csökkentés fedezete a magyar emberek munkája, termelése lesz. "Csökkenteni fogjuk a költségvetés hiányát, és ahogy csökkentjük a költségvetés hiányát, úgy csökken az államadósság" - fűzte hozzá.
Arra, hogy mikorra csökkenhet az államadósság mértéke - az új alaptörvényben előírt - 50 százalékos mértékre, a kormányfő azt válaszolta: úgy számol, hogy a következő parlamenti választásig, 2014 májusáig 70 százalék alá tudják vinni az államadósság mértékét, s a következő ciklusban pedig reális célkitűzés lehet a majdani kabinetnek az 50 százalék elérése.
Orbán Viktor ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a mostani államadósság-csökkentés miatt már a jövő évi költségvetésben kevesebb olyan kiadással kell számolni, amely a korábban felvett hitelek most fizetendő kamataként jelentkezik.
Az államadósságot újratermelő, átalakítandó tényezők között a miniszterelnök a nagy gyógyszergyártóknak fizetett, szerinte indokolatlan extraprofitot említette, valamint azt, hogy életerős embereknek szociális segélyt adnak ahelyett, hogy közmunkát szerveznének nekik. Ezért január 1-jétől már nem is segélyeket fizetnek, hanem közmunka-lehetőséget kínálnak a rászorulóknak - jegyezte meg.
MTI