4p

Idén május végéig 598,6 milliárd forintnyi személyi jövedelemadót fizettek be az állampolgárok, miközben tavaly az első öt hónapban 763,7 milliárd folyt be ezen a címen az államkasszába. Mindez az egykulcsos adó bevezetésének hatása, tehát főleg az átlagnál jobban keresők és a nagycsaládosok zsebében kell keresni a fenti összegek közti különbözetet. Mfor.hu-háttér.

A költségvetési előirányzat szerint az idén nagyjából 400 milliárd forint marad az emberek zsebében az egykulcsos 16 százalékos személyi jövedelemadó (szja) bevezetésével. A pluszpénz a KSH által közölt bérstatisztikákban is látszik, hiszen áprilisban az adóváltozásoknak köszönhetően 7,6 százalékkal nőttek a nettó átlagbérek, ami 4,7 százalékos infláció mellett 2,9 százalékos reálbér-növekedésnek felelt meg.

Májusig már 165 milliárdot vettünk ki az állam zsebéből

A tavalyi évben befolyt 1767,865 milliárd forint után a 2011-es költségvetésben 1362,977 milliárd forint van előirányozva személyi jövedelemadó címén a befizetések között. Már ebből is látszik, hogy a kormány felkészült az egykulcsos szja miatt kieső bevételre, a fenti két összeg közti nagyjából 400 milliárd forintos különbséget az emberek zsebében hagyja.

Május végéig szja címén 598,635 milliárd forint folyt be a büdzsébe, ami 165 milliárd forinttal marad el a tavalyi év hasonló időszakában tapasztalt 763,662 milliárdtól. Időarányosan tehát ugyanott vagyunk, ahol tavaly: most az szja-bevételek 43,9 százaléka teljesült öt hónap alatt, 2010-ben ez az arány 43,2 százalék volt.

A fenti 165 milliárd forintot azoknak a zsebében kell keresni, akik jól jártak az egykulcsos adóval, ez többnyire az átlagnál jobban keresőket és a nagycsaládosokat érinti. Két minimálbérre bejelentett szülő esetében például csak minimálisan érvényesül az adócsökkenés hatása még három gyermek esetében is, bruttó félmilliós fizetés mellett viszont a két szülő akár 150 ezer forintot is megspórolhat havonta a csökkenő adózással.

Az egyedülállók szinte minden esetben rosszabbul járnak az új rendszerrel, átlagkereset mellett például havonta több mint 3400 forinttal csökkent a nettó bére annak, aki nem nevel gyermeket. Az mfor.hu már tavaly ősszel elkészítette szja-kalkulátorát, melynek segítségével bárki könnyedén kiszámolhatja, hogy jobban, vagy rosszabbul jár-e az egykulcsos családi adózással.

A bankok eddig fegyelmezetten fizetnek

A lakosságot az szja mellett az áfafizetés érinti leginkább, ezen a címen az egész évben 2557,988 milliárd forintra számít a kormány a tavalyi 2313,582 milliárd forint után. Öt hónap alatt 986,872 milliárd forintnyi áfát fizettünk be az államkasszába, ami több mint 50 milliárd forinttal haladja meg a 2010 hasonló időszakában tapasztalt 929,161 milliárdot. Ez nagyrészt az inflációnak köszönhető, hiszen a kiskereskedelmi forgalom egyelőre jóindulattal is csak stagnál, a növekvő fogyasztástól nem várhatjuk az áfabevétel növekedését.

Jövedéki adó címén 311,282 milliárd forint bevétele volt a büdzsének öt hónap alatt, ez több mint 20 milliárddal haladja meg a tavalyi 290,914 milliárd forintot. A lakosság részéről egy nagy tétel van még a büdzsében: az illetékbevételek címén a tavalyi év első öt hónapjában még 35,882 milliárdot fizettünk be, míg ez idén 30,386 milliárdra csökkent.

Bankadóból idén májusban mindössze 500 millió forint bevétele volt a büdzsének, hiszen a tavalyi szeptemberi és decemberi utalás után az idén negyedévente kell fizetni a különadót a pénzintézeteknek. A májusi félmilliárd valószínűleg még az első negyedéves elmaradást jelentette néhány cég esetében, öt hónap alatt összesen 51,149 milliárd forintot fizettek a bankok, ami a 187 milliárdos éves előirányzat 27,4 százaléka.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!