5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Senki nem gondolta volna, hogy a Lehman Brothers befektetési bankot egyik napról a másikra gyakorlatilag becsukják. Több ezer amerikai munkavállalót ért ez a lépés váratlanul. Magyarországon is egyre több cég számol be gondokról és létszámleépítésekről. Az mfor.hu annak nézett utána, mit tehet egy dolgozó azért, hogy ne veszítse el munkáját ilyen nehéz körülmények között.

Küzdeni kell az állásunkért

A Lehman Brotherst felvásároló Barclaysnél legalább háromezer embert fognak elbocsátani, hiszen a tranzakció után számos poszton feleslegessé váltak az alkalmazottak. A banknál teljesítményértékelés után döntenek arról, hogy ki maradjon, és ki veheti a sátorfáját – írja a Forbes.com.

A cégek a mérlegelésnél azt is figyelembe veszik, hogy mennyire lehet helyettesíteni az adott dolgozót. Ha ez egyszerűbb – mint például a betanított, adminisztratív munkák esetében -, akkor könnyebben megválnak a alkalmazottól – közölte az mfor.hu-val a PricewaterhouseCoopers magyarországi cégénél dolgozó Nagy Péter, aki az üzleti tanácsadói részleg igazgatója. Hozzáfűzte: feltehetőleg azok sem fogják elveszíteni a munkájukat, akiknek a távozása komoly versenyhátrányt okoz a vállalatoknak.

Bár nagy a bizonytalanság, és a legtöbb munkavállaló nem látja előre, hogy igazán veszélyben van-e a munkahelye, érdemes lépéseket tenni azért, hogy ne veszítsük el az állásunkat, még ha ez a legtöbb esetben ez nem is rajtunk múlik.

Az biztos, hogy minden munkavállalótól nagy elkötelezettséget várnak el az ilyen krízishelyzetekben – emelte ki Nagy Péter. Nem ritka az sem, hogy túlórázniuk kell a dolgozóknak, és fontos lehet, hogy ebben az időszakban a munkahelyet a magánéletük elé helyezzék. Ha egy alkalmazott elfogadja ezt a komoly teljesítménynyomást, erősítheti az esélyét, hogy ne ő legyen az, akit elküldenek a válság hatásai miatt.

Legyünk kreatívak!

Érdemes ilyenkor is pozitívan gondolkodni, és a nehézségeket úgy felfogni, hogy ez egy olyan helyzet, ami kedvez a kreativitásnak. Elővehetjük rejtett tartalékainkat, például meggyőző képességünket, amivel elérhetjük feletteseinknél, hogy ne ránk essen a választás a létszámcsökkentéskor. "Ha egy munkát igazán szeretnénk, érdemes megharcolni érte" – nyilatkozta a Forbes.comnak Michelle Winkley, a Pricewaterhouse Coopers és az AIG volt hr-igazgatója.

Gondolkodjunk úgy, mintha új munkahelyen kellene bizonyítanunk, különösen ha felvásárlásra vagy összeolvadásra kerül a sor. Értekezleteket kezdeményezhetünk az új anyacégnél, különösen a vezetőkkel és a döntéshozókkal ildomos leülni tárgyalni. Bizonyára azt is értékelni fogja a főnökünk, ha érdeklődést mutatunk a vállalat helyzete iránt, és ha megkérdezzük, miben tudunk segíteni. Ha átmeneti intézkedésekre kényszerül a társaság a válság hatásai miatt, vállaljunk ezzel kapcsolatos feladatokat önként.

Egy valamit ne tegyünk: ne könyörögjünk az állásunk megtartásáért. Helyette mondjuk azt a felettesünknek: megértjük, hogy néhány embert el kell küldenie a cégtől. Kérdezzük meg, hogy miben támogathatjuk őt annak érdekében, hogy a legjobb döntést hozza meg.

Nehéz gazdasági helyzetben megnövekszik a kétirányú kommunikáció jelentősége – figyelmeztet Nagy Péter. Fontos, hogy ilyenkor a dolgozók is elmondhassák ötleteiket, hiszen gyakran az alulról jövő tanácsok segíthetnek a költségcsökkentési ötletekben, ezáltal a munkahelyek megteremtésében. Bár a magyar vezetési kultúra inkább felülről lefelé vezérelt, és ritkán működik fordítva, a munkáltatók ilyen esetekben különösen értékelik a proaktivitást, és ha azt látják, hogy a dolgozó igyekszik segíteni a problémák megoldásában.

Ápoljunk jó kapcsolatot főnökünkkel!

Sok minden függ a kapcsolatainktól Linda Dominguez karrier coach szerint. Előfordulhat, hogy a főnökünk munkája is feleslegessé válik, és elküldhetik a vállalattól. Viszont jól jöhetünk ki a helyzetből, ha remek viszonyt ápolunk vele, hiszen előfordulhat, hogy majd magával visz az új helyre.

Nagy Péter ugyanakkor hangsúlyozta: bár sokan megijednek egy-egy leépítés alkalmával, és munkahelyváltáson gondolkodnak, nagyon meg kell gondolni ezt a lépést. Fontos, hogy a cégek ilyen helyzetben megteremtsék a dolgozók biztonságérzetét. Ugyanakkor egy munkavállalónak csak akkor érdemes ezen törnie a fejét, ha biztos benne, hogy el fog tudni helyezkedni, hiszen a nehéz helyzetben lévő iparágak szereplői ilyenkor általában nem gondolkodnak új munkaerő felvételén.

Az átképzés megoldást jelenthet, azonban ezzel az lehet a gond, hogy a rosszabb gazdasági helyzetben működő cégeket nehezebb meggyőzni a tanulásunk támogatásáról. Ha viszont valaki a válság miatt elvesztette a munkáját, mindenképp érdemes új dolgot elsajátítania, csak arra kell figyelnie, hogy olyan képzésbe fektessen időt és energiát, amelyet elismernek majd a piacon.

Nagyon fontos a szaktudás, azonban azt sem felejtsük el, hogy a cégek a létszámcsökkentések során inkább azt nézik, hogy egy illető miként boldogul a kollégáival, hogyan viselkedik, időben végez-e a munkájával, milyen a munkájának a minősége és mennyire lelkes a feladatait illetően. Így a munkavállalók hozzáállásán is sok múlhat, amikor az állásuk megtartása a tét.

Kovács Zita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!