Elfogadta az Országgyűlés kormánypárti többsége hétfőn azt az adótörvényekhez benyújtott módosító javaslatot, amely a biztosítottak és a nyugdíjas vállalkozók által fizetendő nyugdíjjárulék mértékét 9,5 százalékról 10 százalékra emeli. A bruttó bért terhelő nyugdíjjárulék fél százalékponttal történő megemelése mintegy 40 milliárd forinttal növeli a költségvetés bevételeit, számolt be az MTI.
Így tovább nő a havi 638,75 ezer forintos bruttó bérnél kevesebbet keresők, vagyis a magyar munkavállalók jelentős részének az adóéke. A 200 ezer forintos bruttó átlagfizetésnél a korábban számolt adóék 47,67 százalékról 48-ra nő, vagyis az mfor.hu azon megállapítása, mely szerint a kormány adó- és járulék intézkedései különösen a fiatalok és a kevésbé képzettek körében a foglalkoztatás növekedését nem segítik, most tovább erősödik.
Az mfor.hu korábbi számítása is azt igazolta, hogy a mostani döntéssel a 40 milliárd körüli pótlólagos összeget kasszírozhat a kormány. A KSH adatai szerint ugyanis szeptember végén 3,8 millió munkavállaló átlagban 194 ezer forintot keresett. Vagyis ennek a bértömegnek a 0,005 százaléka havi szinten 3,7, éves szinten pedig 44,5 milliárdot tesz ki. (Igaz, ez a számítás nem veszi figyelembe a járulékfizetési plafont.)
A számvevőszéki és költségvetési bizottság javaslatát Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője szombaton azzal indokolta, hogy a nyugdíjjárulék-emelésből befolyó plusz pénzből a legalább negyvenéves munkaviszonnyal rendelkező nők nyugdíjba vonulását fedeznék. Az MSZP, a Jobbik és az LMP elutasította a járulékemelést célzó indítványt.
mfor.hu