A magyar bank anyacége, a Raiffeisen Bank International csütörtökön tette közzé a csoport eredményeit, és a bank sajtóközleménye úgy fogalmazott, hogy a jövőben hat országra kívánnak fókuszálni, amelyek között nem volt ott Magyarország. Ráadásul a magyar piacot is tartalmazó régió kapcsán a központ sajtóanyagában az szerepelt, hogy piaci konszolidáció várható. Az esetleges eladást sugalló közleményre reagálva Heinz Wiedner a bank magyarországi vezérigazgatója az mfor.hu-nak azt mondta, hogy mindebből nem az következik, hogy eladnák a magyar részleget, bár az tény, hogy az itteni piacon a kilátások továbbra is borúsak. A vezető azt is hangsúlyozta: jelen helyzetben nem reális a bank esetleges feldarabolása sem, így aligha fog megtörténni, hogy egyes részlegeket eladnának. Mint Heinz Wiedner elmondta, az osztrák anyabanknak a mostani piaci körülmények között nem éri meg eladni a magyar részleget.
A pénteki sajtótájékoztatón a bank vezérigazgatója és vezérigazgató-helyettese, Kementzey Ferenc ismertette a magyar részleg számait. Az előző évhez képest 34 százalékkal csökkent a Raiffeisen Bank Zrt. vesztesége 2013-ban, 31,2 milliárd forintra – mondta Wiedner. A veszteség egy évvel korábban még 47,4 milliárd forintot tett ki.
A bank bevételi struktúrája jelentősen átalakult, míg a nettó kamateredmény jelentősen, 16 százalékkal visszaesett, és 59,2 milliárd forintot tett ki, addig a nettó díjbevétel jelentősen nőtt, hiszen 61 százalékos bővülést követően 34,7 milliárd forintot realizált a bank. A működési bevételek így nem változtak jelentősen 2013-ban. Minimálisan tudta csökkenteni költségeit a bank, amelyek tavaly 53 milliárd forintot tettek ki 2013-ban.
Céltartalék-képzésre a Raiffeisennél tavaly közel 42 milliárd forintot fordítottak. A nem teljesítő hitelek aránya 30 százalék alatti szinten stabilizálódott, és egyre kevesebb kölcsönszerződés kerül ebbe a kategóriába. A bank vezetője a nemteljesítő hitelek kapcsán azt mondta, hogy a bank rendszere sokkal szigorúbb az iparági sztenderdeknél, így ebbe a kategóriába nem csak a 90 napon túli nem teljesítő hitelek kerültek be. A vezérigazgató úgy fogalmazott, hogy a csökkenő állomány miatt a nem teljesítő hitelek összege is csökkenhet a jövőben.
A bank kilátásai kapcsán a vezető azt mondta, hogy még az idei évben sem számítanak nyereségre, de tovább javuló számokat várnak. A kormányzati intézkedések (például a devizahitelek kapcsán, vagy az árfolyamrést érintő bírósági döntések) meghatározóak lehetnek az eredményre, de ennek pontos hatása jelenleg még nem látható.
A közelmúlt üzleti eredményeit értékelve Kementzey Ferenc, a Raiffeisen Bank vállalati vezérigazgató-helyettese kiemelte: a vállalati területen jelentős növekedést értek el, a sikeres akvizícióknak köszönhetően több százzal nőtt a bank corporate szegmensbe tartozó partnereinek száma. A növekedés jelentős részben a nemzetközi vállalatok körében valósult meg. A KKV üzleti terület az elmúlt két év legintenzívebb növekedését mutatta, kb. 30 százalékkal nőtt a kis- és középvállalati ügyfelek számlanyitása, míg 2012-höz képest 54 százalékkal több hitelt folyósítottak a szektor számára.
A bank private banking üzletága, a Friedrich Wilhelm Raiffeisen közel 300 milliárd forintos kezelt vagyonnal a második legnagyobb piaci szereplő. A prémium lakossági szegmensben szignifikáns növekedést követően a bank több mint 20 000 ügyféllel és 250 milliárd forint kezelt vagyonnal rendelkezik. A lakossági számlavezetés területén 5,3 százalékra nőtt a Raiffeisen piaci részesedése, míg az értékesített befektetési termékek volumene 36 százalékkal emelkedett. Az azonnali kedvezményeket, valamint pénzvisszatérítést biztosító OneCard Hitelkártya bevezetése után a kártyás tranzakciók száma 30 százalékkal bővült.
A bank megőrizte 11 százalékos piaci részesedését a corporate piacon, emellett 2013-ban az Eximbank legnagyobb kereskedelmi banki partnere volt. A Raiffeisen azon kevés piaci szereplők egyike, akik aktívan jelen vannak a projektfinanszírozás területén is. A pénzintézet hagyományosan elkötelezett az agrárgazdaság területén is, folyamatosan növelte hitelállományát és piaci részesedését az ágazatban.
A növekedési hitelprogrammal kapcsolatban Kementzey Ferenc elmondta: azzal számolnak, hogy a program második szakaszában meghirdetett 2000 milliárd Ft-os keretösszeg több mint 50 százalékát felszívja a magyar gazdaság még úgy is, hogy az NHP 2. szakasza az új hiteleket preferálja és csak limitált mértékben (az új szakaszban folyósított hitelek 10 százalékának erejéig) engedi majd a hitelkiváltást.
Az NHP első szakaszában a bank a kért 64 milliárd forintos keretet teljesen kihelyezte, és ennek keretében 20 milliárd forintnyi új hitelt biztosítottak. A második szakaszban is biztató számokat lát a vezérigazgató-helyettes, elmondása szerint 48 milliárd forintnyi hitel kihelyezése folyamatban.
mfor.hu