2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Sürgősségi eljárásban tárgyalja a parlament a CEU-ról szóló törvénymódosítást kedden, hétfőn viszont még érkezhettek módosító javaslatok a törvényhez. Annak tartalma egyértelmű utalás a kormányzat megszüntető szándékára.

Hétfőn este a Törvényalkotási Bizottság nyújtotta meg azt a módosító javaslatot, miszerint ha az egyetem székhelye egy föderatív államban van (mint a CEU esetében az Egyesült Államok), és ott a nemzetközi szerződés kötelező hatályának elismerésére nem a központi kormányzat jogosult, akkor a központi kormánnyal létrejött előzetes megállapodáson kell alapulnia az oklevél kiadásához szükséges nemzetközi szerződésnek - írja a 444.hu.

Vagyis, nemcsak New York állam vezetésének, de magának Donald Trumpnak is szerződést kell kötnie a magyar kormánnyal. Csak épp az USA-ban az oktatási ügyekkel a szövetségi kormány nem illetékes, csak a tagállamok kormányai, így maga Trump sem az. Ennek nyomán tehát az sem világos, hogy egyáltalán lehetséges lenne-e a szerződéskötés, ami nélkül a CEU nem működhetne tovább.

Emellett még a határidőket is szűkítették, így az egyes megállapodásokat a törvény hatályba lépése után fél éven belül meg kell kötni. A feltételeket nem teljesítő egyetemek így 2018. január 1-jétől már nem vehetnek fel elsős hallgatokat. Az eredeti javaslat egyébként csak 2018 szeptemberétől tiltotta volna ezt.

A vasárnapi tüntetés (Fotó: MTI)

Enyedi Zsolt, a CEU rektorhelyettese a HírTv Egyenesen című műsorának adott interjút, amikor értesült a módosításról, mellyel kapcsolatban azt mondta:
"Ha ez igaz, akkor teljesen tiszta víz került a pohárba. Akkor meg akarják szüntetni az egyetemet, fel akarják számolni".

Enyedi Zsolt szerint a törvényhozók nyilván tudják, hogy ha teljesíthetetlen feltételt követelnek meg (az egyezmény Trumppal történő aláírása), akkor azzal azt mondják, nem akarják a CEU-t.

Mindeközben a vasárnapi tüntetést is szervező Oktatási Szabadság csoport élőláncot szervez kedden délutánra a CEU köré, ha a parlament elfogadja a törvénymódosító javaslatot. A szervezők a 16:45-re, a Nádor utcába hirdetett eseménnyel Áder Jánosnak is üzennének, és arra szólítanák fel, hogy ne írja alá a törvényt, hanem küldje el azt minél hamarabb megfontolásra az Alkotmánybíróságnak.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!