Hétfőn este a Törvényalkotási Bizottság nyújtotta meg azt a módosító javaslatot, miszerint ha az egyetem székhelye egy föderatív államban van (mint a CEU esetében az Egyesült Államok), és ott a nemzetközi szerződés kötelező hatályának elismerésére nem a központi kormányzat jogosult, akkor a központi kormánnyal létrejött előzetes megállapodáson kell alapulnia az oklevél kiadásához szükséges nemzetközi szerződésnek - írja a 444.hu.
Vagyis, nemcsak New York állam vezetésének, de magának Donald Trumpnak is szerződést kell kötnie a magyar kormánnyal. Csak épp az USA-ban az oktatási ügyekkel a szövetségi kormány nem illetékes, csak a tagállamok kormányai, így maga Trump sem az. Ennek nyomán tehát az sem világos, hogy egyáltalán lehetséges lenne-e a szerződéskötés, ami nélkül a CEU nem működhetne tovább.
Emellett még a határidőket is szűkítették, így az egyes megállapodásokat a törvény hatályba lépése után fél éven belül meg kell kötni. A feltételeket nem teljesítő egyetemek így 2018. január 1-jétől már nem vehetnek fel elsős hallgatokat. Az eredeti javaslat egyébként csak 2018 szeptemberétől tiltotta volna ezt.
Enyedi Zsolt, a CEU rektorhelyettese a HírTv Egyenesen című műsorának adott interjút, amikor értesült a módosításról, mellyel kapcsolatban azt mondta:
"Ha ez igaz, akkor teljesen tiszta víz került a pohárba. Akkor meg akarják szüntetni az egyetemet, fel akarják számolni".
Enyedi Zsolt szerint a törvényhozók nyilván tudják, hogy ha teljesíthetetlen feltételt követelnek meg (az egyezmény Trumppal történő aláírása), akkor azzal azt mondják, nem akarják a CEU-t.
Mindeközben a vasárnapi tüntetést is szervező Oktatási Szabadság csoport élőláncot szervez kedden délutánra a CEU köré, ha a parlament elfogadja a törvénymódosító javaslatot. A szervezők a 16:45-re, a Nádor utcába hirdetett eseménnyel Áder Jánosnak is üzennének, és arra szólítanák fel, hogy ne írja alá a törvényt, hanem küldje el azt minél hamarabb megfontolásra az Alkotmánybíróságnak.
mfor.hu