2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Élesen bírálta a Moody's hitelminősítő intézet Portugália fizetőképességét leminősítő döntését a német pénzügyminiszter. Ezzel párhuzamosan Németországban felerősödtek azok a hangok, amelyek szerint az eddigi angolszász dominanciával szemben egy európai hitelminősítő intézményre lenne szükség.

Szerdai nyilatkozatában Wolfgang Schäuble a Moody's döntését megalapozatlannak nevezte. A miniszter szerint a német kormányt meglepte a bejelentés, és értetlenül áll az előtt.

Schäuble arra emlékeztetett, hogy Portugáliának új kormánya van, amely következetesen megvalósítja az elhatározott takarékossági programot, sőt - a miniszter szavai szerint - túl is teljesíti azt. Ebből kiindulva a jelenlegi időpontban semmilyen tényleges oka nem állt fenn a leminősítésnek - vélekedett a német kormány pénzügyminisztere.

A miniszter egyidejűleg közvetve hadat üzent a három nagy hitelminősítő intézetnek, a Moody's-nak, a Fitch Ratingsnek, továbbá a Standard and Poor's-nak. Schäuble annak a nézetnek adott hangot, hogy a szóban forgó intézetek befolyását korlátozni kellene. A pénzügyminiszter szerint erőfeszítéseket kell tennie a három intézet "egyeduralmának" megtörésére.

Egy nappal korábban - nem először - hasonlóan foglalt állást Angela Merkel kancellár is. Merkel ezúttal Görögország kapcsán elsősorban a Standard and Poor's-hoz  intézte szavait, de általánosságban mind a három nagy hitelminősítő intézet döntési felsőbbrendűségét megkérdőjelezte. Az angolszász dominanciára utalva Merkel azt hangoztatta: Európának meg kell őriznie saját ítéletalkotási képességét. Merkel szerint mindenekelőtt a Nemzetközi Valutaalap, az Európai Központi Bank, valamint az Európai Bizottság értékítéletére kell támaszkodnia.

A német kancellár az elmúlt hetekben  mindenekelőtt Görögország leminősítésével kapcsolatban  többször is élesen bírálta a három nagy hitelminősítő intézetet. Egyidejűleg a kancellár amellett foglalt állást, hogy egy önálló európai hitelminősítő intézetet kell létrehozni.

A Standard and Poor's németországi igazgatója ugyanakkor elutasította a bírálatokat. Egy szerdai interjúban az igazgató azt hangsúlyozta:  a hitelminősítő intézetek folyamatosan és tartósan figyelnek valamennyi adós államot a piacokon, és csakis alapos elemzés után hoznak  döntést. Az viszont mindenekelőtt a beruházók érdekeit szolgálja.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!