A jegybank elnöke hangsúlyozta: az MNB felelős a pénzintézeti rendszer stabilitásáért, ezért érezte úgy a jegybank vezetése, helyes, ha javaslatokat tesz a devizahitelezés szigorítására a kockázatok csökkentése, elkerülése érdekében. Kiemelte: az MNB-nek nincs szabályozási, rendeletalkotási joga, ezért tette le javaslatait a kormánynak a hitelezés szigorításáról.
Az MNB elnöke jónak tartja a pozitív adóslista ötletét. Megjegyezte: a kötelező pozitív adóslista eddig mindig az adatvédelmi biztos ellenállásába ütközött, az önkéntes pozitív adóslistához való csatlakozást azonban a napokban maguk indították el egyes pénzintézetek. Elmondta: a világban a pénzügyi válság minden ország kormányát a szabályozás szigorítására ösztönözte, az Egyesült Államokban például a derivatívák szabályozását, Magyarországon a devizahitelezést kell szigorítani.
Az MNB elnöke kitért arra: a jegybank monetáris tanácsát két fő elv vezérli a kamatdöntéskor, az infláció, és az ország nemzetközi megítélése. Napjainkban még mindig az ország kockázati megítélése hat jobban a kamatdöntésekre, az alapkamat alakulására, mint a hazai inflációs kilátások - emelte ki Simor András.
A jegybank elnöke megjegyezte: "sajnos nem tudtuk a kamatot olyan alacsonyra vinni, amit egy "normális recesszió" indokolt volna." Simor András az euró magyarországi bevezetésének lehetőségét, az annak előszobájaként számon tartott ERM-II. rendszerhez való csatlakozást feszegető kérdéssel kapcsolatban aláhúzta: az euró bevezetése hosszú folyamat, amit célszerű egy olyan kormánynak elindítania, amely be is tudja fejezni.
Simor András arra kérdésre, hogy az Országos Érdekegyeztető Tanács jegybankban járt képviselőinek mondtak-e az MNB szakértői bérjavaslatokat, kijelentette: konkrét bérekre nem tettek javaslatokat a jegybanki szakemberek.
Aláhúzta: arra azonban felhívták a figyelmet az MNB szakértői, hogy a béremeléseknél, így a minimálbér meghatározásánál is rendkívül óvatosan kell eljárni. Már csak amiatt is, hogy a jegybanki tapasztalatok szerint a foglalkoztatás csökkenése főleg az alacsony képzettségűeknél következett be, ami azt jelzi, hogy ebben a körben nagyobb a bérek jelentősége, mint a magasabb végzettségűeknél - mutatott rá Simor András.
MTI/Menedzsment Fórum