A júniusban elfogadott Egészséges Budapest programról szóló kormány-előterjesztéshez szükséges fedezet becslések szerint megközelíti a 235 milliárd forintot az első ütemben. Ebből a legnagyobb tétel, csaknem 185 milliárd forint a három nagy sürgősségi centrum, a dél-budai, az észak-pesti és a dél-pesti fejlesztését szolgálja - mondta a szakpolitikus.
Az átszervezés egyik célja, hogy a három kórházi centrum egyikéből se lehessen beteget elküldeni azzal, hogy nem az adott intézmény az ügyeletes.
A kapcsolódó, úgynevezett társkórházak energetikai fejlesztésére 11 milliárd forintot különített el a kormány, aminek a felhasználása már az idén elkezdődhet, az érintett intézmények belső komfortosítására, orvostechnológiai fejlesztésére pedig 39 milliárd forintot szánnak a jövő évi költségvetésből.
Miközben a vidéki intézményekbe kis túlzással ömlöttek a fejlesztési pénzek, 2007 és 2013 között csaknem 500 milliárd forintnyi fejlesztés volt, addig Budapesten az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézeten és a Honvédkórházon kívül lényegében sehol nem volt nagy beruházás nemzeti, csupán néhány kisebb EU-forrásból. Így nem alakulhatott ki "fejlesztési rutin". Most azonban "mindenkinek meg kell ráznia magát, és fel kell pörögnie", mert a 11 milliárd forintos forrást még az idén szét kell osztani, a beruházásokat pedig legkésőbb a jövő év elején elkezdeni, ami azt jelenti, hogy a következő hónapokban konkrét projekttervekkel kell előállni - fogalmazott Cserháti Péter.
A kormány júniusi határozata szerint a fejlesztési folyamatban egy második ütemre is fel kell készülni, hiszen számos intézmény - például az országos intézetek többsége - az elmúlt időszakban kimaradt az uniós támogatásokból.
MTI