3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az előző négy havi emelkedés után októberben csökkentek az ipari termelői árak, 0,9 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint szeptemberben, de 0,7 százalékkal meghaladták a tavaly októberi árszintet - jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A belföldi értékesítés árai egy hónap alatt 0,6 százalékkal csökkentek és 1,7 százalékkal maradtak el a tavaly októberitől.

Az árakat leginkább a feldolgozóipari ágazatok árainak 1,4 százalékos havi csökkenése alakította októberben - közölte a KSH.

Legjelentősebben, 5,1 százalékkal a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás, 0,9 százalékkal a járműgyártás, és 0,7 százalékkal a vegyi anyag, termék gyártása ágazatokban mérséklődtek az árak a múlt hónapban.

Nem változtak az árak a gyógyszergyártásban, a kohászat, fémfeldolgozásban és a villamosberendezés gyártásában.

A jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás nemzetgazdasági ág árai októberben 0,9 százalékkal tovább emelkedtek.

Az előző év azonos időszakához hasonlítva a belföldi értékesítési árak 1,7 százalékkal csökkentek, de a feldolgozóipari ágazatoké összességében április óta növekedtek, októberben 1,3 százalékkal.

Az exportárak 1,1 százalékkal csökkentek októberben az előző hónaphoz képest, de 2,1 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbit.

A feldolgozóipar exportárai 1,2 százalékkal mérséklődtek szeptemberhez képest. Ezen belül 2,6 százalékkal az élelmiszeripar, és 2,1 százalékkal a vegyi anyag, termék gyártásának árai csökkentek szeptemberhez képest, a gépek, gépi berendezések termelői ára 0,3 százalékkal emelkedett.

A forint 2014 októberében az euróhoz képest 1,7 százalékkal erősödött, az amerikai dollárhoz viszonyítva nem változott - közölte a KSH.

Az egy évvel korábbival összevetve az ipar forintban mért exportárai 2,1, a feldolgozóipari ágazatoké 2,2 százalékkal voltak magasabbak.

Az ipar belföldi értékesítésének rendeltetés szerinti összes ágazatcsoportjában csökkentek az árak az előző hónaphoz mérve: az energiatermelő ágazatokban 0,8, a továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 0,4, a beruházási javakat és a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatokban pedig egyaránt 0,3 százalékkal.

A tavaly októberihez mérten az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban összességében 2,8 százalékkal visszaestek, miközben a beruházási javakat gyártó ágazatokban 2,8, a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatokban 0,6 százalékkal nőttek az árak.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!