4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sokan politikai támadást sejtenek a közösségi rádiók finanszírozásának nehézségei mögött. Tény, hogy a korábbi pályázati pénzek gyakran csak késve, a sokadik fordulóban juthatnak el az adókhoz, az anyagi csőd szélére sodorva azokat.

A kereskedelmi rádiók nehéz helyzetéről már írtunk (lásd:Meddig szól a rádió? Újabb adók hallgathatnak el), azonban a közösségi rádiók helyzete sem sokkal rózsásabb. A hazánkban virágzó, félig-meddig amatőr, non-profit  rádiók helyzete rendkívüli mértékben megnehezülhet a források késedelmes érkezése és megcsappanása miatt.

Noha ezen rádiókban a műsorokat önkéntes alapon készítik a közreműködők, ez nem jelenti azt, hogy működésük nem igényelne pénzt. A rádiókat üzemeltető alapítványok és egyesületek költségvetésének jelentős része az NMHH, az NCA és az NKA pályázataiból származik, melyek utólag nem használhatóak fel, és a következő évre sem vihetőek át. Így hiába szán 60 százalékkal több pénzt az ilyen rádiók támogatására az NMHH, a pályázatok késedelmes kiírásával, és a bírálati szempontok átláthatatlan átalakításával sok rádió nem jutott időben forráshoz a napi működés fedezésére.

Késnek a pályázatok

Az NMHH pályázata az egyetlen, napi működésre fordítható forrás a legtöbb közösségi rádió esetében, az egyéb, főleg EU-s pályázatok projektrendszerben működnek, ami a rádiók alaptevékenységének finanszírozására alkalmatlan, tudtuk meg Pogány Györgytől, a közösségi rádiókat tömörítő Szabad Rádiók Magyarországi Szervezetének elnökségi tagjától. A projektalapú támogatási rendszer az egész magyar civil szférát sújtja, és sok esetben okoz fölösleges költségeket, miközben az alapkiadások finanszírozása megoldatlan marad. A szervezet egyébként idén évek óta először nem delegálhatott tagot a pályázatok bíráló bizottságába. A tömörülés egyébként körülbelül 60 ilyen rádiót képvisel, melyből csupán 5-6 budapesti, az ilyen típusú adók tehát vidéken is gyakran fontos szerepet töltenek be.

Az is negatívan befolyásolja a rádiók helyzetét, hogy a közösségi adók definíciója megváltozott, így kikerült a meghatározásból az, hogy ezek nem nyereségérdekeltek, és önkéntes munkán alapulnak. Így sok esetben a közösségi rádiók egy szabályozás alá kerültek a helyi, kereskedelmi adókkal. Ennek ellenére a közösségi rádiózásban otthonosan mozgó forrásaink szerint érthetetlen Szalai Annamária olyan irányú nyilatkozata, mely szerint 450 ilyen adó működik, ez a szám a közösségi és a helyi kereskedelmi adók együttes figyelembe vételével is körülbelül a valós adat duplája.

Más forrás nincs

Bár ez a szabályozás lehetővé teszi, hogy az adók reklámot sugározhassanak, a vételkörzet általában túlságosan kicsi ahhoz, hogy ez valódi bevételi forrást biztosítson, és éppen ezért nem is nagyon élnek ezzel a lehetőséggel. Az NMHH pályázatai mellett idén már csak szeptemberig lehet az NCA forrásaira pályázni, ami tekintve a források lassú érkezését és a pályázatok elbírálásának idejét, azt is jelenti, hogy idén az adók kevesebb mint fél évre képesek működésüket ezen összegek segítségével finanszírozni. A hazai közösségi rádiókat működtető alapítványok az 1 százalékos felajánlásokból is gazdálkodhatnak, ám az SZJA csökkentése miatt ez a bevétel is jelentősen le fog csökkenni.

A leghíresebb hazai közösségi adó, a Tilos Rádió ugyan képes még egyéb forrásokat és adományokat felhajtani támogatói bulik szervezésével, és talán más rádiók is tudnak ily módon forrásokhoz jutni, ezek az összegek nem feltétlenül képesek a legalapvetőbb költségeket, mint a stúdió bérleti díját vagy a technikai eszközök beszerzését sem fedezni.

A források megszerzésének nehezítése mögött sokan politikai szándékot sejtenek, ami illeszkedhet az Orbán-kormány eddigi médiapolitikájának vonalába, mindenesetre tény, hogy a később kiírt pályázatok első fordulójában jóval kevesebben nyertek pénzt, mint a korábbi években, és mára már több forduló után, több hónapos késéssel jutottak csak pénzhez az adók. Ennek köszönhetően több, elsősorban vidéki közösségi rádió szűnt meg, a Fúzió Rádió pedig költözésre kényszerült, és új helye (egy konténer az r33 udvarán) csak a nyári időszakban használható optimálisan, tudtuk meg a rádió egy munkatársától.

Mindenesetre a kereskedelmi rádiók problémái mellett komoly nehézségek előtt állnak a közösségi és kisközösségi rádiók is, melyek finanszírozása ellehetetlenült az idei év pályázati gondjainak következtében. Kérdéses, hogy a helyzet politikai támadás eredménye, vagy csupán az új médiahatóság nem áll a helyzet magaslatán, és jövőre már nem kell a napi kiadások problémáin görcsölnie a fontos közösségi értékeket is megjelenítő médiumoknak.

Kosztolányi Bálint

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!