Idén júliustól 500 milliós árbevételig csak 10 százalék a társasági nyereségadó, januártól pedig a tervek szerint fokozatosan vezeti be a kormány a 16 százalékos egykulcsos személyi jövedelemadót - ez az a két adóváltozás, mely hazavonzhatja a környező országba települt cégeket. Az adószakértő szerint könnyen lehet, hogy 2012-13-ban az adóelőnyök már mellettünk fognak szólni.
Az adó vitte el őket, most az adó hozhatja vissza
"Az elmúlt hónapokban bejelentett adócsökkentés egy elég komoly érv lehet a külföldre ment magyar cégek számára. A szlovák modell például pusztán az adóelőnyök miatt volt vonzó a vállalkozások számára, ott évek óta 19 százalékos egykulcsos adó van" - vázolta fel az mfor.hu kérdésére Gerendy Zoltán, a BDO Magyarország adótanácsadó partnere.
A szakember szerint a júliustól bevezetett 10 százalékos társasági nyereségadó vonzó lehet az 500 millió forintos árbevétel alatti cégeknek, ez szinte teljesen lefedi a kkv-szektort. Korábban az adókulcs egységesen 19 százalék volt, azaz lényegében megfelezte a kormány.
"Ha emellett bejön egy 16 százalékos személyi jövedelemadó, ami azt jelenti, hogy az osztalékra is ez a kulcs vonatkozik majd, akkor tömegesen térhetnek haza a cégek" - emeli ki az adószakértő. Gerendy Zoltán kérdésünkre hozzátette: nehéz megmondani, pontosan hány magyar tulajdonú cég van a környező országokban, de becslései szerint ez a szám több tízezerre tehető. A szakértő azt is kiemelte, hogy nem csak Szlovákiát, de például Romániát vagy Szerbiát is érintheti a dolog, hiszen oda is rengeteg magyar cég települt ki.
Kell két-három év, mire bizonyítunk
A BDO Magyarország adópartnere szerint a legnagyobb kérdés, hogy meglesz-e a folytonosság, hiszen egy ilyen adóreformot nem lehet két perc alatt végrehajtani. Szlovákiában például a kormányváltás után is megmaradt a kedvező egykulcsos adózás, az egyelőre bizonytalan, hogy a magyaroknak lesz-e elég türelmük végigcsinálni ezt a folyamatot.
"A szlovák rendszer hat éve működik. Ha nálunk januártól elindul az új adórendszer, akkor kell két-három év, mire annak ténylegesen érezhetők lesznek a pozitív hatásai, így majd csak 2012-13-tól profitálhat belőle az ország. Ez két-három év arra kell, hogy a vállalkozók elhiggyék, hogy ez működik" - véli Gerendy Zoltán.
További kérdés, hogy sikerül-e elfogadtatni az adóreformot a Nemzetközi Valutaalappal (IMF). "A miniszterelnök egyértelművé tette, hogy egykulcsos adóban gondolkodik. Ha sikerül elfogadtatni a jövő évi költségvetést és az adóváltozásokkal is tartható lesz a 3 százalékos költségvetési hiány, akkor 2012-től jöhetnek haza tömegesen a cégek" - véli a szakember. A BDO Magyarország adópartnere szerint egy egyéves adókedvezményért nem éri meg visszatelepülni Magyarországra a vállalkozóknak, ezért fontos, hogy lássák, hogy hosszútávon is működőképes a rendszer.
Az adóváltozások mellett a múlt héten bejelentett Új Széchenyi Terv is ösztönözheti a vállalkozásokat a hazatelepülésre, hiszen aki részt akar venni a programban, annak haza kell jönnie - fejtette ki Gerendy. A szakember ugyanakkor hozzátette: sok magyar kkv terjeszkedik regionálisan is, így bizonyára lesznek majd olyanok, akik megtartják külföldi cégüket is.
Beke Károly
Menedzsment Fórum