Az MNB honlapján publikált jelentés szerint a második negyedévben 572 darab hamis bankjegyet vontak ki a forgalomból, ami hozzávetőleg 35 százalékkal kevesebb az év első három hónapjában prognosztizáltnál. Ez elenyésző a forgalomban lévő készpénz mennyiségéhez képest: június végén az MNB adatai szerint 269,1 millió darab bankjegy és 1.190,2 millió darab érme (mintegy 2.362 milliárd forint összegben) volt forgalomban.
A hamis valuták előfordulása a jegybank szerint továbbra sem jelentős, a szakértők 231 darab különböző valutahamisítványt vizsgáltak a második negyedévben, ezen belül a hamis euróbankjegyek száma 199 darab volt.
A forintbankjegyek hamisítása alapvetően továbbra is a három legmagasabb címletre irányul, ezek teszik ki a lefoglalt hamisítványok több mint 90 százalékát: a fellelt hamisítványokból 31 darab húszezres, 45 darab tízezres, 17 darab ötezres volt, míg kétezresből 2 darab, ezresből 1 darab, ötszázasból pedig 5 darab hamisítvány került elő.
A hamisítás csökkenő trendjében a jelentés szerint nagy szerepe van az MNB és a rendőrség hatékony együttműködésének, aminek legjelentősebb eredményeként 2010 végén a rendőrség elfogta az elmúlt év kiemelkedő hamisítási mutatóiért elsősorban felelős, megtévesztő minőségű tízezer forintos utánzatokat előállító bűnözői csoportot.
A jegybank a bankjegyhamisítás elleni küzdelemben kiemelt figyelmet fordít a tudatos készpénzhasználatra és a tudatos bankjegyellenőrzésre. Ennek megfelelően az MNB nemzetközi tekintetben is újszerű kezdeményezésként programot hirdetett, melyben kísérleti jelleggel anyagilag is támogatja, hogy a kiskereskedők a megbízhatóbb bankjegyellenőrzést lehetővé tevő modern uv-A/C készüléket vásároljanak - emlékeztet a jelentés.
A program első részeként a jegybank az uv-A/C készülékeket forgalmazni szándékozó cégek körében keresett partnereket, ezért ez év első felében pályázati felhívást tett
közzé. A jelentkező cégek feladata az uv-A/C készülékek értékesítése az MNB támogatását elnyerő kiskereskedők számára.
A program második fázisaként az MNB az első félév végén pályázatát hirdetett a kiskereskedők számára, az uv-A/C készülékek nettó kiskereskedelmi ára 60 százalékának megfelelő összeggel (de készülékenként legfeljebb 20 ezer forinttal) támogatja a programban részt vevőket. A támogatásra fordítható jegybanki pénzügyi keret összértéke 50 millió forint.
Az MNB honlapján olvasható terméklistán megtalálható forgalmazó cégektől bárki vásárolhat uv-A/C készüléket. A forgalmazói körben a pályázatnak köszönhetően kialakult versenyhelyzet eredményeként a vásárlók az elmúlt időszakhoz képest kedvezőbb áron juthatnak hozzá ezekhez a készülékekhez - áll a jelentésben.
MTI