4p

2011. január–májusban a külkereskedelmi termékforgalom kivitelének volumene 16, a behozatalé 14 százalékkal haladta meg az előző évi szintet. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 883 milliárd forintot (3281 millió eurót) tett ki, 259 milliárd forinttal (967 millió euróval) többet, mint 2010 azonos időszakában. Az első öthavi kivitel értéke 8956 milliárd forint (33 milliárd euró), a behozatalé 8073 milliárd forint (30 milliárd euró) volt, ezzel az export és az import forintértéke is meghaladta a gazdasági világválság előtti – 2008. év azonos időszaki – szintet - közölte a KSH.

A 2011. január–májusi forgalom forintban mért árszínvonala importban és exportban egyaránt
mintegy 4,5 százalékkal emelkedett az előző év első öt hónapjához viszonyítva. A forint a dollárhoz viszonyítva 3,2 százalékkal felértékelődött, míg az euróhoz képest 0,1 százalékkal gyengült. A cserearány 0,3 százalékkal romlott.

A májusi országbontásos adatok az előző hónapok tendenciájának folytatódását mutatják: a dinamikus exportbővülésnek köszönhetően az ázsiai országokkal szembeni deficitünk 475 millió euróval csökkent. Az új EU-tagállamokkal (EU-11) szembeni többletünk (383 millió euró) gyakorlatilag megegyezik a 2010. májusival, míg a régi EU-tagállamokkal (EU-15) szembeni többletünk (431 millió euró) jelentősen csökkent. Az egyes országokat tekintve meg kell említenünk a Kínával és a Dél-Koreával szembeni egyenlegjavulást, illetve az Oroszországgal és az Egyesült Királysággal szembeni egyenlegromlást - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.

2011. január–májusban a gépek és szállítóeszközök kivitelének és behozatalának volumene 17, illetve 15 százalékkal bővült. Az átlagot meghaladó mértékben nőtt az általános rendeltetésű ipari gép és a közúti jármű mindkét irányú forgalmának volumene (főleg a német relációban), ezzel szemben a híradástechnikai hangrögzítő és -lejátszó készüléké ezalatt volt. Az utóbbi árucsoport exportjának volumene májusban alig haladta meg az előző év azonos időszaki szintet, az importé csökkent, ami főleg a televízióés alkatrészforgalomban regisztrált visszaesésnek köszönhető.

Dinamikusabban növekedett a feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene, 20, illetve 17 százalékkal. A gyógyszer és gyógyszerészeti termék exportjának volumene több mint harmadával, az importé csaknem ötödével bővült. A kivitelben az új, a behozatalban a régi tagállamok a főbb partnereink.

Továbbra is az autóipari kereslet növekedése határozta meg néhány árucsoport kereskedelmének
alakulását: jelentős a szakmai, tudományos ellenőrző műszer exportjának, valamint a színesfém és a
gumigyártmány mindkét irányú forgalmának volumennövekedése.

Az energiahordozók importvolumene az év első öt hónapjában 3 százalékkal csökkent az elmúlt év
azonos időszakához képest. Az import csaknem harmadát kitevő természetes és mesterséges gáz
behozatalának volumene harmadával esett vissza, ezzel szemben a behozatal több mint felét adó kőolaj és kőolajterméké több mint ötödével haladta meg a 2010. január–májusi szintet.

Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 5 százalékkal, az importé 15 százalékkal nőtt 2011. január–májusban. Az árufőcsoporton belül a kivitel háromtizedét képviselő gabona és
gabonakészítmény exportvolumene az időszak egészét tekintve alatta maradt az előző évi szintnek, mivel márciustól minden hónapban jelentős visszaesést regisztráltunk. A zöldségféle és gyümölcs kivitelének volumene nem változott, a behozatalé alig haladta meg a bázisidőszaki szintet.

Dinamikusan nőtt a kávé, tea, kakaó, fűszer és az élő állat export-, valamint a hús és húskészítmény, a tejtermék és tojás importvolumene. Ez utóbbi két árucsoport esetében a lengyel és német relációk voltak meghatározóak.

Az Európai Unióba irányuló kivitel és az onnan érkező behozatal volumene 2011 első öt
hónapjában 13, illetve 16 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Külkereskedelmi egyenlegünk aktívuma az unió egészét tekintve 63 milliárd forinttal javult, ami az új tagállamokkal folytatott kereskedelemben realizálódott.

Az EU-n kívüli országokba irányuló export volumene dinamikusan, 28 százalékkal bővült, ezzel
szemben az importé csupán 8 százalékkal haladta meg a bázisszintet. Külkereskedelmi forgalmunk hiánya az országcsoportban 368 milliárd forint volt, 197 milliárd forinttal kevesebb, mint 2010-ben. A legnagyobb mértékű egyenlegjavulás az ázsiai viszonylatban történt, elsősorban a híradás-technikai hangrögzítő és -lejátszó készülék exportjának felfutása miatt.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!