4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

19,3 milliárd forintos adózott eredményt értek el az év első felében a hazai biztosítótársaságok a felügyelet adatai szerint. Ez elmaradt a tavalyi profittól, ami elsősorban a bankadó negatív hatásának volt köszönhető. A cégek csak abban bízhatnak, hogy az idén kiegyensúlyozottabb lehet az eredmény, mint 2010-ben, hiszen az év eleje óta folyamatosan fizetik a bankadót. Mfor.hu-háttér.

Tovább romló eredmény

Az első negyedéves 11,9 milliárd forintos adózott eredmény után április és június között mindössze 7,4 milliárdos profitot értek el a hazai biztosítók, az első féléves 19,3 milliárdos eredmény elmarad a tavalyi 27,2 milliárdtól. Igaz, akkor még nem volt bankadó, csak az év második felében kellett befizetni a teljes 38 milliárdos összeget, míg most egyenletesen elosztva fizetik be ezt a terhet. Így az első féléves bankadóval korrigált eredmény 38,3 milliárd forint lett, ami jobb a tavalyinál.

Csak a tartalékok csökkenésének volt köszönhető, hogy nem lett ennél is gyengébb az eredmény: az élet ág esetében 11,3 milliárddal, míg a nem-élet ág esetében 3,5 milliárddal csökkentek a tartalékok. Emellett a PSZÁF statisztikája külön tartalmazza a befektetési egységekhez kötött (unit-linked) biztosítások tartalékát, ami 16,8 milliárddal csökkent. Ezek nélkül a tételek nélkül tehát veszteségesek lettek volna a cégek, különösen az élet ág miatt.

Így viszont a biztosítástechnikai eredmény 21,8 milliárd forint lett, ami jelentősen meghaladta a tavalyi 10,3 milliárdot. Egy éve azonban volt 23,6 milliárd forintos egyéb eredmény nem biztosítástechnikai elszámolások miatt, ami idén csak 2 milliárd volt. Valószínűleg ezen a soron érződik a bankadó 19 milliárd forintos negatív hatása.


Károk kifizetésére egyébként az idén kevesebbet fordítottak a biztosítók az első félévben, különösen a nem-élet ág esetében volt jelentős csökkenés, ami a tavaly tavaszi nagy árvizeknek tulajdonítható. Erre utal, hogy a tűz- és elemi kockázatok esetében a tavalyi 19,2 milliárdos kárösszeg 15,4 milliárdra csökkent. A nem-élet ág esetében 2010 első felében összesen 91,3 milliárd forint volt a kifizetett kárösszeg, míg idén ez csak 72,9 milliárdot tett ki. Ezt csak részben ellensúlyozta az élet ágon tapasztalt növekedés, ahol a tavalyi 174 milliárdos kárösszeg 178,7 milliárdra emelkedett.

Jelentősen csökkent az életbiztosítások befektetéseinek nem realizált nyeresége, mely a tavalyi 52,6 milliárd forint után idén 18,3 milliárdot tett ki hat hónap alatt. A nem realizált veszteségek viszont 6,7 milliárd forintról 53,8 milliárdra emelkedtek.

Egyelőre nyomuk sincs a nyugdíjmegtakarításoknak

A tavalyi rekordgyenge év után sok biztosító a nyugdíjcélú megtakarításokban látta a jövőt, amihez hozzájárult a magánnyugdíjpénztári rendszer államosítása is. Sok szakember abban bízott, hogy az öngondoskodás jegyében és az állami nyugdíjrendszer bizonytalanságai miatt egyre többen kezdenek majd el takarékoskodni. Ennek nyoma azonban egyelőre nem látszik a társaságok eredményében.

A biztosítók esetében a nyugdíjcélú megtakarítások jórészt befektetéshez kötött életbiztosítások formájában jelenhetnek meg. Ezek állománya pedig a tavalyi 733 ezerről 729 ezerre csökkent. A díjbevétel kismértékben emelkedett, a tavalyi 153,1 milliárd forint után 155,7 milliárdot tett ki a második negyedévben. Ez azonban csak ahhoz volt elég, hogy a többi biztosítástípuson elszenvedett csökkenő díjbevételt kismértékben kompenzálja. Az élet ág teljes díjbevétele a tavalyi 230,8 milliárd forint után 227,9 milliárdra csökkentek. A nem élet ág esetében 212,9 milliárdról 201,6 milliárdra estek vissza a bevételek egy év alatt.

Tavaly a bankadó bevezetésekor több hazai biztosítótársaság vezetője is úgy nyilatkozott, hogy az éves fix 38 milliárdos pluszteher mellett könnyen konszolidációs folyamat indulhat el a szektorban, elképzelhető egyes cégek kivonulása a magyar piacról. A romló eredmények láttán néhány biztosító vezére ismét elgondolkodhat a további lépéseken, hiszen a jelenlegi állás szerint még legalább másfél évig él a bankadó.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!