A Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénzügyi felügyelete szerdán tette közzé a legfrissebb adatait az árfolyamgáttal kapcsolatban, melyek alapján 2014 januárjában ismét voltak olyanok, akik az árfolyamgátba való belépés mellett döntöttek. Az első hónapban a korábbi 1343 után 1524-en választották ezt a lehetőséget, ami majdnem nyolcszor nagyobb érdeklődést jelent az októberi mélypontnál, amikor mindössze 209-en "menekültek" védelembe.
Az érdeklődés fokozódását a program iránt alapvetően két tényezőre vezethetjük vissza. Egyrészt a kormány novembertől eltörölte azt a feltételt, hogy rögzített árfolyamon való törlesztést igénylő adós fizetési késedelme nem haladhatja meg a 90 napot. Ahogy azok a kikötések sem élnek már, miszerint a kölcsön folyósításakor alkalmazott árfolyamon számított hitel összege nem lehet több 20 millió forintnál, illetve az adós nem állhat fizetéskönnyítő program hatálya alatt. Ezeknek a módosításoknak köszönhetően pedig újabb adósok előtt nyílt meg a lehetőség, hogy igénybe vegyék az árfolyamgáttal.
Másfelől, ha nem is tömegesen, de minden bizonnyal többen voltak olyanok, akik a tavaly szeptembertől "belebegtetett" újabb adósmentési programra vártak, melytől talán az árfolyamgátnál nagyobb segítséget reméltek. Januárra viszont elfogyhatott a türelmük, vagy a gyengülő forint miatt az anyagi helyzetük tette szükségessé a lépést. A kivárás egyébként csak részben érthető, hiszen Orbán Viktor és a témában megnyilatkozó kormánytagok is többször kijelentették: olyan megoldásra törekszenek, amelyet az árfolyamgátba lépett adósok is igénybe tudnak venni. Magyarul tehát egyik nem fogja kizárni a másikat.
A friss számokra visszatérve a felügyelet adatai szerint az 1524 új árfolyamgátasból 198-an euró alapú devizahitellel rendelkeznek, amit azért érdemes kiemelni, mert tavaly július óta nem döntött a belépés mellett ilyen sok "euróhiteles". Emellett 1326 frankhiteles élt az árfolyamgát lehetőségével, a jenhitelesek közül pedig senki sem.
Január végén a deviza jelzáloghitel szerződések száma összesen 486 ezer volt a hitelintézeteknél, így a náluk megnyitott (159 251 darab) gyűjtőszámlák aránya az összes lakossági deviza jelzáloghitel szerződésszámához viszonyítva 33 százalék volt.
A rögzített törlesztési árfolyamú devizakölcsön állomány 1 408,3 milliárd forint volt. A gyűjtőszámlahitel állománya 1,17 milliárd forinttal emelkedett, így az időszak végére már a 14,8 milliárdot is elérte. Az árfolyamgát konstrukcióban részvevő devizaadósok összesen már 28,3 milliárd forint rögzített árfolyam feletti kamat megfizetése alól mentesültek.
mfor.hu