Örömmel fogadhatták a lakástulajdonosok, hogy a magyar parlament a kilakoltatási moratórium meghosszabbítása mellett szavazott, így az érintettek az áprilisi határidő helyett július 1-ig kapnak haladékot. Ez elsősorban azokra vonatkozik, akik az elmúlt években svájci frankban vettek fel hiteleket, a svájci valuta 2008 óta tartó értéknövekedése ugyanis jelentősen megnövelte a jelzáloghitelesek havi törlesztőrészleteit.
Persze azzal érvelhetnénk, hogy a moratórium meghosszabbítása – mind a jelzálogosok, mind pedig a bankok esetében – csak az elkerülhetetlent késlelteti. Az utóbbiak hitelállománya jelentősen romlott az elmúlt évek során, miután a befagyott lakossági hitelek aránya 10 százalék fölé emelkedett. A bankok céges hitelportfóliója sem áll jobban; a 2010. szeptember végi (legfrissebb rendelkezésre álló) adatok alapján 12 százalék fölé emelkedett a bedőlt hitelek aránya. Mivel ezeket az adatokat a Magyar Nemzeti Bank publikálta, így elképzelhető, hogy mind a céges, mind pedig a lakossági állománynál nagyobb ez az arány.
Bár a magyar bankok számos intézkedést hoztak portfólióik rendezésére, mégis úgy tűnik, hogy ennél jóval többre lesz szükség. A jelzáloghitelek egy részének hitel/érték aránya közben 100 százalék fölé emelkedett, miután a lakáshitelek forintértéke (elsősorban az erősebb svájci frank miatt) jelentősen megnőtt, az ingatlanárak pedig folyamatosan csökkennek. A háztartási szektor igencsak megszenvedte ezt az időszakot. A szomszédos országokhoz képest erősen visszaesett a magyar fogyasztás, ugyanis a háztartási jövedelmeknek sokkal nagyobb része ment rá az erősebb svájci frankban jegyzett hitelek törlesztésére.
Az érintett jelzálog-hitelesek némi haladékot kaptak az elmúlt negyedévek során. A moratórium így ideiglenesen megkímélte a leginkább eladósodottakat, a tavalyi év közepe óta pedig a forint is stabilizálódott a svájci frankkal szemben. Az Orbán-kormány tisztában van azzal, hogy a frankhitel törlesztések elnyúlása súlyos következményekkel jár, konkrétan a háztartásokra és általánosságban a gazdaságra nézve. Így aztán örvendetes fejlemény, hogy a – jelzálog-tulajdonosok, a kormány és a bankok közti – terhek megosztása érdekében jelenleg egyeztetések folynak a bankok és a kormány között.
Forrás: FxPro
Jogi nyilatkozat és kockázati figyelmeztetés
Az FxPro Financial Services Ltd tevékenységét a CySEC engedélyezi és szabályozza (engedélyszám: 078/07) FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.