4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Lehet bírósági pereket indítani arról, hogy semmisek a megkötött szerződések, de jelenleg az ilyen kezdeményezések felelőtlenek - hangzott el a legnagyobb magyar kereskedelmi bank csütörtöki sajtótájékoztatóján. A pénzintézet szerint senki nem veszítheti el a lakását, aki hajlandó együttműködni a megoldás érdekében. Mfor.hu-tudósítás.

A tűzzel játszik, aki a bankrendszert támadja

"Az OTP az elmúlt években minden esetben megkövetelte a kockázatvállalási nyilatkozatot, ezért kár azt pedzegetni, hogy ezek a szerződések érvénytelenek lennének" - mondta a bank csütörtöki sajtótájékoztatóján Gresa István, az OTP vezérigazgató-helyettese. Szerinte akik most perre készülnek, azok felelőtlenek. "Állunk a perek elébe, de kérdés, ki fogja majd azoknak a kárát megtéríteni, akik részt vesznek ezekben a perekben. Nem teljesítés esetén ugyanis a bank jogosan mondhatja fel a szerződéseket" - tette hozzá.

Gresa István kiemelte: minden szakértő szerint a magyar pénzügyi rendszer stabil és szilárd. "A tűzzel játszanak azok, akik ezt a stabilitást próbálják megrengetni".

Holnaptól jön az árfolyamrögzítés

A hazai bankok holnaptól fogják bevezetni az árfolyamrögzítéses konstrukciókat, melyek részleteiről a kormány döntött. Az OTP viszont már évek óta kínálja saját adósvédelmi programját, melyben eddig nagyjából tízezer ember vett részt. Közülük minden harmadik ügyfél ma már rendesen törleszt, további harmaduknak még könnyítése van, a harmadik egyharmad esetében pedig a banknak fel kellett mondania a szerződést - emelte ki a vezérigazgató-helyettes.

Az OTP egyrészt a kormány által törvényben rögzített 180 forintos svájci frankot és 250 forintos eurót fogja alkalmazni, másrészt viszont indít egy saját konstrukciót is, melynek keretében 200 forinton lehet rögzíteni a frankot és 265 forinton az eurót. A bank saját árfolyamrögzítő megoldását jövő áprilisig lehet igénybe venni. "Az ügyfelek egy része inkább fizet most többet, hogy később kevesebb kerüljön a gyűjtőszámlára" - emelte ki ezzel kapcsolatban Gresa.

A fentiek mellett az OTP egy saját eszközkezelő felállításával is készül. Ennek keretében a bank piaci áron megveszi az ingatlant, az ügyfélnek bérleti jog lesz rá, de előre megállapodnak abban, hogy néhány éven belül visszavásárlási opciót kap. Ilyen visszavásárlási opció a Nemzeti Eszközkezelő esetében nem lesz a bank szakemberei szerint.

Senki nem tudja, mi lesz három év múlva

Az OTP szerint a legnagyobb probléma, hogy egyelőre nincs kormányzati döntés arról, milyen ütemben törlesztik a gyűjtőszámlán lévő összeget az ügyfelek a hároméves időszak után. Kormányzati politikusok többször utaltak arra, hogy azt szeretnék, hogy legfeljebb 15 százalékkal emelkedhessen a törlesztőrészlet a moratórium lejárta után. Erről azonban a leghamarabb a jövő héten születhet végleges döntés.

"Ha csökkentett ütemű törlesztés lesz, akkor az ügyfelek nehezebben tudnak majd szabadulni a tehertől" - hangsúlyozta Gresa István. Az OTP vezérigazgató-helyettese szerint nem valószínű, hogy 10 százaléknál magasabb lenne azoknak aránya, akik igénybe veszik az árfolyamkönnyítést. Azonban ha a svájci frank tartósan erős marad, akkor ez az arány a 20-30 százalékot is elérheti.

Gresa István kiemelte: az OTP esetében holnaptól 380 fiókban ezer munkatárs várja az ügyfeleket. Az árfolyamrögzítés esetén az ügyfélnek 3600 forintba kerül a tulajdoni lap lekérése, illetve további 15-30 ezres közjegyzői díjjal lehet számolni.

Csak az kerülhet az utcára, aki nem működik együtt

"Senki sem veszítheti el a lakását, csak az, aki nem kíván együttműködni a bankkal a probléma megoldása érdekében" - hangsúlyozta Gresa István. Kiemelte: a banknak nem célja a lakás elárverezése, olyan megállapodásra törekszenek, melynek keretében ők is vállalják a terhek egy részét. Akik viszont nem működnek együtt, azokkal a bank nem tud mit kezdeni, marad a bírósági végrehajtás - tette hozzá.

Az árfolyamrögzítésben nem vehetnek részt azok, akik korábban már igénybe vettek hasonló konstrukciót, illetve azok is ki vannak zárva, akiknek 90 napon túli lejárt tartozásuk van. Emellett az árfolyamrögzítéssel élők nem kaphatnak új hitelt a banktól - hangzott el a sajtótájékoztatón.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!