Pénteken publikálja a Központi Statisztikai Hivatal az előzetes harmadik negyedéves GDP-adatokat, amivel kapcsolatban szinte biztosan kijelenthetjük: megtorpantunk. Igaz ugyan, hogy a második negyedéves adatok közlése előtt is hasonló véleményen voltunk, ám most a havi reálgazdasági statisztikák biztosabban támasztják alá ezt a feltételezésünket. Így pedig az idén eddig megszokott pozitív meglepetésre is csak elméleti esély mutatkozik.
Ha ugyanis a GDP termelői és felhasználói oldalán a főbb, havi KSH-adatokkal rendelkező ágazatokat vizsgáljuk, az derül ki, hogy a július-szeptember közötti időszakban több terület is gyengébb teljesítményt produkált. Ha 2013 harmadik negyedévéhez képest vizsgáljuk az ágazatok eredményeit, akkor is az eddigi lendület megtorpanására következtethetünk. Így éves és negyedéves bázison is egyaránt a korábbi növekedési ütem lassulásáról árulkodhat a pénteken megjelenő GDP-adat.
Csak visszafogottan költekeztünk
A GDP felhasználói oldalát nagyrészben kitevő kiskereskedelem a harmadik negyedévben nem a legjobb formáját mutatta idén. Sőt, lényegében az éves bázisú növekedéseket vizsgálva a szektor teljesítménye az egy évvel korábbi időszakot idézte. És bár 2,5-4,5 százalékos pluszt sikerült felmutatni, ez sokkal kevésbé lesz képes lendíteni a GDP-n, mint azt 2014 korábbi időszakában tette.
Ha azt nézzük, hogy a második negyedévhez viszonyítva milyen pluszt tudott felmutatni, akkor a havi változások alapján a második negyedéves elbotlást korrigálta. Az alacsony havi bázisok elősegítették a kisebb mértékű növekedés regisztrálását.
Elakadt az ipar?
A GDP termelői oldalán szereplő ipar a második negyedévben még az egyetlen hiba nélküli teljesítményt nyújtó ágazat volt, most azonban a növekedésünk megtorpanásának egyik kiváltója is lehet. Igaz, éves és havi bázison sem volt még gond a júliusi teljesítménnyel, az augusztus azonban mindkét esetben jókora megreccsenésről árulkodott. Szeptemberben sikerült ugyan korrigálni, ám a bővülés üteme - főleg éves bázison - elmarad a korábbi hónapokban megszokottól.
Ezek nyomán a gazdasági növekedésünkhoz szinte biztos, hogy nem tud olyan mértékben hozzájárulni, mint tette azt az első és második negyedévben az ágazat.
"Kifulladt" az építőipar
Szintén a GDP termelői oldalán szereplő építőipar rendelkezésre álló júliusi és augusztusi teljesítménye alapján úgy tűnik, az év eleji - konkrétabban választások előtti - látványos felfutása vitathatatlanul kifulladt a harmadik negyedévben.
Míg ugyanis korábban éves bázison a 20 százalék feletti volumennövekedések váltak megszokottá, addig júliusban ennél szerényebb 17,5, augusztusban pedig 13,1 százalékos volt a bővülés mértéke. Ez pedig sokkal jobban illeszkedik a tavalyi év második felében megszokott időszak teljesítményéhez.
Nem sokkal másabb a helyzet havi bázison sem, hiszen a júliusi 3,9 százalékos pluszt egy 0,2 százalékos enyhe csökkenés követte, így erről az ágazatról sem jelenthetjük ki, hogy a harmadik negyedéves növekedés húzóágazata lenne.
Igaz, ez nem is feltétlenül rossz, hiszen a növekedésünk minél több lábon áll, annál stabilabb lehet a gazdaságunk. Így talán jobb a több ágazat kisebb mértékű, ám egyenletesen megosztott hozzájárulása a gazdasági növekedéshez, mint egyetlennek a húzóereje.
Tébláboló külker
Végezetül érdemes egy pillantást vetni a külkereskedelmi termékforgalomra is, mely a harmadik negyedév rendelkezésre álló adatai alapján ugyanazt nyújthatta, mint amit a másodikban. Enyhe növekedés, kicsit nagyobb csökkenések jellemezték a teljesítményt. Ezzel kapcsolatban azonban fontos megjegyezni, hogy ez csakis a termékforgalmat mutatja, a szolgáltatások nincsenek benne, így például az amúgy jól teljesítő turizmus sem.
mfor.hu