Hazánkban idén májusban a kiskereskedelmi értékesítés volumene a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok alapján 0,5 százalékkal haladta meg az előző havit, az előző év azonos időszakáshoz képest pedig 0,7 százalékos növekedést mutat - közölte kedd reggel a KSH. Az előzetes várakozások azonban pesszimisták voltak, hiszen még áprilisban is 1,2 százalékos csökkenést mért a KSH az előző évhez képest.
Végre megnyíltak a magyar pénztárcák
Az országos kiskereskedelmiüzlet-hálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2011. májusban 646 milliárd forint értékű árut forgalmaztak (ez 2 milliárddal több, mint áprilisban), és az első öt hónapban 2919 milliárd forint forgalom realizálódott. A kiskereskedelmi eladások 45 százaléka volt az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes-, 19 százalék az üzemanyag-, 12 százalék a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-kiskereskedelmi üzletekben zajlott, míg a többi üzlettípus együttes részesedése 24 százalék volt az első öt hónapban.
Az egy hónappal korábbihoz mérten – a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint – az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem májusi volumene lényegében stagnált, a nem élelmiszer-kiskereskedelemé 1,3%-kal, az üzemanyagkutaké 1,0%-kal nőtt. Ez utóbbi vélhetően szintén csak a sorozatban rekordokat döntögető üzemanyag-áraknak tudható be.
Az előző év azonos időszakához képest pedig a nem élelmiszer-kiskereskedelem értékesítésének volumene 2011. májusban 1,7%-kal nőtt, az első öt hónapban lényegében nem változott. Májusban az átlagost meghaladó volt a növekedés az illatszer-, a textil-, ruházati és lábbeli-, valamint a könyv-, újság-, papíráru- és egyéb iparcikk üzletekben.
Az Eurostat gyorsbecslése szerint – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – 2011 májusában a kiskereskedelmi eladások az Európai Unió 27 tagállamában átlagosan 1,4, az eurózóna országaiban 1,9%-kal csökkentek az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Az országok nem teljes körére rendelkezésre álló adatok 12 tagállamban bővülést, 10-ben csökkenést mutatnak. A legnagyobb növekedést (14,3%) Luxemburgban, a legnagyobb visszaesést (8,0%) Portugáliában mérték.
Székely Sarolta
mfor.hu