4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az idei év valóban vízválasztó lesz, az idén fog kiderülni, hogy a következő néhány évben merre tarthat a magyar gazdaság - vélik vezető közgazdászok. Egy pénteki konferencián Bokros Lajos volt pénzügyminiszter például az elmúlt évek elhibázott gazdaságpolitikáját ostorozta és egy olyan pillanatfelvételt mutatott a magyar gazdaságról, mely szerint szinte minden fontosabb mutatóban a sereghajtók között vagyunk a régióban. Mfor.hu tudósítás.

Kulcsfontosságú év előtt állunk

"A magyar gazdaság valóban válaszút előtt áll, a Széll Kálmán Terv egy új pályát jelölt ki, melyet én személy szerint örömmel vettem tudomásul, mivel szerintem az ezt megelőző hónapokban egy elhibázott gazdaságpolitika rajzolódott ki" - mondta a Hungarian Business Leaders Forum (HBLF) pénteki konferenciájának délutáni panelbeszélgetésében Mellár Tamás, a Századvég Gazdaságkutató egykori vezetője.

Mellár szerint a kormány reformcsomagja is arra koncentrál, hogy nem lehet megúszni strukturális átalakítás nélkül a következő éveket, emellett jó az alapvető problémafelvetés, hogy az adósságcsökkentés a legfontosabb, és ahhoz kell igazítani a gazdaságpolitikát. "Nyár végére-őszre ki fog derülni, hogy a kormány által megfogalmazott sarokszámok tarthatók-e. Ha ezeknek az intézkedéseknek a nagy része idén nem kerül bevezetésre, akkor több évet csúszhat az egész terv, hiszen a következő évek már egy kicsit a következő választásról fognak szólni, akkor pedig a pártok már nem szívesen hoznak fájdalmas intézkedéseket" - hangsúlyozta a közgazdász.

A Századvég Gazdaságkutató egykori vezetője szerint az eddig meghozott intézkedések nem elegek ahhoz, hogy egy magasabb növekedési pályára álljunk, az exportorientált növekedés nagyon sérülékeny, a belső piacot is élénkíteni kellene.

Perifériára sdródhatunk

"A jelenlegi időszak tétje az, hogy elkerüljük-e a perifériára sodródást. Európa már most is kétsebességes, a magyar gazdaság pedig egyre jobban megcáfolja azt a vélekedést, hogy a német gazdasággal mozog együtt, egyre jobban leszakadunk" - mondta a panelbeszélgetés során Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.

Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék egykori elnöke úgy nyilatkozott, hogy szerinte a Széll Kálmán Tervnek vannak olyan elemei, melyek könnyen megvalósíthatók, illetve vannak kockázatosabb elemek. "Az idei év költségvetési feltételei adottak és a jövő évi büdzsé finanszírozása is biztosítottnak tűnik" - tette hozzá Kovács. Mindez azért érdekes, mert éppen ma jelent meg az Európai Bizottság legfrissebb előrejelzése, mely szerint 2012-ben ismét 3 százalék felett lehet a deficit.

Bokros: húsz év alatt szépen leszakadtunk

"A húsz év alatt szépen kirajzolódó leszakadás nem csak a nyugat-európai országokhoz, hanem a közép-európai régióhoz képest is tapasztalható, ennek köszönhetően ma már sokan nem a visegrádi országokhoz, hanem a Balkánhoz sorolják hazánkat" - kezdte előadását Bokros Lajos egykori pénzügyminiszter.

Az egy főre jutó GDP tekintetében például 1995-ben még másodikak voltunk a régióban a csehek mögött, azóta viszont Észtország és Szlovákia is megelőzött ebben a mutatóban. Bokros szerint a bruttó tőkeberuházás tekintetében az volt a probléma, hogy még a 2000-2006 közötti kiemelkedő években sem volt kiugróan magas az új beruházások összege. "A probléma, hogy elsősorban fogyasztásra, nem pedig beruházásra és felhalmozásra költöttük a pénzt. A lakossági beruházások megugrottak ugyan 2002-ben, ez azonban nem lehetett tartós a fenntarthatatlan költségvetés és a fizetési mérleg romlása miatt" - mondta a közgazdász.

A jelenleg EP-képviselőként dolgozó Bokros szerint az evidens, hogy a fizetési mérlegünk negatív volt az utóbbi években, az viszont nem mindegy, mire költjük el ezt a pénzt: beruházásra vagy hitelfelvételre a fogyasztások miatt. A tartósan magas költségvetési hiánynak volt köszönhető, hogy mostanra eljutottunk a 80 százalékos államadóssághoz - véli a szakember. "Az aktivitási ráta tekintetében sereghajtók vagyunk, a foglalkoztatási rátában pedig még rosszabb a helyzet, itt elsősorban az utóbbi öt év néz ki különösen rosszul, miközben a többi országban jelentős növekedés volt megfigyelhető" - emelte ki Bokros.

BK

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!