Az a cél, hogy "meggyógyítsunk, megelőzzünk és kezelni tudjunk minden betegséget" a következő nyolcvan évben - jelentették be szerdán Zuckerbergék. Hozzáfűzték: ez talán őrültségnek tűnhet, de annak tükrében, hogy a múlt században mekkorát lépett előre a tudomány és a gyógyítás, ezen az úton haladva az évszázad végére elérhetőnek tűnik ez a cél.
"Jelenleg csupán négy betegségcsoport okozza a legtöbb halálozást, a rák, a szívbetegségek, a fertőző betegségek és az idegrendszeri betegségek. A megfelelő technológiával mindegyiknél előrehaladást érhetünk el a gyógyításukban" - írta Facebook oldalán a közösségi háló alapítója.
A The Chan Zuckerberg Initiative (CZI) elnevezésű filantróp szervezet 2015 decemberében, a Zuckerberg házaspár kislányának születése alkalmából kezdte meg működését. A szervezet új programja, a Chan Zuckerberg Science (CZS) tudóscsoportok és mérnökök hadát mozgósítja, hogy olyan új eszközöket hozzanak létre, amelyek elősegíthetik az orvosi alapkutatásokat.
A projekt nem bizonyos betegségek meggyógyítására helyezi a hangsúlyt, hanem az alapkutatást támogatja. Például egy olyan sejtatlaszt akarnak létrehozni, amely a test minden sejtjét feltérképezi, ugyanis ez segíthet a kutatóknak különböző típusú gyógyszerek megalkotásában.
A programban 600 millió dollár (164 milliárd forint) jut egy új San Franciscó-i kutatóközpont, a Biohub alapítására, ahol a Stanford Egyetem és a Kaliforniai Egyetem (Berkeley) tudósai dolgoznak majd.
A CZS vezetőjévé Cori Bragmann neurobiológust nevezték ki, aki hangsúlyozta, hogy a szervezet által támogatott kutatások eredményei minden orvos és kutató számára elérhetők lesznek.
MTI