3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csak formalitás volt, hogy a Gazdasági Versenyhivatalnak is engedélyeznie kellett a Libri NER-es elfoglalását. Nincs mit vizsgálni, hiszen a könyvpiaci verseny nem csökken.

Nem kellett sokat izgulnia a Mathias Corvinus Collegium Alapítványnak (MCC), ugyanis a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) öt nap alatt (benne egy hétvége) engedélyezte, hogy a kormányközeli oktatási intézmény többségi tulajdonos legyen a Libri csoportban. Lapunk írta meg, hogy a GVH-hoz június 15-én érkezett be az összefonódás-bejelentés, amelyből kiderült, hogy a Libri-Bookline Zrt. részvényese, az SQ INVEST Kft. adásvételi szerződés keretében átruházta a 67,48 százalékos tulajdonosi részesedését a társaság másik részvényesére, az AXIALIS Holding Zrt.-re. Az AXIALIS az MCC leányvállalata, az MCC pedig egy közpénzekkel alaposan feltőkésített Fidesz-közeli oktatási intézmény.

A GVH-nak azt kellett eldöntenie, hogy indít-e vizsgálatot a tranzakcióval kapcsolatban. Erre kevés volt az esély, és végül a hivatalnál úgy ítélték meg, hogy a legnagyobb magyar könyvkereskedelmi cég jó kezekben lesz az MCC-nél.

A Gazdasági Versenyhivatal a Mathias Corvinus Collegium Alaptíványnak a Libri-Bookline Kereskedelmi Zrt. feletti egyedüli irányításszerzésével megvalósuló összefonódás tárgyában a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény alapján igazolja, hogy az összefonódás-bejelentés alapján a törvény 67. § (4) bekezdése szerinti vizsgálat elrendelésére okot adó körülmény nem áll fenn

- szól a GVH június 20-i döntése.

Ilyen vizsgálatot akkor kell elrendelni, ha

  • nem nyilvánvaló, hogy az összefonódás az érintett piacon nem eredményezi a verseny jelentős mértékű csökkenését.

A hivatal pedig úgy ítélte meg, hogy az új tulajdonosi szerkezet nem csökkenti jelentősen a versenyt a könyvpiacon. Erről valóban nincs szó, hiszen nem az egyik könyvkereskedelmi cég kebelezi be a rivális könyvkereskedő céget, hanem csak új tulajdonosa lett a Libri csoportnak. Az Alexandra-hálózat 2017-es összeomlása azonban már korábban egy csapásra eltüntette a Libri legnagyobb vetélytársát.

Eladás engedélyezve. Fotó: Libri
Eladás engedélyezve. Fotó: Libri

A Válasz Online pedig arról írt a témával foglalkozó cikkében, hogy a Libri profiljában a bolti terjesztés a legfontosabb, de a cégcsoport nagyon erős pozíciókkal rendelkezik az internetes könyvárusításban is, hiszen a legjelentősebb online webshop, a Bookline szintén a Librié a két cég 2013-as összeolvadása óta. A Libri emellett a könyvkiadásban is jelen van, saját kiadóját 2011-ben alapította, és az elmúlt évtizedben több nagy múltú, tekintélyes könyvkiadót megvásárolt. Az így létrejött kiadói csoporthoz tartozik a Helikon, a Jelenkor, a Kolibri és a Park Könyvkiadó.

A G7.hu pedig arról írt, hogy az eddig kisebbségi tulajdonos MCC akadályozása miatt a Libri alapítója és egészen mostanáig többségi, 67 százalékos tulajdonosa Balogh Ákos és családja az utóbbi időben már nem tudott pénzt kivenni a cégéből. Az elmaradt osztalékfizetés pedig a pénzügyi nyomásgyakorlásról is szólhatott, és a többségi tulajdonos végül megvált a részvényeitől.

A GVH-nál viszont öt nap alatt megszületett a döntés, jóváhagyták a tranzakciót és kiállították a hatósági bizonyítványt. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!