5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kicsit több mint egy hónappal ezelőtt vette nyilvántartásba a bíróság Mészáros Lőrinc legújabb alapítványát - bukkantunk rá a cégnyilvántartásban.

Új területen szeretné fokozni Mészáros Lőrinc az aktivitását - legalábbis erre következtethetünk abból, hogy nyár közepén egy új alapítvány alapító okiratát alkotta meg. A bíróság malmai egész lassan őrültek, hiszen az okirat július 26-i létrejötte után szeptember 11-i keltezéssel adta ki a nyilvántartásba vételről szóló dokumentumot a bíróság.

Eszerint felcsúti székhellyel és 100 millió forinttal létrehozta az Alapítvány a Kárpát-medence Sportjáért civil szervezetet.

Az alapítvány kuratóriumába Mészáros egyéb sportérdekeltségeinél már bizonyított személyeket ültetett be. Az elnök Vörös József ügyvéd lett, aki A Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítványnál is dolgozik. Az egyik kuratóriumi tag az eszéki focicsapatnál is szerepet vállaló Sakalj Ferenc,
a másik pedig Hamar Attila Albertné, aki a felcsúti focialapítvány gazdasági igazgatója, és a hírek szerint a Mészáros Lőrinc körül zajló sportügyletek egyik kulcsfigurája.

Az alapítvány célja - a nevéből is adódóan -, hogy a Kárpát-medencében élők számára az amatőr és professzionális sportoláshoz, a rendszeres testedzéshez való jog érvényesülését támogassa az Alaptörvényben foglalt alapvető értékekkel összhangban. A bíróság oldalán közzétett dokumentum szerint az alapítvány fő célja a

  • Magyarország,
  • Szlovákia,
  • Ausztria,
  • Bosznia-Hercegovina,
  • Csehország,
  • Horvátország,
  • Románia,
  • Szerbia,
  • Szlovénia
  • és Ukrajna

területén működő sportegyesületek és a sportot támogató helyi közösségek minél teljesebb értékű támogatása és közösségépítő munkájuk fenntartása, megerősítése.

Ennek érdekében strukturális együttműködéseket szeretnének kialakítani, melynek keretében a tárgyi, létesítményi intézményi feltételeket is biztosítanák, előteremtenék.

A leírás alapján rögtön eszünkben juthat, hogy az új Mészáros-alapítvány célja meglehetősen egybecseng a kormányzati elképzelésekkel, melynek keretében már több mint 30 milliárd forint közpénzt költöttek el a határon túli foci fejlesztésére, akadémiák létrehozására.

Egyáltalán nem ördögtől való gondolat, hogy az állami pénzből megvalósított akadémiák közötti szinergiákat erősítené, támogatná az Alapítvány a Kárpát-medence Sportjáért. Ebből aztán az is következhet idővel, hogy lefölözhetik  a gazdasági és a sportszakmai hasznot is.

Amennyiben ez a valós szándék, akkor lényegében semmi más nem fog történni, minthogy a magyar adófizetői pénzből felhúzott akadémiák központi partnere lehet a miniszterelnök milliárdos jóbarátjának új alapítványa. Ráadásul mivel Mészáros Lőrinc az egyik legjobban kitömött focialapítvány elnöke, a Puskás Akadémiát is gyarapíthatja a határainkon túl felnevelt fiatalokkal - no nem mintha amúgy, a felcsúti focicsapat a fiatalok pályára küldéséről lenne híres. Egy határon túli fociakadémia és a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia szoros kapcsolatára még tavasszal derült fény.

A csíkszeredai intézmény szakmai igazgatója Dusinszki Zoltán az Origónak nyilatkozva árulta el:

"Az akadémia a székelyföldi magyar közösség számára lett létrehozva 2013-ban, azzal a céllal, hogy felkutassuk és képezzük a régió tehetséges fiatal játékosait, majd közülük a legügyesebbeket átadjuk az akadémia szakmai felügyeletét is ellátó Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémiának, ahol a felcsúti csapat színeiben bemutatkozhatnak a magyar élvonalban".

A csíkszeredai mellett az eszéki, a topolyai, a dunaszerdahelyi és a munkácsi akadémia is hasonló elvek szerint működik. Vagyis az évi 10 milliárd adóforinttal megtámogatott határon túli akadémia-hálózatból a felcsúti foci húzhat hasznot.

Hogy pontosan hol lesz a hálózatban a helye az Alapítvány a Kárpát-medence Sportjáért-nak, egyelőre még nem igazán látszik, de hogy meglesz, az szinte biztos. A határon túli focibiznisz ráadásul újabb országokban terjeszkedhet tovább - a magánalapítványi szervezés ellenére akár változatlanul közpénzből. A szervezet céljai összhangban vannak a kormányzati célokkal is, így ha Orbánék akarják, megtalálhatják a módját annak, hogy az Alapítvány a Kárpát-medence Sportjáért-on keresztül valósítsák meg határon túli elképzelésüket.

32,5 milliárd ment határon túli focira

Az Átlátszó korábbi gyűjtése szerint

  • az eszéki akadémia eddig 3 milliárd forintot kapott a magyar költségvetésből,
  • a csíkszeredai fociklub 5,8 milliárdot,
  • a sepsziszentgyörgyi akadémia 4,1 milliárdot,
  • a lendvai fociklub 2,2 milliárdot,
  • a topolyai akadémia 5,9 milliárdot,
  • a szlovák DAC akadémiája 3,75 milliárdot,
  • a komáromi focicsapat 2,24 milliárdot,
  • a kisvárdai Várda SE pedig a kárpátaljai fociakadémiával összefüggésben 4 milliárdot.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!