A prognosztizáltnál is nagyobb mértékben, 28,1 százalékkal csökkent a japán gazdaság teljesítménye az idei második negyedévben 2019 hasonló időszakához képest, közölte a japán kormány kedden. Az előzetes becslés „csupán” 27,8 százalékos mínuszt jelzett előre, írja laptársunk, a Privátbankár.hu.
Ez a legnagyobb csökkenés a vonatkozó statisztikák kezdete, 1980 óta. Negyedéves szinten is jelentős, 7,9 százalékos visszaesést regisztráltak. A távol-keleti ország gazdasága már az előző két negyedévben is zsugorodott, azaz mostanra recesszióba csúszott.
A ma közölt negatív eredmény elsősorban a koronavírus ellenes korlátozások okozta zuhanó keresletre vezethető vissza. A háztartások kiadásai júliusban például 7,6 százalékkal csökkentek, a bérek pedig ötödször csökkentek sorozatban.
A Financial Times szerint
a japán gazdaság nagyobb kárt szenvedett el, mint például Dél-Korea és Tajvan, amelyek nagyrészt el tudták kerülni a nagy üzletbezárásokat, ugyanakkor eddig jobban átvészelte a válságot az európai országoknál.
A súlyos gazdasági nehézségek politikai bizonytalansággal is társulnak: augusztus végén ugyanis egészségügyi okokra hivatkozva bejelentette lemondását Abe Sinzó, az ország 2012 óta hivatalban lévő kormányfője. Utódja eddigi jobbkeze, Szuga Joside kormányszóvivő lehet.
A távol-keleti ország koronavírusos halálozási mutatója relatív alacsony a nagy európai országokéhoz képest.
További részletek a Privátbankár.hu cikkében.