13p

A péntek reggel közzétett, részletes GDP-adatok után már az elemzők is úgy vélik, összességében szinte biztosan recesszióval fogja zárni az évet a magyar gazdaság.

Péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közzétette a második negyedéves GDP-zuhanás okait részletező számításokat. A 2,4 százalékos visszaeséshez a szolgáltatások 1,5, az ipar 1, az építőipar 0,3, a termékadók és támogatások egyenlege pedig 1,2 százalékpontos mínusszal járult hozzá. A csökkenést 1,7 százalékponttal fékezte a mezőgazdaság jó teljesítménye – áll a hivatal közleményében.

ING: 2023-ban fél százalékkal fog csökkenni a GDP

Virovácz Péter, az ING Bank vezető közgazdásza elemzésében azt írja, a várakozásoknak megfelelően a KSH nem változtatott a II. negyedéves GDP-adaton. Éves alapon 2,4 százalékkal zsugorodott a bruttó hazai termék volumene, miközben negyedéves bázison is folytatódott a visszaesés – emlékeztet. Az előző negyedévhez viszonyított 0,3 százalékos hátraarc egyben azt is jelenti, hogy a magyar gazdaság négy negyedéven át tartó technikai recesszióban volt a második negyedévet is figyelembe véve.

Soha ilyen hosszú technikai recesszió nem volt még Magyarország modernkori statisztikai történetében – húzza alá a szakértő.

A részletes adatok értelmezése meglehetősen nehézkes – írja –, és némiképp inkonzisztens képet festenek a más forrású adatokból kirajzolódó gazdasági helyzetértékeléshez viszonyítva. Ugyanakkor segít azt is megérteni, hogy a piaci várakozásokkal ellentétben miért nem tudott mégsem véget érni a technikai recesszió.

Virovácz Péter rámutat, termelési oldalon

a mezőgazdaság teljesítménye 2,3 százalékkal zsugorodott negyedéves alapon,

szemben az általános várakozással, miszerint az agrárium érdemi növekedési hozzájárulást produkálhat a kedvező időjárás következtében. Úgy látja, az első komoly negatív meglepetés innen eredeztethető. A másik fontos terület a szolgáltatásoké, ahol a korábbi negyedévekre vonatkozó negatív revíziót követően a második negyedév is komoly visszaesést hozott – hangsúlyozza a közgazdász.

Felhasználási oldalon némiképp érthetetlennek tartja a háztartások fogyasztási kiadásának stagnálását negyedéves bázison. Szerinte a rendkívül gyenge általánosforgalmiadó-bevételekre, valamint a kiskereskedelmi forgalom alakulására és a szolgáltatószektor vártnál gyengébb teljesítményére tekintettel, a stagnálás nehezen értelmezhető. Szintén komoly pozitív meglepetést okozott a természetbeni társadalmi juttatások folytatódó jelentős növekedése. Természetbeni társadalmi juttatásnak minősül a humán egészségügy, az oktatás, a szociális ellátás, a fürdők, az önkormányzati lakások – lakbérben nem megtérülő – amortizációja, valamint a sport és a kulturális szolgáltatások – sorolja Virovácz, aki úgy véli, mindezek között elsősorban az egészégügyi terület okozhatta a felfutást. Ezzel összhangban – a termelési oldalon – ismét azt láthattuk, hogy a szolgáltatások között az egészségügyi szolgáltatások jelentős növekedést mutattak fel. Rámutat, hogy szintén némi pozitív meglepetést hozott a közösségi fogyasztás negyedéves bővülése. Úgy véli, elsősorban a honvédelmi kiadások felfutása jelenthette a pozitív impulzust.

A szakértő felhívja a figyelmet, hogy ennyi pozitív meglepetés mellett kellett, hogy legyen valami komoly negatív is ahhoz, hogy végül a GDP negyedéves szinten zsugorodjon, és arra a következtetésre jutott, hogy a beruházások szolgáltatták ezt a negatív meglepetést a negyedéves bázison közel 6 százalékos visszaeséssel. Emellett vélhetően a készletek zsugorodása is hozzájárulhatott a bruttó felhalmozás visszaeséséhez - teszi hozzá. Rámutat arra is, hogy bár az export és az import egyaránt esett az előbbi negyedévhez képest, utóbbi nagyobb mértékben csökkent, így a külkereskedelmi egyenleg tudta kompenzálni a belső kereslet beszakadását.

Virovácz Péter: a külkereskedelmi egyenleg tudta kompenzálni a belső kereslet beszakadását. Fotó: Mfor / Izsó Márton Artúr
Virovácz Péter: a külkereskedelmi egyenleg tudta kompenzálni a belső kereslet beszakadását. Fotó: Mfor / Izsó Márton Artúr

Ami a klasszikus, éves bázisú növekedési mutatókat illeti, a mezőgazdaság az egyedüli terület, ahol bővülés volt kimutatható – írja elemzésében az ING Bank szakértője. Minden más fő termelési területen jelentős a visszaesés – mutat rá. Felhasználási oldalon az éves bázisú indexek alapján elmondható, hogy a belső kereslet csökkent, ami mögött az erősen visszaeső beruházások állnak, miközben alig kalkulált a KSH visszaesést a végső fogyasztásban.

Ez utóbbit Virovácz erőteljes meglepetésnek tartja, figyelve a fogyasztáshoz kapcsolódó egyéb statisztikai mutatókat (kiskereskedelem, energiafelhasználás, turizmus). A nettó export 5,4 százalékpontos növekedési hozzájárulása pedig azt jelzi, hogy a belső kereslet drasztikus visszaesése mellett az exportszektorok jó teljesítménye húzza felfelé a szinte minden más területen szenvedő magyar gazdaságot – mutat rá az elemző.

Virovácz szerint a részletes adatok összességében több kérdést vetettek fel, mint amennyire választ tudtak adni. A jövőre vonatkozóan azt írja, az a kép nem változott, hogy a belső kereslet drasztikusan zsugorodik, és jelenleg nem látja rövid távon ebből a kiutat. Rámutat, hogy hiába várható a reálbérek növekedése az év vége felé, a fogyasztói bizalom tízéves mélyponton tartózkodik, és a lakosság jelentős része felélte a tartalékjait. Szerinte a következő egy-két negyedévben nem várható a fogyasztás érdemi beindulása. Hozzáteszi, az ingatlanpiac még csak most kezdi a lejtmenetet, miközben a költségvetés feszített helyzete és az uniós források hiánya aligha kecsegtet a beruházási dinamika gyors helyreállásával. A lakossági és vállalati beruházásokat pedig a magas kamatkörnyezet is fékezi a közeljövőben – hangsúlyozza. Kiemeli, hogy az export esetében is gyűlnek a felhők, figyelembe véve a globális ipari folyamatokat, és egyedül a mezőgazdaság jó teljesítményében bízhatunk idén. Úgy véli azonban, hogy ez önmagában kevés lesz ahhoz, hogy a magyar gazdaságot kihúzza a recesszióból.

„Az ING Bank friss előrejelzése az idei évben 0,5 százalékos GDP-csökkenéssel számol. Előrejelzésünket emellett számos negatív kockázat övezi”

– zárul Virovácz Péter elemzése.

Makronóm Intézet: valószínűtlenné vált a recesszió elkerülése

Regős Gábor, a Makronóm Intézet vezető közgazdásza szerint a pénteki adatközlés fő kérdése az volt, hogy mi okozta a vártnál kedvezőtlenebb adatot, miért nem került ki a magyar gazdaság a technikai recesszióból. Ő úgy látja, termelési oldalról

a mezőgazdaság kedvezően teljesített, hozzáadott értéke mintegy kétharmadával volt magasabb, mint egy évvel korábban.

Hozzáteszi, a havi adatokból az ipar és az építőipar gyengélkedésére számítottunk – mindkét esetben az alacsony belső kereslet okozza a problémát. Regős is meglepetésnek tartja a szolgáltatások vártnál kedvezőtlenebb teljesítményét, ahol most 2,4 százalékos csökkenést mért éves alapon a KSH, holott az előző negyedévben még növekedés történt. A közgazdász szerint a kereskedelem 10 százalék feletti visszaesése nem akkora meglepetés, bár – teszi hozzá – ez az előző negyedévben még mérsékeltebb, 6,1 százalék volt.

A Makronóm Intézet elemzője úgy látja, a negatív meglepetésben szerepe volt a szállítás, raktározás ágazat, a szakmai, tudományos, műszaki ágazat és az oktatás csökkenő teljesítményének. Felidézi, összességében a gazdasági teljesítmény változásához a mezőgazdaság plusz 1,7, az ipar mínusz 1, az építőipar mínusz 0,3, a szolgáltatások pedig mínusz 1,5 százalékponttal járultak hozzá.

A szolgáltatások esetében negatív hozzájárulásra 2021 első negyedéve óta nem volt példa

– emeli ki Regős.

Az elemző felhasználási oldalról a fogyasztás 3,2 százalékos visszaesését nem tartja meglepetésnek, hozzáteszi: az nem is kiemelkedően nagy a kiskereskedelmi adatok, a magas bázis és a reálkeresetek csökkenése fényében. A beruházások esetében a kiemelkedően nagy, 15,6 százalékos visszaesés tekinthető meglepetésnek, bár a csütörtöki beruházási adat alapján már sejthető volt. Itt az önkormányzati és állami forráshiány, a magas kamatkörnyezet és az uniós források visszatartása játszik szerepet – véli Regős.

A havi, illetve negyedéves adatok alapján Regős az exporttól többet várt volna: az áruexport mindössze 1,8 százalékkal emelkedett, miközben a szolgáltatásexport 6,2 százalékkal csökkent – idézi a KSH közleményét. Emlékeztet, a szolgáltatásimport is mérséklődött, mégpedig az exportnál nagyobb mértékben, 8,9 százalékkal, így a szolgáltatás-külkereskedelem növekedési hozzájárulása semleges lett, miközben az áruk külkereskedelme 5,3 százalékponttal járult hozzá a növekedéshez. Az elemző úgy látja, a háztartások fogyasztási kiadása 1,5, a beruházások 4,8 százalékponttal húzták vissza a gazdasági teljesítményt. Kiemeli, jelentősen negatív (és nehezen magyarázható) volt a készletváltozás mínusz 2,3 százalékpontos növekedési hozzájárulása.

A háztartások fogyasztási kiadásainak csökkenése is visszahúzta a gazdaságot. Fotó: Pixabay
A háztartások fogyasztási kiadásainak csökkenése is visszahúzta a gazdaságot. Fotó: Pixabay

Regős szerint a pénteki adatok alapján a szolgáltatások teljesítményének negatív alakulása óvatosságra int a következő negyedévre vonatkozóan. Már ő is úgy látja, éves alapon nagyon valószínűtlenné vált a recesszió elkerülése, azonban remélhetőleg a technikai recesszióból a következő negyedévben már sikerül kitörni. Szerinte ebben nagy szerepe lehet az infláció letörésének, illetve szükséges hozzá a stabil és viszonylag erős forintárfolyam is. Ez fokozni tudja a belső keresletet, azon keresztül pedig ismét növekedhet a kiskereskedelem, az ipar, az építőipar teljesítménye is – bár utóbbinál szerinte kérdés az is, hogy mikor érkeznek meg a hazánknak járó uniós források.

A kormány halogat

Lapunk a legutóbbi Kormányinfón arról érdeklődött, az akkor még csak első becslésként ismert GDP-zuhanás ismeretében módosítják-e azt az előrejelzésüket, hogy idén 1,5 százalékkal bővülne a magyar gazdaság. Gulyás Gergely válaszában elismerte, az ilyen növekedés esélye „rendkívül csekély”, és indokolt is lenne a módosítás, a kabinet azonban megvárja a harmadik negyedéves GDP-mutatót, és majd csak annak ismeretében változtatnak az előrejelzésükön.

Ugyancsak változás várható a Magyar Nemzeti Bank (MNB) GDP-várakozásaiban is. A jegybank a legutóbbi, júniusi Inflációs jelentésében 0 és 1,5 százalék közti gazdasági bővülést jósolt, ez azonban – mint arra a jelentés utal is – a június közepéig ismertté vált információkra alapul. Virág Barnabás, a jegybank alelnöke a Monetáris Tanács legutóbbi, kamatdöntő ülése után tartott sajtótájékoztatóján azt mondta,

„egészen bizonyos”, hogy az MNB felülvizsgálja a GDP-előrejelzését a szeptember végi Inflációs jelentésben,

melyet a Monetáris Tanács szeptember 26-i, keddi ülésén tárgyal.

A részletes GDP-adatokra a jegybank péntek déli közleményben reagált. A kommüniké felidézi, a magyar adat az Eurostaton jelenleg elérhető 24 európai uniós tagország rangsorában 23., mindössze Észtországot megelőzve az utolsó előtti helyet jelenti. A kelet-közép-európai régió országai közül Észtországban a GDP a hazainál nagyobb, míg Lengyelországban, Csehországban és Lettországban a miénknél kisebb mértékben esett vissza. A második negyedévben Szlovákia és Litvánia gazdasága 1-1 százalék körüli, míg Horvátország és Románia GDP-je 2 százalék feletti ütemben bővült.

Az Európai Unió gazdasága átlagosan 0,5, az eurozónáé 0,6 százalékkal növekedett

– áll a tájékoztatásban.

Az MNB szerint

az immár négy negyedéve tartó recesszió oka a magas inflációs közegben általánosan csökkenő belső kereslet és az állami beruházások visszaesése.

Mint írják, a reálbérek csökkenése miatt a kiskereskedelmi forgalom volumene hét hónapja mérséklődik éves alapon, a második negyedévben átlagosan 11,4 százalékkal esett vissza. A szolgáltatások iránti keresletét kevésbé csökkentette a lakosság, így a háztartások fogyasztása az első negyedéves 3,9 százalékos visszaesése után a második negyedévben 3,2 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától – hangsúlyozza az MNB.

A jegybanki közlemény kiemeli, az építőipari termelés volumene január óta mérséklődik éves bázison és harmadik hónapja a 2019 végi szintje alatt alakul. 2023 második negyedévében 6,3 százalékkal csökkent a termelés volumene. Hozzáteszik, a visszafogott építőipari aktivitással párhuzamosan a beruházások terén is folytatódott a visszaesés.

A második negyedévben 15,6 százalékkal kevesebb beruházást hajtottak végre hazánkban, mint 2022 azonos időszakában, amihez jelentős mértékben hozzájárult az állami beruházások visszafogása.

A nominális beruházási ráta továbbra is magas szinten, a GDP 27,4 százalékán alakult (a négy negyedéves gördülő ráta szerint), ám rámutatnak, ez elsősorban a beruházási árak gyors növekedését tükrözi. A fix áron számított beruházási ráta tovább csökkent és 23,6 százalék volt a második negyedévben.

A beruházási ráta magas szintje az árak növekedésének köszönhető. Fotó: Unsplash
A beruházási ráta magas szintje az árak növekedésének köszönhető. Fotó: Unsplash

Az MNB felidézi, az ipari termelés havi volumene az építőiparhoz hasonlóan január óta mérséklődik éves bázison, a második negyedévben 6,3 százalékos csökkenést regisztráltak. Az ipari alágazatok között kettősség mutatkozik. Hangsúlyozzák, elsősorban a belföldre termelő szektorok teljesítménye maradt el az egy évvel korábbitól, míg a hagyományosan az exportpiacot célzó ágazatoké (elsősorban a járműgyártásé) kedvezőbben alakult. A külpiacra termelő ipari alágazatok relatíve jó teljesítményét támasztja alá, hogy az árukivitel hozzáadott értéke 1,8 százalékkal bővült – mutat rá a közlemény, de hozzáfűzik, a szolgáltatások exportja ezzel szemben 6,2 százalékkal csökkent, így összességében a hazai export csak enyhén, 0,2 százalékkal bővült a második negyedévben. A mérséklődő belső keresleti tételekkel (lakossági fogyasztás és bruttó állóeszköz-felhalmozás) összhangban az import érdemben visszaesett, a második negyedévben 5,6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi értékétől.

A csökkenő importigény következtében a nettó export jelentősen, 5,4 százalékponttal emelte a GDP-dinamikát, így tompítani tudta a gazdaság visszaesését

– mutatnak rá a közleményben.

Kiemelik, a magas infláció és a bizonytalan keresleti környezet is hozzájárulhatott a készletállomány nagymértékű csökkenéséhez. A készletváltozás hatása így az első negyedévhez hasonlóan érdemben, 2,3 százalékponttal visszafogta a gazdasági aktivitást a második negyedévben.

A jegybank felidézi, a mezőgazdasági termelés 2023 második negyedévében 67,9 százalékkal haladta meg az előző évi aszályos év alacsony bázisát. A búza betakarítása a legfrissebb információk alapján 5,7 millió tonna termést eredményezett, a hektáronként 5,8 tonnás termésátlag meghaladja a 2017-2021. évekéét. Szintén az átlagosnál jobb hozamra van kilátás a kukorica esetében – fejezi ki reményét közleményében az MNB.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!