5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Igaz ugyan, hogy az összkép hízelgő és egyértelműen kiváló eszköz az orbáni focipolitika sikerének alátámasztására, mégis legfeljebb önmagunkhoz képest léptünk valamennyit előre a bajnokságok összevetésében. A régióban továbbra is leszakadók táborát gyarapítja a magyar labdarúgó NBI. 

A 2010 óta regnáló Orbán-kormánynak kiemelten fontos a sport és a labdarúgás helyzete. Szinte küldetésüknek tekintették, hogy anyagilag, szakmailag és infrastrukturálisan rendbe tegyék ezt a területet.

A kialakított sportpolitika és -finanszírozás számos elemből tevődik össze, kezdve az adózástól a költségvetési támogatásokon át a TAO-támogatás rendszeréig. Utóbbiból azonban nem részesülhet minden sportág, csupán a hat látvány-csapatsport (foci, kézilabda, kosárlabda, jégkorong, vízilabda és röplabda). 

Orbán Viktor ma már csak nézi és finanszírozza a focit (Fotó: MTI)
Orbán Viktor ma már csak nézi és finanszírozza a focit (Fotó: MTI)

A labdarúgás azonban mindenek felett áll, melynek okai sokrétűek, hiszen az csak egy eleme a kiemelésnek, hogy a miniszterelnök kedvenc sportjáról van szó.

A foci az, mely képes tömegeket megmozgatni, ez az a sport, mely a legtöbb embert érdekli, még akkor is, ha nem elkötelezettek valamelyik klub mellett. Így a kormányzati támogatási szándékot motiválhatta az is, hogy ha ezen a területen sikerek érkeznek, az a társadalom nagy részét is elégedettséggel töltheti el. És remélhetőleg nem felejtik el, melyik kormány áldozatos munkájának köszönhető mindez. 

Forintosítva: már az ezermilliárdot is meghaladta az az összeg, mely változatos jogcímeken és eltérő költségvetési zsebekből vándorolt a labdarúgásba 2011 óta. 

Arról pedig még nem is beszéltünk, hogy a NER által behálózott, anyagilag végeredményben államosított NBI-ben a kormányközeli és NER-közeli tulajdonosok mennyi pénzt toltak be támogatásként, tőkepótlásként 2011 és 2015 között, a fennmaradás érdekében. Tízmilliárdos a nagyságrend. 

Az eredmények már kezdenek szállingózni. Nemcsak a válogatottnál, hanem klubszinten, a bajnokságban is, a Fradi ugyanis sorban harmadjára élte meg az őszi szezont valamelyik nemzetközi kupában. Noha egyetlen csapatról van szó, mégis a teljes bajnokság megítélését befolyásolja a zöld-fehérek által elért siker. Ha pedig lenne még pár hozzá hasonló eredményt elérő csapat, még kedvezőbb lenne a helyzet. 

Az UEFA koefficiensek alapján összeállított országrangsorában a 2021/2022-es szezonban már a 26. helyen szerepel Magyarország. Egy évvel ezelőtt még a 28. helyre volt elég a teljesítmény, négy évvel ezelőtt pedig még történelmi mélyponton volt az NBI, a 36. helyen. 

Így a mostani szezonban elértünk oda, ahol még 2007 környékén állt a bajnokságunk. Ha viszont a trend töretlenül folytatódik, akkor már akár jövőre könnyen minden idők legjobb helyezését szerezheti meg az NBI a nemzetközi rangsorban. 

Messze még az igazi felemelkedés

Noha régen nem látott szinteken van a magyar bajnokság, a régiós összehasonlításban alig-alig léptünk előre. Sőt, az elmúlt néhány szezon trendjét megfigyelve az látszik, hogy a régiónk kettészakadt a bajnokságok erőssége mentén, Magyarország pedig a lemaradók táborát gyarapítja. Az előkelőbb, erősebb csoportba 

  • az osztrák, 
  • az ukrán, 
  • a szerb, 
  • a horvát 
  • és a cseh bajnokság tartozik. 

Majd egy nagyobb szakadással követi ezt a csoportot a "lemaradók" tábora: 

  • Bulgária, 
  • Románia, 
  • Magyarország, 
  • Szlovénia, 
  • Lengyelország
  • valamint Szlovákia.

2013-2014 előtt még nem volt két ilyen jól elhatárolható csoport a régióban, kisebb-nagyobb kihagyásokkal sorra következtek az országok a rangsorban. Gyakorlatilag valamennyire együtt volt a mezőny. 2014 után viszont egyre inkább körülhatárolhatóan kezdett kialakulni a két csoport. 

Egy fecske nem tud nyarat csinálni

Pontosabban egy csapat nehezen fogja tudni felhúzni a magyar bajnokságot a régió előkelőbb csoportjába. Az elmúlt három évben ugyanis főként a Fradi teljesítményének köszönhető ez a mostani helyezés. Ugyan nyáron több csapat is lehetőséget kap kipróbálni magát a nemzetközi porondon, az átütő sikerek elmaradnak és néhány selejtezőkör után rendre kihullanak a mezőnyből. 

Nem véletlenül tűzte ki célul Orbán Viktor még évekkel ezelőtt, hogy szeretne 2-3 olyan csapatot, melyek rendszeres résztvevői tudnának lenni a nemzetközi kupasorozatoknak. A Fradi mellett a költségvetés és az elmúlt pár év tapasztalatai alapján a Fehérvárnak és a Puskás Akadémiának van esélye betölteni ezt a szerepet. 

Fradi a top100-ban
Soha nem fordult még elő magyar csapattal, hogy az UEFA klubrangsorában ennyire előkelő helyen álljon, mint most a Fradi. Az idei szezonban ugyanis a 96. helyen áll az előző évi 114. után. Feljebb jött a Fehérvár is, jelenleg a 106. az előző szezonban elfoglalt 120. helyezés után. 

Nagy kérdés azonban, hogy mindez milyen áron történik? Az utánpótlásra építés helyett a nagy - akár 10 milliárdot is meghaladó - büdzsé megteremti a lehetőségét annak, hogy idehaza erősítésnek számító külföldi játékosokat igazoljanak. Ezáltal a magyar bajnokság egyre kevésbé magyar és nemzeti. Miközben a finanszírozása nagy mértékben állami és kormányközeli szereplők állami megrendelések által biztosított forrásain alapul. Elvész a költségvetés piaci lába, és gyakorlatilag a klubtulajdonosok sem a saját renoméjukat, gazdálkodásukat kockáztatják. Ha valami balul sülne el, az állam és a NER viseli a kockázatot és annak anyagi következményeit. 

A nagy pénz tehát nem feltétlenül csinál nagy focit, főleg ha nem megfelelően gazdálkodnak azzal a pénzzel. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!