5p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Hiába a jelentős minimálbér-emelés ha egy ritkán vizsgált aspektusból értékeljük a változásokat, akkor rögtön nem lesz annyira nagyon ok az örömre.

Zajlanak még az egyeztetések a munkaadók és a munkavállalók, valamint a kormány között a jövő évi minimálbérről, de a napokban lényegében eldőlt, hogy 2021 első napjától bruttó 200 ezer forint lesz a kötelezően fizetendő legkisebb bér Magyarországon. Ezzel az érintettek bruttó és nettó fizetése is egyaránt 19,4 százalékkal emelkedik egyik napról a másikra gyakorlatilag, aminél nagyobb emelésre még a 2010-es évek elején volt példa. Akkor viszont nem a bér felzárkóztatása miatt döntött így a kormány, hanem azért, hogy a nettó bér legalább értékőrző maradjon a minimálbéresek által érvényesíthető adójóváírás kivezetése miatt.

A mostani emelést követően az érintettek a jelenlegi 111 321 forint helyett kereken 133 ezret vihetnek majd haza, ami közel havi 22 ezer, éves viszonylatban pedig 260 ezer forint pluszt jelent.

Nagyot nő a minimálbér, de ez kevés lesz (Fotó: MTI)
Nagyot nő a minimálbér, de ez kevés lesz (Fotó: MTI)

A nominális növekedés jelentős és érzékelhető, viszont ahhoz, hogy az érintettek életminőségében javulás következzen be, kevés lesz - legalábbis a Központi Statisztikai Hivatal felmérése alapján. A hivatal Háztartások életszínvonala kiadvány készítése során különnöző társadalmi csoportokra és élethelyzetekre vonatkozóan felméri, hogy bizonyos esetekben (a teljesség igénye nélkül aktív/nyugdíjas/gyerekes/gyerektelen háztartások) mekkora összeg biztosít számukra nagyon szűkös/szűkös/átlagos/jó/nagyon jó megélhetési szintet.

Ugyan a legfrissebb adat 2019-es referenciaévre vonatkozik, de a várható infláció figyelembevételével meg lehet becsülni, hogyan alakulnak ezek a jövedelemösszegek idén és jövőre, valamint 2020-ban milyen összegről beszélhetünk.

Jelenleg a 111 321 forintos nettó minimálbér csak a szűkös megélhetést fedezi egy aktív - tehát dolgozó - háztartás esetében. Az átlagos megélhetéshez nagyjából 30 ezer forinttal nagyobb jövedelemre lenne szükség. A jövő évi emelés után a 200 ezer forintos bruttónak kereken 133 ezer forint lesz a nettója, az átlagos megélhetési szint belépő jövedelme azonban ennél még mindig magasabb lehet. Becslésünk szerint legjobb esetben is 146 ezer forint körül alakulhat.

Mindez pedig azt jelenti, hogy hiába a nagymértékű emelés, a minimálbér változatlanul csak a szűkös megélhetésre fog fedezetet nyújtani az érintetteknek.

Lehetne életminőséget is javítani

Az, hogy életminőséget érdemben várhatóan nem fog jelenteni a minimálbér emelése a kiemelkedő adóterhelés rovására írható. Magyarországon mivel egykulcsos adórendszer van, a minimálbéres is pont ugyolyan mértékű levonással szembesül bruttó béréből, mint az, aki havi bruttó egymillióért végzi a munkáját. A rendszer negatívuma ez, miközben más tagállamok gyakran kedvezményekkel könnyítik a legkisebb bérből élők helyzetét, a magyar állam a legnagyobb mértékű adóteher sújtja őket.

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet júliusi összesítése szerint a tagállamai sorában Magyarországon terhelik a legmagasabb adók és járulékok a minimálbért. A magyar kormány ugyanis összesen 33,5 százalékát vonja el a bruttó bérnek, vagyis a legalacsonyabb fizetés harmadát csatornázza be az államkasszába.

Magyarország ráadásul kirívóan vezeti ezt a ranglistát, második legnagyobb mértékben a német kormány adóztatja a minimálbért, ám abból "csak" 25 százalékot vonnak le. A dobogó harmadik fokára pedig Bulgária került 22 százalékos elvonással.

Élen a magyar minimálbér adóterhelése (Forrás: ILO)
Élen a magyar minimálbér adóterhelése (Forrás: ILO)

Mindez azt jelenti, hogy nagy szükség lenne arra, hogy ne csak a munkáltatói adóterheket, de a munkavállalóra rakódókat is csökkentse a magyar kormány. Ez lehet ugyanis a záloga annak, hogy kicsit előrébb léphessenek és mondjuk a kötelező legkisebb ne csak szűkös megélhetésre legyen elegendő.

Erre vonatkozóan egyébként már a parlament elé került egy javaslat, tavasszal az előválasztási programja részeként az MSZP nyújtott be egy módosító törvényjavaslatot az országgyűlésnek. Ennek értelmében már idén júliustól adómentessé tették volna a minimálbért, a kormány azonban lényegében lesöpörte az asztaláról a javaslatot. Bár ihletet meríthetett belőle.

Nemrégiben ugyanis Domokos László, majd Bánki Erik is a nulla százalékos szja fontosságáról nyilatkozott, utóbbi kiemelte ennek fontosságát az alacsonykeresetűek körében. A választási év közeledtével nem teljesen elképzelhetetlen az, hogy a minimálbéreseknek - ha csak átmenetileg is -, de adómentességet biztosít a kormány. Már csak azért is, mert ezzel kifogná a szelet a minimálbérrel szintén kampányoló ellenzék vitorlájából. Választás ide, választás oda egy dolog vitán felül áll: a rekorder magyar minimálbéres adóterhelésből faragni illene és nem a legnagyobb elvonással sújtani a legkisebb kereseteket.

Itt nyilván adódik a kérdés: elbírná-e a költségvetést? A bruttó 200 ezer forintból havi 30 ezer forintot, évi 360 ezer forintot vonnak le személyi jövedelemadó címén. Ha feltételezzük, hogy 220 ezer magyar dolgozó bérlapján szerepel a minimálbér, az évi 80 milliárd forintos kiesést eredményezne a költségvetésben. Csak egy kicsivel többet, mint amennyibe a hamarosan kezdődő vadászati világkiállítás kerül az adófizetőknek. Ebből kiindulva pedig nem roppantaná össze a büdzsét, ha a minimálbér adómentes lenne.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!