- Lakóépületeket is lőtt az orosz tüzérség az atomerőműnek is helyet adó Zaporizzsjában, az annál keletebbre fekvő Orikhiv városában és még több településen – közölte Olekszandr Sztaruk regionális kormányzó.
- Az ENSZ nukleáris felügyelő szervezete engedélyre vár, hogy tisztségviselői bemehessenek a zaporizzsjai erőműbe, – mint közölték, „segíteni stabilizálni az ottani nukleáris biztonsági és biztonsági helyzetet”. Az Enerhoatom vezetője, Petro Kotin a Guardiannak azt mondta, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség látogatására még a hónap vége előtt sor kerülhet.
- Az Egyesült Államok kijelentette, hogy Oroszország nem akarja beismerni az ukrajnai Zaporizzsja atomerőműben fennálló súlyos radiológiai kockázatot. Egyúttal hozzátették, ez volt az oka annak, hogy az oroszok blokkolták a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozására irányuló szerződés végleges tervezetét.
- Az ukránok valószínűleg az elmúlt évtizedek leghidegebb telét élik át – jelentette ki Jurij Vitrenko, a Naftogaz állami gázvállalat vezetője –, mivel a szovjet kori központi fűtési rendszerek termosztátjait később kapcsolják be, majd leállítják. Eszerint a beltéri hőmérséklet csak 17-18 Celsuk fok lehet, ami körülbelül négy fokkal alacsonyabb a normálnál. Vitrenko azt tanácsolta az embereknek, hogy halmozzanak fel minél több takarót és meleg ruhát arra az esetre, ha a kinti hőmérséklet meghaladja a -10 Celsius fokos téli átlagot.
- Németország a vártnál gyorsabban tölti fel gázkészleteit a drasztikus orosz szállítási korlátozások ellenére, így előbb teljesítheti a csak októberi kitűzött célt – közölte Berlin. Európa legnagyobb gazdasága erősen függ az orosz gáztól, s annak érdekében, hogy a szállítások csökkenése ne okozzon problémát, energiatakarékossági intézkedéseket vezetett be, egyúttal alternatív forrásokból vásárol gázt.
- Az uniós külügyminiszterek várhatóan a jövő héten felfüggesztik az orosz turistavízumokra érvényes könnyítést. Az EU lépése ugyan nem tekinthető teljes tilalomnak, de lényegesen bonyolultabbá és drágábbá tenné az oroszoknak az úti okmányok beszerzését. Josep Borrell, az EU külpolitikai főképviselője szerint a betiltáshoz még hiányzik a megfelelő támogatás. „Nem hiszem, hogy az orosz polgári lakossággal való kapcsolat megszakítása segítene, és nem hiszem, hogy ehhez az elképzeléshez szükséges egyhangú döntés meglesz” – mondta vasárnap az osztrák ORF tévének.