4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az első negyedév stagnálása után az április és június közötti időszakban jelentős, közel 10 százalékos volt a beruházások volumenének visszaesése. A feldolgozóipar mellett a költségvetési szervek költései estek vissza látványosan.

A beruházási adatok kapcsán - mivel az első negyedév is megtorpanást mutatott - lehetett sejteni, hogy az egy évvel korábbi számoknál gyengébb lesz a második negyedéves adat. A háttérben húzódó okok viszont némi meglepetéssel szolgálnak. Az, hogy a nagyvállalatok óvatosak lettek kézenfekvő volt, a korábban beharangozott nagyobb beruházások csúszásáról korábban lapunk is írt. Az viszont, hogy a költségvetési szervek esetén is erős visszaesés várható, nem volt annyira egyértelmű, pedig ez is közrejátszott a most publikált gyengébb adatokban.

Az adatok azt mutatják, hogy a jegybanki programok és az állami ösztönzők ugyan több szektorban is jótékony hatással lehettek, így például a mezőgazdaság esetében, ahol a beruházások még növekedtek is idén. Ugyanakkor a kedvezőtlenné váló gazdasági környezetet még így sem sikerült ellensúlyozni, ezért összességében számottevő volt a beruházások visszaesése. Meg kell jegyezni, hogy az állami és jegybanki lépések nem voltak hiába valók, hiszen volt olyan, válság sújtotta ágazat, mint szálláshelyszolgáltatás és vendéglátás, ahol vélhetőleg szinte kizárólag a támogatásoknak köszönhető, hogy nem volt még nagyobb visszaesés.

A KSH azt jelezte, hogy a beruházási tevékenység volumene 9,9 százalékkal mérséklődött. Ezen belül a teljesítményérték közel hattizedét képviselő építési beruházásoké 9,2, a négytizedet kitevő gép- és berendezésberuházásoké pedig ennél nagyobb mértékben, 11 százalékkal zsugorodott. Ez mindhárom mutató esetében az elmúlt három év legkedvezőtlenebb változását jelenti.

Egyértelműen a járvány számlájára írható, hogy számos korábban eldöntött beruházás a tervezettnél lassabban halad. Ahogy az is problémát jelent, hogy az iparban zászlóshajónak számító járműgyártás a tavasszal teljesen leállt, és a kapacitásokat azóta sem sikerült a korábbi szintre felpörgetni. Ez pedig vélhetőleg azzal jár, hogy a beruházásokat ezen a területen is visszafogják a vállalatok.

Mindez az adatok szintjén olyan módon jelentkezik, hogy a beruházási teljesítmény 57 százalékát megvalósító, legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozások körében a fejlesztések volumene – több mint három év folyamatos növekedés után – 12 százalékkal csökkent. Kommentárjában a KSH is megjegyzi, hogy ebben kiemelt szerepet játszott az, hogy a külföldi érdekeltségű vállalkozások fejlesztési aktivitása visszafogottabb lett a járvány következtében kedvezőtlenné váló gazdasági környezet miatt.

Ugyanakkor a beruházások 13 százalékát realizáló költségvetési szerveknél a fejlesztések ennél is nagyobb mértékben (19%-kal) maradtak el a bázisidőszakitól. Ezt részben az okozta, hogy az egy évvel korábbinál alacsonyabb értékben realizálódtak uniós források.

orrásból finanszírozott projektek.

 

A nemzetgazdasági beruházások több mint negyedét jelentő, a legnagyobb súlyt képviselő feldolgozóipar fejlesztései nagymértékben, 10 százalékkal visszaestek. Három területet kivéve minden alágban jelentősen csökkentek a fejlesztések, a nagy súlyú járműgyártásban, a kohászat, fémfeldolgozásban, valamint a gép, gépi berendezés gyártása területén pedig kiugró mértékben visszaestek. Hosszabb ideje folyamatban lévő, nagy értékű projektek révén jelentősen nőtt ellenben a volumen a villamosberendezés-gyártás, a gyógyszergyártás, illetve az élelmiszeripar területén.

Biztatónak nevezhető, hogy a lakásépítések továbbra is jól pörögtek, ám az ingatlanügyletek beruházási teljesítménye így is 2,0 százalékkal csökkent. Ennek magyarázata, hogy az üzleti, kereskedelmi létesítményeknél komolyabb visszaesést regisztráltak.

A harmadik legnagyobb súlyú terület, a szállítás, raktározás beruházásainak volumencsökkenése (9,6 százalék) folytatódott. Ez részben szintén költségvetési kérdés, hiszen elsősorban az infrastrukturális fejlesztések visszaesése miatt következett be. Emellett a szállítással foglalkozó vállalkozások beruházásai is elmaradtak a bázisidőszakitól.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!