3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Rontotta a magyar gazdaságra vonatkozó idei és jövő évi előrejelzését a Nemzetközi Valutaalap (IMF) az őszi világgazdasági prognózisában.

Az IMF honlapján kedden közzétett, Világgazdasági kilátások, 2020 október (World Economic Outlook, October 2020) című tanulmány szerint Magyarország hazai összterméke (GDP) idén 6,1 százalékkal csökkenhet, jövőre viszont 3,9 százalékkal bővülhet.

Áprilisban közölt prognózisában a valutaalap még azzal számolt, hogy a magyar gazdaság teljesítménye idén 3,1 százalékkal eshet vissza, jövőre viszont 4,2 százalékkal növekedhet. Tavaly 4,9 százalékkal nőtt a magyar gazdaság. Legutóbb 2012-ben csökkent a GDP, mégpedig másfél százalékkal.

Az IMF legfrissebb, az áprilisi adatokat aktualizáló októberi prognózisa szerint az éves átlagos infláció a tavalyi 3,4 százalék után idén 3,6 százalékra emelkedhet Magyarországon, jövőre viszont mérséklődik, 3,4 százalékra. A fogyasztói árak emelkedésének ütemét az idei évre 0,3 százalékponttal, a jövő évit pedig 0,2 százalékponttal emelték meg áprilishoz képest.

A folyó fizetési mérlegben jóval nagyobb GDP-arányos hiányra számítanak a valutaalap elemzői. A friss előrejelzés szerint a folyó fizetési mérleg hiánya a tavalyi 0,8 százalék után idén a GDP 1,6 százalékára, jövőre pedig 0,9 százalékára rúghat. Az áprilisi prognózisban az idei évre 0,1 százalékos, 2021-re pedig 0,6 százalékos deficitet jósoltak. A két előrejelzés közötti különbség az idei év esetében 1,5 százalékpont, 2021-re pedig 0,3 százalékpont.

A munkanélküliségi ráta a tavalyi 3,4 százalék után idén 6,1 százalékra kúszhat fel, jövőre viszont 4,7 százalékra mérséklődhet. Mindkét időhorizonton jelentősen rontották a prognózist, mivel áprilisban még 5,4 százalékos munkanélküliségi rátával számoltak az idei évre, 2021-re pedig 4,0 százalékot jeleztek előre. Az IMF elemzői 2025-re 2,6 százalékos GDP-növekedésre számítanak Magyarországon, az éves átlagos inflációt 3,0 százalékra, a folyó fizetési mérleg GDP-arányos hiányát pedig 0,5 százalékra várják.

A magyar Pénzügyminisztérium előrejelzése szerint idén 5-6 százalékkal zsugorodik a GDP, amihez 7-9 százalékos költségvetési hiány társulhat, az államadósság pedig az év eleji 66 százalékról a GDP 76-78 százalékára emelkedhet. Varga Mihály pénzügyminiszter várakozásai szerint csak 2022 első fél évében tud visszatérni a magyar gazdaság a 2019-es szintre.

A Magyar Nemzeti Bank azzal számol, hogy a gazdaság teljesítménye 5,1-6,8 százalék közötti mértékben eshet vissza az idén, amit jövőre 4,4-6,8 százalék közötti bővülés követhet. A költségvetési hiány a GDP 7-7,5 százaléka körül alakulhat 2020-ban. Az MNB szerint a gazdasági teljesítmény 2022 fordulóján érheti el a járvány előtti szintet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!