A turisztikai ágazat kormányzati szervezete, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) idén július 28-án 75,2 millió forintos megbízási keretszerződést kötött az MTÜ korábbi stratégiai marketingért felelős igazgatójának cégével - derül ki a kormányzati szervezet legfrissebb közzétételi listájából. A cég neve a 2021 áprilisában alapított Bluehorn Consulting Kft., amely Berényi Vince tulajdonában van, aki 2018-ban az MTÜ egyik vezetőjeként dolgozott. Legfőbb feladatai közé a nemzetközi kampánystratégia megalkotása és kivitelezésének felügyelete tartozott.
A 75 millió forintos szerződés az év végéig érvényes, az MTÜ korábbi vezetője cégének addig kell végeznie a feladattal, ami nem más, mint
- az állami turisztikai ügynökségek legrelevánsabb nemzetközi piacfejlesztési gyakorlatainak és trendjeinek ismertetése.
Azt nem tudni, hogy a Guller Zoltán által vezetett MTÜ-nek miként esett a választása éppen az ügynökség korábbi igazgatójának Bluehorn Consulting Kft. nevű cégére. A társaságot eleve csak 2021-ben alapították, tavaly 69,8 millió forint árbevétel mellett 22,1 millió forintos nyereséggel zártak. A kormányzati szervezettől kapott 75 millió forintos megbízás tehát meghaladja Berényi Vince vállalkozásának teljes 2022-es forgalmát. Csak angol nyelvű honlapjuk van, ahol úgy jellemzik magukat, hogy évtizedes tapasztalattal rendelkeznek a marketing, a kommunikáció és a nemzetközi kapcsolatok területén.
A hazai kapcsolatai biztosan jók Berényi Vincének, ugyanis a Corvinus Egyetemen szerzett közgazdász diplomát, az egyetemre pedig együtt járt Orbán Ráhellel, a miniszterelnök lányával. Ezt onnan lehet tudni, hogy Juhász Péter, az akkor még létező Együtt elnöke 2018-ban egy tárgyalásról készült felvételrészletet posztolt a Facebook-oldalára, melyen állítása szerint a miniszterelnök lánya, Orbán Ráhel látható a Magyar Turizmus Zrt. két munkatársával. A 444 korábbi cikke szerint egyikük Máté Kristóf, a Magyar Turisztikai Ügynökség 150 millióból létrehozott ügynökségének értékesítési igazgatója, a másik résztvevő pedig Berényi Vince, az MTÜ stratégiai marketingért felelős igazgatója volt. Róluk váratlanul a kormányzati ügyek leleplezéséről leszokott Origo írta meg, hogy a miniszterelnök lánya még az egyetemi évek alatt ismerte meg őket.
A miniszterelnök lányáról évek óta találgatja a sajtó, hogy miként érvényesíti befolyását a közpénz-milliárdokat szétosztó MTÜ felett. A Forbes szerint mindenesetre Orbán Ráhel a harmadik legbefolyásosabb magyar nő az üzleti világban, mert a kormányzati szervezet több szálon is hozzá köthető.
Nem a júliusi 75 millió forintos szerződés volt az első, amit az MTÜ a saját korábbi igazgatójának cégével kötött. Már márciusban is egymásra találtak a felek, akkor egy 11,7 millió forintos vállalkozási szerződést hoztak tető alá, amelynek tárgya:
- a turisztikai szakképzési rendszerek áttekintése, térszerkezetének átalakulása és a jelenlegi középfokú szakképzési struktúra kritikai értékelése.
A turisztikai ügynökség amúgy sorra rendeli a különböző tudományos műveket. A 24.hu írta meg, hogy a Magyar Kertörökség Alapítvány (MKA) egy 69 millió forintos megbízást kapott, Tokaj-Hegyalja kertörökségéről és kertpotenciáljáról kell írniuk. A támogatás már csak azért is érdekes, mert Guller Zoltán egyrészt az MTÜ vezérigazgatója, másrészt pedig az MKA egyik kuratóriumi tagja. De azt is fontosnak tartották a kormányzati szervnél, hogy 75,2 millió forintért az Ecoform Systems Kft. vizsgálja meg a SZÉP kártya gazdaságra és turizmusra gyakorolt hatását.