Mivel a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) még mindig nem hozta nyilvánosságra, hogy mely vidéki éttermek kaptak vissza nem térítendő állami támogatást az új turisztikai fejlesztési programból, ezért kénytelenek vagyunk egyenként kibogarászni a szerencsés nyerteseket a korlátozottan rendelkezésre álló és elérhető információk alapján. Az biztos, hogy
megint olyanok is kértek és kaptak állami támogatást, akik egyáltalán nem szorultak rá.
Áprilisban jelentette be a kormány, hogy idén 15 milliárd forintos pályázati csomagot kap a turizmus-vendéglátás. A kiírás első, június 28-áig tartó, összesen 3 milliárd forint értékű ütemében az egész évben nyitva tartó vidéki éttermek pályázhattak egymillió forint vissza nem térítendő támogatásra a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) által szervezett Kisfaludy programon keresztül. Többször is megkérdeztük az ügynökséget, hogy kik nyertek támogatást.
Ezúton tájékoztatjuk, hogy a Vidéki kis- és közepes vendéglátóipari vállalkozások versenyképességének növelése I. ütemére beérkezett pályázatok értékelési szakasza még nem zárult le. Azokban az esetekben, ahol a pályázatokat hiánytalanul és a felhívásban meghatározott követelményeknek megfelelően nyújtották be, a támogatási okiratok kibocsátásra kerültek. A pályázati folyamat teljes lezárásárát követően az eredményeket a hatályos jogszabályoknak megfelelően nyilvánosságra hozzuk
- válaszolta lapunknak az MTÜ.
Tehát hivatalosan még nem zárult le az értékelés, de néhány szerencsés étterem ennek ellenére már kitette az oldalára, hogy ők nyertek. Ilyen a Breier Farm Pomázon, ez egy bolt, bisztró, szállás és rendezvényhelyszín egyszerre.
Képzelj el egy helyet, ahol minden feltétel adott az igazi, regeneráló feltöltődéshez. Egy helyet, ahova elmenekülhetsz a mindennapi gondok és stressz elől. Ahol nem darál be a város lüktetése, hanem a természet csendje segít a lazulásban, pihenésben. Farmunkon a benzingőz helyett a friss levegőbe szippantva újra felfedezheted a mezők, virágok illatát. Itt nincs rohanás, kapkodás, nálunk a nyugalom, a kedvesség és a derű a megszokott. Megélni a pillanat varázsát: az élményeket, érzéseket, az élet és az ételek ízét együtt…
A farm oldaláról pedig kiderült: a Breier Farm Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-én keresztül egymillió forintot nyertek eszközbeszerzésre. A projekt során vendéglátóipari szolgáltatáshoz közvetlenül kapcsolódó többfunkciós konyhai gépek beszerzése valósult meg. A tulajdonosa ifj. Breier László, aki az oldalon található bemutatkozása alapján 20 év élelmiszer-kereskedelem után döntött úgy, hogy szeretne egy fentartható mezőgazdaságot, egy önfenntartó farmot létrehozni, ahol a hagyományos állattartás és a szelíd növényvédelemmel termelt gyümölcsök eljuthatnak a fogyasztóhoz és visszaköszönnek a gyerekkor ízei, élményei.
A cég maga egyelőre elég ingatagnak tűnik, hiszen 2023-ban 862 millió forint bevételük volt, amiből 4,2 millió forint nyereség lett, a korábbi években pedig rendre veszteséggel zártak. Aggódni azonban nem kell, ez pedig idősebb Breier Lászlónak köszönhető. Az Átlátszó írta meg 2018-ban, hogy a CBA vezetői is nagyot kaszáltak a trafikmutyival: Krupp József és Breier László összesen 29 trafikban érdekeltek. A Breier család fő cége a Vörösvár Invest Kft., amely a trafikos és CBA-s cégeket fogja össze: itt már van pénz bőven, tavaly 2,5 milliárd forintos forgalom gyűlt össze közel 2,8 milliárd forintos profittal, miközben a saját tőke 21,2 milliárd forintra hízott. Ebből a pénzből talán futotta volna saját konyhai gépekre is, nem kellett volna az állami támogatás hozzá.
Persze bárki pályázhatott, az nem volt feltétel, hogy csak az kaphat pénzt, aki veszteséges. A feltétel mindössze annyi volt, hogy az étterem legalább egy éve működjön, egész évben legyen nyitva és küldjön forgalmi adatokat a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központba. Ennek pedig a fél ország megfelel, így biztosra vehető, hogy a tehetősebb éttermek mellett a kisebbeknek is jut pénz.