A bruttó átlagkereset január-februárban átlagosan 308 700 forint volt, a kedvezmények nélküli nettó fizetés pedig 205 300 forintot tett ki, ami 12,9-12,9 százalékos emelkedésnek felel meg.
Merre mennek a bérek a továbbiakban
„A béremelkedésre számítani lehetett a garantált bérminimum és a minimálbér idei növekedése miatt. Emellett a béremelkedésben továbbra is szerepe van a munkaerőhiányból adódó nyomásnak is. A részletes adatokból látszik, hogy költségvetési szférában az átlagos 12,9 százalékosnál magasabb, 14,9 százalékos volt a növekedés az év első két hónapjában. Ez részben azzal magyarázható, hogy a közfoglalkoztatottak fizetése is nőtt” – értékelte az adatokat Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.
A szakember szerint a következő hónapokban lassulhat a bérdinamika, részben a magas bázisadatok miatt. Kérdés persze, hogy milyen tempóban növekednek majd a bérek márciusban és áprilisban. „A jelenlegi kilátások alapján a nettó és bruttó bérek éves átlagban 10 százalékkal emelkedhetnek, a reálbéreknél pedig 8 százalékos növekedés várható” – fogalmazott a K&H Bank elemzője.
Több az alkalmazott
A szakember azt is elmondta, hogy a bérstatisztikával párhuzamosa publikált friss létszámadatokon látható a konjunktúra.
Februárban az alkalmazásban állók száma a teljes gazdaságban 1,4 százalékkal nőtt. Az iparban ennél jóval nagyobb, 2,8 százalékos volt a létszámbővülés, a turizmust felölelő szálláshely-szolgáltatásban és vendéglátásban 5,2 százalékkal, az építőiparban pedig több mint 8 százalékkal nőtt az alkalmazottak száma.