5p

A világ többi nőjéhez hasonlóan a magyar hölgyek egy része is azt tapasztalja, hogy az oltás mennyi változást hoz a szervezetükben. Tudományos magyarázat is van a jelenségre.

„Két év kimaradás után a Pfizer újra meghozta. Mit mondjak? El vagyok ragadtatva!”

„Öt éve léptem a változókorba, a Moderna azonban 1 napra visszaállította a ciklusomat.”

„Februárban kaptam az első Astrát, azóta nincs vérzésem …”

„Ennyire még sosem fájt, mint az oltás utáni első hónapban”.

„Sinopharmot kaptam a menstruációm előtt egy nappal, két hete azóta se semmi”.

„Nálam hőhullámokat okozott a Szputnyik”.

A nők általában minden oltásra erősebben reagálnak, mint a férfiak. Fotó: Depositphotos
A nők általában minden oltásra erősebben reagálnak, mint a férfiak. Fotó: Depositphotos

Ilyen és ehhez hasonló bejegyzések tarkítják a Koronavírus vakcináció FB-csoport egyik posztját, amely a nők oltás után megváltozott ciklusairól szól.

„Egyelőre még nincs igazolva a menstruációs rendellenességek (erős, vagy szokatlan időben jelentkező menstruáció, posztmenopauzális korban bekövetkező vérzés) és a vérlemezkeszám-csökkenés között kapcsolat, de akár ez is lehet a jelenség hátterében” – írja Dobson Szabolcs gyógyszerész, az FB-csoport vezetője.

Azt is írja, hogy a British Medical Journal szerint április 5-ig az angol gyógyszerhatósághoz (MHRA) körülbelül 958 posztvakcinációs menstruációs rendellenesség bejelentés érkezett, amelyek között az AstraZeneca után kétszer akkora volt a bejelentések száma (643), mint a Pfizer-vakcinációt követően (315), ami önmagában még nem jelent semmit. Ugyanakkor ismert az AstraZeneca-vakcina ritka vérrögképződést (CVST) okozó hatása vérlemezkeszám-csökkenéssel társulva.

A szokatlanul erős menstruációs vérzést ezért okozhatja a háttérben meghúzódó vérlemezke-rendellenesség is, és az erős vérzés nyomán kialakuló vérszegénység (anémia) tovább súlyosbíthatja az alacsony vérlemezkeszám következményeit. Ezért a gyógyszerész arra buzdítja a nőket, hogy az oltást követő potenciális mellékhatásként minden furcsaságot jelentsenek az Országos Gyógyszerészeti Intézet felé a vakcináció és a menstruációs rendellenességek közötti kapcsolat tisztázására. Az egyik kommentelő pedig a világ legnagyobb ezirányú kutatására hívja fel a figyelmet: segíteni lehet azzal is, ha az észrevételeket jelentik a nők az Illinois Egyetemnél.

A magyar nők tapasztalásait támasztja alá a New York Times is, amelyben Sabra Klein, a Johns Hopkins Bloomberg Közegészségügyi Iskola immunológusa azt mondja, hogy

'a nemek közötti különbség teljesen összhangban áll a korábbi oltásokról szóló jelentésekkel".

Márciusban az Amerikai Egyesült Államokban beadott első 13,7 millió Covid-vakcina dózis mellékhatásairól 7000 ember jelentett, akik 79 százaléka nő volt. De korábbi tanulmányok is azt mutatják, hogy 1990-2016 között a nők az oltásokkal kapcsolatos anafilaxiás reakciók 80 százalékát jelentették. Összességében a nőknek több reakciójuk van az influenza és a hepatitis B elleni oltásokra, valamint a kombinált kanyaró-, mumpsz- és rubeola-oltásokra.

A különbségeknek sok oka lehet. A nők általában erősebb immunrendszerrel rendelkeznek, amely több antitestet képes előállítani az oltásokra adott válaszként, s ez kapcsolatban állhat olyan reproduktív hormonokkal, mint az ösztrogén, a progeszteron és a tesztoszteron. Az ösztrogén például az immunsejtekben több antitestet termelhet, a tesztoszteron pedig elnyomhatja az immunvegyszerek termelését a szervezetben.

Ezenkívül az immunrendszerrel kapcsolatos gének az X-kromoszómán vannak, amelyekből a nőknek két példányuk, a férfiaknak egy van. A tudósok úgy vélik, hogy ez részben megmagyarázza, miért több nő szenved autoimmun betegségben.

„A nőknek gyakran alacsonyabb dózisokra van szükségük ugyanahhoz az oltási reakcióhoz, mint a férfiaknak” – teszi hozzá Klein.

Hogy mennyire nem fekete vagy fehér az oltások utáni ciklusreakció, az is bizonyítja, hogy a nők másik csoportjának éppenséggel rendbehozta a menstruációját.

„Nekem a Pfizer beállította a teljesen felborult ciklusomat. A pandémia kezdetén többször is kihagyott egy-egy hónapot, januárban megkaptam mindkét Pfizert, azóta újra normális a ciklusom”.

„A lányomnak a Pfizer után fájdalommentesen jött meg, pedig előtte mindig nagyon szenvedett.”

„Nálam semmi mellékhatása nem volt”.

A FB-csoportban a poszthoz kapcsolódóan egy doktornő ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet, hogy páciensei körében a fertőzés után is vérzészavarok tapasztalhatók.   

„Leggyakrabban a vérzészavar a betegséget követő 3-6 hónapban jelentkezik, leginkább közti vérzés formájában, illetve elhúzódó vérzés képében. Ritkábban a ciklus teljes felborulása, illetve a menzesz kimaradása volt tapasztalható.”

Mivel az inzulinreziszentencia a szakterülete, ultrahangos, labor- és cukorterheléses vizsgálatok után azt valószínűsíti, hogy a Covid-fertőzés nemcsak vérzészavarokat, hanem cukorproblémákat is okozhat.

Az oltásokat követő vérzészavarokkal kapcsolatban érdeklődtünk az Országos Gyógyszerészeti Intézetnél, hogy hány nő jelentett ilyen oltási mellékhatást, esetleg vakcinafajtákra lebontva van-e erről statisztikájuk. Amint megérkeznek a válaszok, cikkünket frissítjük. Kérdéseinket elküldtük az Operatív Törzsnek is, de a mai tájékoztatón nem kaptunk azokra válaszokat.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!