2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A költségek brutális emelkedését kell saját zsebből fizetniük az almatermelőknek, mivel a felvásárlási árak épp az ellenkező irányba mozdultak el idén. 

"Szabolcs megye 2020 után: hol vagytok almatermelők?" - írja Facebook-oldalán a Penta TÉSZ termelői szervezet. Bár jelenleg ez még költői túlzásnak hathat, a költségek és a felvásárlási árak idei alakulása mégis megalapozottá teszi a kérdést. 

Mint arról mi is többször beszámoltunk, az idei szezon kezdetén az egyik legnagyobb felvásárló megalázóan alacsony felvásárlási árat, 13 forintot ajánlott az ipari alma kilójáért. A termelők többhetes demonstrációjának azonban meglett az eredménye: közös álláspontra jutottak a felek, így az Austria Juice kilónként 20 forintot fizetett, a hosszú távú szerződéssel rendelkező gazdáknak pedig megadta a 22 forintot is. Bár, ahhoz, hogy minimális - kilónként 2 forint - nyereséghez jussanak a gazdák, 25 forintos felvásárlási ár kellett volna. 

Fotó: MTI
Fotó: MTI

Alig telt el azonban néhány hét, már a felvásárlási ár csökkentéséről érkeztek információk; előbb 18, majd akár 12-16 forintról. Ezek az árak jó, ha a betakarítás és a beszállítás költségét fedezik, a termelés költségeire már semmi nem jut, az éven túli költségek fedezéséről (például eszköz- vagy gépbeszerzések, pótlások) pedig álmodni sem lehet a gazdáknak.  

"Az idei év sok almatermelőt le fog nullázni" - írja a Penta TÉSZ, majd konkrét adatok segítségével ismerteti, miért is vágják gallyra a multik a gyümölcstermesztés nehéziparát. 

Míg az egy évvel ezelőttihez képest akár 40-50 százalékos emelkedtek egyes ráfordítások, addig a felvásárlási árak 50-73 százalékkal (!!!) csökkentek. Alkalmi munkások nap díja 5000 forintról 7500-ra nőtt, a pétisó tonnánkénti ára 40 százalékkal 70 ezerre emelkedett. Ezzel párhuzamosan a léalma felvásárlási ára közel 75 százalékkal zuhant, 50-60 forintról 12-16-ra, az étkezési alma felvásárlási ára 40-60 forint, ami nagyjából 55 százalékkal alacsonyabb az egy évvel ezelőttinél. 

Tehát, amit a vásárló az üzletekben akár 400-500 forintos kilónkénti áron vesz meg, azért a termelő 40-60 forintot ha kaphatott. A két összeg közötti különbözet a feldolgozók, szállítók, áruházak vagyis a termelő és fogyasztó között lévő piaci szereplők zsebébe vándorol. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!