A kormány honlapján közzétette a 2021-es költségvetés tervezési köriratát, mely útmutatóként szolgál az egyes fejezeteknek a jövő évi tételek meghatározásaként. Mint arról beszámoltunk már, az a körirat egyik érdekes pontja, hogy abban nincs konkrét utalás a 13. havi nyugdíj jövőre esedékes részére. A másik érdekesség, hogy a Nemzeti Foglalkoztatási Alap, mint önálló jogcím megszűnik létezni. Mint az a dokumentumban olvasható:
"A Nemzeti Foglalkoztatási Alap elnevezése megváltozik: Gazdaságvédelmi Alap Foglalkoztatási programok előirányzatai".
A mondat bár önmagában csak átnevezésről szól, valójában az önálló jogcím tartós megszűnésére enged következtetni.
Ugyanis mint arról beszámoltunk, a kormány a járvány elleni védekezés egyik pontjaként három alapot hozott létre, melyek egyike a Gazdaságvédelmi Alap. Ennek egyik forrását a foglalkoztatási alap 423,1 milliárdos idei bevételei jelentik. Bár a járvány gazdasági hatásai 2021-ben is jelen lesznek, ez az átsorolás - annak ellenére, hogy a vonatkozó rendelet is rögzíti az alap megszűnését - csak az idei, rendkívüli évre vonatkozó intézkedésnek tűnt egészen mostanáig. A költségvetési tervezési köriratban foglaltak azonban egyértelművé teszik, a járványhelyzet miatt meghozott átcsoportosítás tartós marad és átalakítják a büdzsé eddig ismert felépítését.
A Gazdaságvédelmi Alap
- a munkahely-megtartási program,
- a munkahely-teremtési program,
- a kiemelt ágazati programok,
- a vállalkozások finanszírozása,
- és a család- és nyugdíjasvédelmi programok,
- valamint a foglalkoztatási alap kiadásait fedezi majd.
A foglalkoztatási alap többek között az álláskeresési támogatások és a Start-munkaprorgamok forrásait biztosította.
A tervezési köriratra visszatérve nincs konkrét utalás arra, hogy a Start-munkaprogramok, vagyis a közfoglalkoztatás bővítésével kellene megtervezni a szükséges jövő évi forrásokat. Annak ellenére sem, hogy a miniszterelnök a napokban nyomatékosította: aki alól kiszalad a munkanélküli segély, annak vagy a piac vagy az állam fog munkát adni. Utóbbi a közfoglalkoztatás újbóli bővítésére enged következtetni, bár az Innovációs és Technológiai Minisztérium az ATV Híradó megkeresésére azt közölte: "a kormány nem a közmunkaprogramok felfuttatásában gondolkozik".