4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Rendszeresen visszatérő téma, hogy a tőzsdei vállalatok teljesítménye mennyire fedi le az adott ország gazdasági teljesítményét. Az Egyesült Államokban az utóbbi időben a kirakatcégek teljesítménye elszakadt a nemzetgazdaságétól, de mi a helyzet a magyar tőzsdei cégekkel?

Péntek hajnalban a magyar tőzsde három legfontosabb társasága is közzétette harmadik negyedéves számait. Érdemes ezeket abból a szempontból is megvizsgálni, hogy az általuk publikált számok hogyan alakultak akár éves bázison, akár a várakozásokhoz képest. Illetve azt is meg lehet nézni, hogy a hazai működésük hogyan alakult, hiszen ez esetleg irányadó lehet általánosságban is a magyar gazdaság állapotát illetően.

Az OTP Banknál azt láthattunk, hogy a harmadik negyedéves bevételei és a nyeresége is magasabb lett a piaci várakozásoknál. A legnagyobb magyar bank gyakorlatilag azt a teljesítményt hozta, mint amit a járvány előtt megszoktunk tőle. Ha a számok mögé nézünk, akkor azt láthatjuk, hogy a magyarországi tevékenység 10 százalékkal növekedett éves alapon. Ez akár azt jelezheti, hogy a magyar gazdaság a harmadik negyedévben túljutott a válságon, hiszen nem csak az OTP, de más bankok eredményei is ezt jelezték. Ahogy az egyes makrogazdasági adatok (például a kiskereskedelem vagy az ipari termelés) alakulása is abba az irányba mutatott, hogy a nyár második felére normalizálódott a hazai gazdaság helyzete. Árnyalja ugyanakkor a képet, hogy a bank korábbi jelzései szerint nagyobb növekedést az "állami programok" révén tudtak elérni, legyen szó a babaváró támogatásról, vagy a jegybanki programokról, például a tavasszal indított NHP Hajráról. Így az OTP eredménye azt jelezheti, amit a gazdasági szakértők és a politikusok is számos alkalommal jeleztek az utóbbi időben: a magyar gazdaság az áprilisi mélypont után elkezdett kimászni a gödörből.

Az MNB elprejelzése szerint is bizonytalan mennyivel gyengül idén és miként pattan vissza jövőre a GDP
Az MNB elprejelzése szerint is bizonytalan mennyivel gyengül idén és miként pattan vissza jövőre a GDP

Úgy véljük, hogy a Richter esetében még ennyi fogódzkodót sem kapunk a hazai gazdasági klímát illetően, a társaság eredménykimutatása szerint ugyanis éves bázison a magyarországi eredménye 2,8 százalékkal növekedett. Figyelembe véve azt, hogy az egészségügyi kiadásokra a korábbi évinél jóval többet költ az ország, ez nem túl izmos növekedés. Hozzá kell azonban tenni, hogy a vállalat termékportfóliója nem "koronavírus-kompatibilis". Az árbevétel döntő része ugyanis nőgyógyászati termékekből és mentális betegségek kezelésére szolgáló antipszichotikumokból származik. Az ugyanakkor figyelemre méltó, hogy a vállalat kiugró eredménynövekedést ért el az Egyesült Államokban, jórészt ez dobta meg a harmadik negyedéves számokat.

A Richter bérmunkában gyárt koronavírus elleni gyógyszert (Fotó: Pinterest)
A Richter bérmunkában gyárt koronavírus elleni gyógyszert (Fotó: Pinterest)

A Mol eredménye a második negyedévi mélyponthoz képest látványosan növekedett, ám érdemes megjegyezni, hogy még így 12 százalékkal alacsonyabb a tavalyi értéknél. Mindazonáltal az olajvállalat számai kellemes meglepetést okoztak, hiszen az eredmény túlszárnyalta az elemzők prognózisát. Figyelembe kell venni ugyanakkor, hogy a társaság tevékenysége sokrétű, és az eredmények alakulása erősen függ a nemzetközi folyamatoktól, így például az olajára alakulásától. A magyar gazdaságról leginkább a fogyasztói szolgáltatások festenek valamiféle képet. A szegmens EBITDA-ja az egy évvel korábbi 47,4 milliárd forintról 16 százalékkal 55,2 milliárd forintra emelkedett, ami igen biztató. Ha azonban ebből a csoportból egy másik tételt, a kiskereskedelmi üzemanyag-értékesítés mennyiségét vizsgáljuk, akkor azt láthatjuk, hogy negyedéves bázison ugyan nagyon látványos volt a megugrás, ám éves összehasonlításban 6,2 százalékos a visszaesés. Ez pedig szintén azt mutathatja, hogy a koronavírus miatti visszaesést követően a gazdaság egyértelműen elindult felfelé, de a kilábalás nem sikerült teljesen.

Arról nem beszélve, hogy ugyan az említett tőzsdei cégek teljesítménye is azt jelzi, hogy a tavaszi mélypont után jelentőse javulás következett be, de sajnos az utolsó negyedévre nem lehet következtetni. Igaz utóbbi már csak azért is nehezen felmérhető, mert a járvány második hullámának gazdasági hatásai általában véve is nagyon nehezen prognosztizálhatóak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!