3p

A kiskorú gyermekek után teljes járadékra válnának jogosulttá az özvegyek, a nagykorúvá válásig.

Csütörtök hajnalban hunyt el a háromszoros olimpiai bajnok Benedek Tibor vízilabdázó, aki sportágának kiemelkedő alakja volt. Játékosként és emberként is a legnagyobb tisztelet övezte, övezi.

Gondoskodnak a gyászolókról
Gondoskodnak a gyászolókról

Vélhetően ezzel a sajnálatos eseménnyel áll összefüggésben, hogy a mai napon a parlament elé került a sportról szóló törvény módosítása, melyben az olimpiai érmesek járadékára vonatkozó szabályokat módosítaná három fideszes képviselő: Bánki Erik, a párt frakcióvezető-helyettese, Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője és Szabó Tünde. Mindhárom képviselő szoros kapcsolatban áll a sporttal: Bánki Erik a Magyar labdarúgó Szövetség elnökségének tagja, Kocsis Máté a Magyar Kézilabda Szövetség elnöke, Szabó Tünde pedig olimpiai ezüstérmes úszó, jelenleg az EMMI sportért felelős államtitkára.

Az előterjesztés mindössze négy paragrafusból áll, a hatályba léptetéssel együtt. A lényege, hogy a hatályos törvényben foglaltnál kedvezőbb feltételeket juthassanak hozzá az özvegyek az olimpiai érmes utáni járadékhoz.

Jelenleg a halál bekövetkeztéig számítva 10 évnyi közös háztartásban élés az egyik feltétele annak, hogy az özvegy a járadék fele összegére legyen jogosult élete végéig. Ezt az időt a javaslat 5 évre  csökkentené. Egy másik módosítás pedig a teljes járadékot elérhetővé tenné az özvegy számára, amennyiben az elhunyt kiskorú gyermeket hagyott maga után. Ebben az esetben a nagykorúvá válásig járna a teljes összeg.

A javaslat értelmében a már megállapított járadékokat is az új szabályokhoz kell majd igazítani. A közös háztartásban élés elvárt időtartamának csökkentése miatt megnyíló jogosultság esetében az érintettnek kell kérelmet benyújtania a járadék megállapításához.

Benedek Tibor és özvegye, Epres Panni esetében a második módosítás a lényegesebb, mert a házaspárnak két kiskorú gyermeke van, a javaslattevők vélhetően erre tekintettel is fogalmazták meg módosításukat.

A sportról szóló törvény szerint a 53. életévüket betöltött olimpiai helyezettek közül - függetlenül attól hogy egyéniben vagy csapatban állhattak fel a dobogóra - az aranyérmesek járadékának összege megfelel a KSH által számolt országos szintű bruttó nominális átlagkeresetnek. A második helyezettek ennek az összegnek a 70 százalékára jogosultak, a harmadik helyezettek az ötven százalékára.

A KSH adatai szerint 2019-ben 367 800 forint volt a bruttó átlakereset a nemzetgazdaságban (378 100 forint a közfoglalkoztatottak nélkül számolva). Szintén a sporttörvény mondja ki, hogy minden helyezésük után járadékban részesülnek a jogosultak, vagyis a háromszoros aranyérmesek az alapösszeg háromszorosában részesüének.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!