Szabó Tímea, a Párbeszéd képviselője írásban érdeklődött arról az emberi erőforrások miniszterénél, hogy miért emelkedett a szokásosnál kétszer nagyobb mértékben, 6 milliárd forinttal a kórházak adóssága. Szerette volna megtudni, mikor rendezik a kórházak adósságállományát, és van-e Kásler Miklósnak bármiféle elképzelése a kórházak finanszírozásának átalakításáról.
A miniszter helyett azonban Rétvári Bence, államtitkár válaszolt, aki az adósság növekedésének hátterében belső és külső okokat is megnevezett.
Íme, a Rétvári által nevesített okok, melyek között a lakosság magasabb elvárásai is szerepet játszanak.
- A beszállítói és szolgáltatói árak folyamatos emelkedése,
- a szükséges béremelések,
- és a lakosság által elvárt magasabb szinten nyújtott szolgáltatások költségvonzata.
Rétvári Bence hozzátette: a kormány és az egészségügyért felelős államtitkárság is folyamatosan arra törekszik, hogy egyszerre javítsa az ágazaton belül dolgozók elégedettségét, megtartsa és javítsa a szakemberellátást, a betegellátást, a nyújtott egészségügyi szolgáltatások színvonalát, de egyszerre javítsa az ágazat működési hatékonyságát is.
A jövőben szeretnék csökkenteni majd a kórházak adminisztratív terheit is, de úgy, hogy mégis pontosabb adatszolgáltatáshoz jusson majd a kormány.
A kórházak finanszírozásának rendezése Lázár János, korábbi miniszter szerint is égető kérdés, az új kormánynak mindenképpen foglalkoznia kell vele. Kollégánk kérdésére egy február eleji Kormányinfón azt mondta: a szakemberhiány és a megemelkedett bérigények is csak termelik az adósságot.
Mint elmondta: van, ahol az okoz dilemmát a kórház vezetésének, hogy annyi pénzért, amennyit a törvény adta keretek közt nyújtani tudnak, nem akad radiológus. Két és félszeres bérért már igen, de ebben az esetben valahogy ki kell gazdálkodni a többletet. Ha nincs más lehetőség, akkor a dologi kiadásokra szánt összegből kell lecsípni annyit, hogy meg tudják fizetni a szakembert.