1p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Megmagyarázta brüsszeli kávézását Orbán Viktor, aki nem akar közös határt Oroszországgal, de brüsszeli pénz nélkül is emelné a pedagógusok bérét. Gazdasági ügyekkel pedig továbbra sem foglalkozik, derült ki a csütörtöki, különleges Kormányinfón.

Cikkünk folyamatosan frissül!

 
 

 

 

Bemelegítés

Idén is előbb jön a karácsony a független magyar sajtó számára: tavalyhoz hasonlóan az ünnepek előtt tartja meg éves nemzetközi sajtótájékoztatóját Orbán Viktor. Mint tudjuk, Magyarországon ez gyakorlatilag az egyetlen alkalom, amikor valódi kérdéseket lehet feltenni a kormányfőnek, aki egyébként csak a "baráti" médiában szeret megszólalni.

Az esemény csütörtökön 10 órakor kezdődik, munkatársunk a Karmelitában a helyszínen készül kérdésekkel - reméljük szót is kap. Itt pedig élőben követjük az eseményeket, maradjanak velünk!

Miről lesz szó?

Biztos szóba kerül Orbán Viktor brüsszeli kávézása, azaz amikor az uniós csúcsról kivunulva bújt ki az Ukrajna csatlakozási tárgyalásainak megkezdéséről szóló szavazás alól - ezzel tulajdonképpen igennel szavazva, miközben korábban vétót ígért.

Főszerkesztőnk véleményét itt olvashatják a történtekről:

Úgy tűnik, tényleg nagyon szeretné megvenni a kormány a repülőteret üzemeltető céget.

Köröket vert Magyarországra Románia vagy éppen Lengyelország is az uniós életszínvonalhoz való felzárkózás tekintetében.

 

Telt ház van

Helyszínen tartózkodó kollégánk jelenti: nem meglepő módon sokan szeretnének élni a lehetőséggel, hogy Orbán Viktortól úgy kérdezzenek, hogy ne bújhasson ki a válaszadás alól.

Szijjártó Péter a lehető leghatározottabban visszautasít valamit

Most éppen a migrációs paktumot. Ezt a Híradó első híréből tudhattuk meg. A másoodikból az derült ki, hogy Szijjártó Péter szerint soha nem volt ilyen jó a magyar-szlovák viszont, mint most.

Kezdünk!

Elindult a rendkívüli Kormányinfó, két órás időkeretet kell tartania a kormányfőnek.

Nagy küzdelmek

"Úgy látjuk, hogy a '23-as év a nagy küzdelmek éve volt"

- nyitott Orbán Viktor. Migráció, infláció, háború, Brüsszel, terrorfenyegetés, ezek voltak a fő színterek.

A magyar családok is küszködtek ebben az évben, de Orbán Viktor szerint a nyugdíjak értékét "teljesen" sikerült megvédeni, a bérekkel is ez a cél.

 

Hároméves bérfejlesztés jöhet

"2024-ben már az előrelépés érdekében dolgozhat az egész ország"

- legalábbis ezt reméli a miniszterelnök, aki a kormány intézkedéseit sorolta, amelyek ebben segíthetnek szerinte.

Hároméves bérfejlesztési program megindítását ígérte a tanárok és az óvónők számára.

Tágra zárt szemek

A 2024-es európai parlamenti választások tétje Orbán Viktor szerint az, hogy

"kinyissuk Brüsszel szemét".

Jelentős politikai változást szeretne elérnia  kormányfő Brüsszelben.

Kövessék a magyar mintát

"Nem áll jól a dolog"

- jelentette ki a miniszterelnök az uniós migrációs csomagról, immár a "közmédia" kérdésére válaszolva. Szerinte ennek a kiindulópontja is hibás, mégis elfogadta ezt a tagállamok minősített többsége.

Az Uniónak rá kell szánnia magát, hogy az uniós határokon kívül kell lefolytatni a menedékkérelmi eljárásokat, és akinek esetében nemleges döntés születik, azt kívül is kell tartani a határokon.

Ez a magyar szabályozás lényege a miniszterelnök szerint, és ennek kéne a mintának lennie uniós szinten is.

Köz és média

Érthető módon némileg aggasztja a magyar állami média riporterét az, ami a lengyel közmédiában történik. Ez Orbán Viktort is aggasztja, aki aggódik a demokrácia állapotáért a világban.

Ne legyen közös hitel

"Van az a kérdés, hogy adjunk-e és ha igen, mennyit és hogyan pénzügyi forrást Ukrajnának?" - válaszol egy újabb kérdésre Orbán Viktor.

"Ez a pénz nincs"

- teszi hozzá, ezért kéne közösen hitelt felvenni a többi tagállam szerint. A miniszterelnök szerint ezt nem a költségvetésen keresztül kellene adni, illetve függővé kéne tenni a mértékét attól, hogy az Egyesült Államok mennyit ad.

"Nem akarunk még egyszer közösen hitelt felvenni valakivel"

- szögezte le még a kormányfő, aki szerint a Covid-válság alatti ilyen megoldás nem vált be, hiszen még mindig nem kapta meg Magyarország az akkor felvett hitelből járó pénzt.

Papírunk van róla

Rákérdezett a Financial Times, hogy aktiválhatják-e Magyarország ellen a 7-es cikkely szerinti eljárást (azaz felfüggeszthetik-e hazánk szavazati jogát az uniós döntéshozatali eljárásokban).

Elszigetelődik-e Magyarország az Unióban, ha a többi tagállam nélküle oldja meg az Ukrajnának nyújtandó segítséget.

Orbán Viktor értelmezése szerint a most folyó 7-es cikkely szerinti eljárásnak nem célja a magyar szavazati jog felfüggesztése. Ráadásul

"most kaptunk papírt arról",

hogy az Európai Bizottság szerint "elmúlt a jogállamiságot fenyegető veszély" Magyarországon. Az igazságügyi reform elfogadására utalt a kormányfő, amivel kapcsolatban azért nem mindenki ennyire elégedett.

Nem mi zsarolunk, minket zsarolnak

A miniszterelnök szerint Magyarország nem kapcsolja össze az Ukrajnának nyújtandó támogatás kérdését a Magyarországnak járó összes uniós forrás felszabadításával.

Orbán Viktor szerint beismert tény, hogy Magyarországot Brüsszelben megzsarolták.

Arra a kérdésre, hogy előfordulhat-e, hogy a már múlt héten felszabadított 10,2 milliárd eurós forrást sem folyósítja végül az Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottság.

Szerinte ez azért fordulhat elő, mert az Európai Parlament "zsarolja" a Bizottság elnökét.

"Nem róhatják fel nekem, hogy egy ilyen megzsarolt helyzetben mindent megteszek Magyarország érdekeinek védelmében"

- zárta a válaszát Orbán.

Rosszul döntöttek az uniós vezetők

A német kancellár javaslatára választotta a "kivonulós" megoldást Orbán Viktor a csatlakozási tárgyalások megkezdéséről szóló szavazásnál - bár hozzátette, ő csak "kimenni" tud, "kivonulni" a francia elnök vagy a német kancellár csak.

Be fogják látni az igennel szavazók, hogy rossz döntést hoznak, de ő nem tudta meggyőzni őket - mondta el erről a szavazásról. Ezzel a megoldással nem kellett részt venni ebben a rossz döntésben.

Mi lesz februárban?

Mi értelme volt blokkolni az Ukrajnának adott támogatást, ha februárban úgyis megkerüli a másik 26 tagállam a magyar vétót.

"Mi igeneket akarunk mondani Brüsszelben"

- jelentette ki Orbán Viktor, aki szerint a célja az, hogy jó döntések szülessenek.

Svédország?

Orbán Viktor először megmagyarázza egy külföldi tudósítónak, mit is jelent a "messze van, mint Makó Jeruzsálemtől" mondásunk.

Lenne más megoldás Ukrajna támogatására, mint a tagság távoli ígérete, mondjuk egy stratégiai partnerség.

"Nincs török-magyar megállapodás"

- szögezte le Orbán Viktor a svéd NATO-csatlakozás ügyében.

"Nincs nagy gusztusa"

a magyar parlamenti képviselőknek jóváhagyni a svéd csatlakozást, ennek az az oka szerinte, hogy a finn csatlakozás megszavazásának másnapján Finnország beperelte egy más ügyben Magyarországot.

Miben ért egyet Putyinnal Ukrajnával kapcsolatban?

Nem a béketárgyalások eredményét kell előre meghatározni, hanem először tűzszünet kell, és utána egy tárgyalási keretet kell meghatározni.

"Európát fenyegeti egy veszély",

figyelmeztetett Orbán Viktor, mégpedig az, hogy az amerikaiaik az európaiak feje felett fognak megegyezni az oroszokkal, ha nem lép be a tárgyalásokba Európa.

Nagyon a végén van a sornak, hogy mit is akarnak elérni az egyes felek a tárgyalásokon.

A BBC újságírója visszakérdez: semleges Ukrajnát akar vagy NATO-tag, szövetséges Ukrajnát?

"Nekünk az fontos, hogy Oroszországnak ne legyen közös határa Magyarországnak."

Ez most Ukrajna volt, de a magyar érdek csak ennyi,

"erről majd a nagyfiúk megegyeznek",

nekünk nincs jövőképünk egy másik országról.

Nem akarunk belesodródni semmibe

Magyarországnak nem érdeke, hogy szövetségben legyen egy olyan országgal, amely nyílt háborút vív egy másik országgal - fogalmazott Orbán Viktor, aki szerint ez a NATO közös álláspontja is.

Izrael stabilitása alapvető magyar érdek

Izraelnek joga van magát megvédeni, és

"mindent megtenni annak érdekében",

hogy többet ne kerüljön megtámadott helyzetbe.

Elementáris magyar (és európai) stratégiai érdek Izrael stabilitása a miniszterelnök szerint, de ezt még nem mindenki ismerte fel Európában.

Visegrádi négyek

A V4 azokat az országokat próbálja összefogni, akik a németek és az oroszok között vannak - osztotta meg közönségével a miniszterelnök.

A terv az volt, hogy ezzel az együttműködéssel a német és francia érdekeken kívül a közép-európai érdekek is meghatározók legyenek az uniós döntéshozatalban.

Ne beszéljünk félelmekről

Kibújt az alól a kérdés alól a miniszerelnök, hogy a szuverenitásvédelmi törvény káros hatással lesz-e a sajtószabadságra, a független médiára.

"Még nem történt semmi, majd meglátjuk, hogyan fog működni a szabályozás"

- mondta Orbán, aki szerint ez a gyakorlatabn fog kiderülni, egyelőre csak félelmekről van szó.

Nem engedett át direkt migránsokat?

MIként fordulhatott elő, hogy Szlovákiába több ezer migráns akart bejutni Magyarország felől, miközben a déli határ is le van zárva. (Ez a válsághelyzet egyesek szerint a szlovák választások eredményét is befolyásolhatta egyébként.)

4-5 ezer embert szeretett volna felvenni határvadásznak a kormány, de csak 2 ezret sikerült, Brüsszelből nagyon kevés pénz jön, egyre nagyobb a fenyegettség, így hát nem zár tökéletesen a határzár.

"Visszautasítja" azt a feltételezést a miniszterelnök, hogy szándékosan változtatná a kormány a határzár teljesítményét politikai okokból.

Miért késik a "gyermekvédelmi" törvény?

"Nem tudunk egyszerre két csatát megvívni, szuverenitásvédelmit és gyermekvédelmit is"

- ismerte le Orbán Viktor, politikai döntésnek nevezte, hogy az előbbi kérdést vették előre, dolgoznak a "gyermekvédelmi" törvény előkészítésén.

 

Évente emelnék a 800 ezres átlagig a tanárbéreket

Kell kapnunk Brüsszelből egy levelet, ami biztosítja, hogy Brüsszel fedezni fogja a pedagógusbérek emelésének egy részét - árulta el Orbán Viktor

Hároméves program, három éves lépésre bontva. Most január 1-től, 32,3 százalékos béremelés lesz, ha ez a levél megjön, aztán ennél kisebb mértékű, de jelentős további emelés jöhet 2025 és 2026 január 1-től.

800 ezer forint lehet a tanárok átlagfizetése a hároméves program végén a miniszterelnök ígérete szerint.

Repülőtérvétel?

"Ferihegyi" repülőtérnek nevezte a Mandiner újságírója a Liszt Ferenc repülőteret (emlékezzünk, valakiknek ez az állásába került).

Nagy verseny van a turisztikai piacon, a konferenciákért, az ebben való helytállásért van szükség új keretekre a repülőtér üzemeltetésében.

"A végén vagyunk már a tranzakciónak, ezt már befejezett ügynek gondolom, csak technikai részletkérdéseket kell lezárni."

Mit beszéltek Zelenszkijjel?

Tárgyalási ajánlatot tett Orbán Viktornak Volodimir Zelenszkij Argentinában, és ezt a miniszterelnök elfogadta.

A külügyminiszterek egyeztetnek a témákról, a kétoldalú kapcsolatok mindenképpen köztük lesznek.

Nem lesz gázárcsökkentés

Nem tervezik a "piaci árnak" nevezett, de a mostani piaci árakhoz képest jóval magasabb, az átlagfogyasztás felett fizetendő árak csökkentését, legalábbis nincs időponthoz kötve ez, folyamatosan figyelik a piaci folyamatokat - válaszolta az erre vonatkozó kérdésre a miniszterelnök.

Gulyás Gergely hozzátette, hogy a rendszerből ki lehet lépni és piaci árakat fizetni.

Lázár vs. Novák

A kormány mindig megadja a tiszteletet a köztársasági elnökasszonynak - "összességében".

Ezzel a furcsa fogalmazással ütötte el azt a kérdést Orbán Viktor, hogy mit szól Lázár János Novák Katalinról mondott, éles szavaira.

Mondta Putyinnak, hogy fejezze be a háborút?

"Majd akkor lesz háború Ukrajnában, ha az oroszok hadat üzennek"

- mondta Orbán Viktor arról, hogy Pekingben miért "katonai műveletnek" nevezte azt, ami Ukrajnában történik.

Feltette a kérdést az orosz elnöknek, hogy készen áll-e tárgyalni a békéről.

Ha rossz az adat, ne azt nézzük

Árnyaltabb megközelítést javasol Orbán Viktor annál, mint hogy egyszerűen összehasonlítsuk az uniós fogyasztási adatokat.

Szerinte egyes dolgokban előrébb tartunk, más dolgokban pedig nem, sok szempontot kéne figyelembe venni a teljes képhez. A lényeg szerinte, hogy sokan dolgoznak és hogy a 2010-es állapotokhoz képest előrébb tart Magyarország.

Paks és a Nap

"Öles léptekkel haladunk afelé hogy önellátóak legyünk villamos energia tekintetében"

- állította Orbán Viktor, aki szerint Paks 2 megépülésével 2030-2032 körül eljuthatna idáig, és ebben nagy szerepe lenne a megújuló energiaforrásoknak is, a napenergia részesedése 30 százalék lenne, 60 százalék az atomenergiáé.

Nem elégedett az egészségügy helyzetével

De csak a történelmi lemaradások miatt, és azért, mert "szótárában nem szerepel" ez a szó, olyan miniszternökre "nincs szükség", aki elégedett valamivel.

Ezt Pintér Sándorral való elégedettségéről, a kórházi adósságokról szóló kérdésre válaszul mondta Orbán Viktor.

Kárpátalja

Az elfogadott új ukrán kisebbségi törvény egyelőre "nem hatja meg" Magyarországot, majd a gyakorlati alkalmazása alapján lehet erről véleményt alkotni.

Külön nem találkozik Putyinnal

Nem tervez kétoldalú találkozó Putyinnal Orbán Viktor - derült ki a miniszeterelnök egy kérdésre adott válaszából.

Arra, hogy belép-e valamelyik európai pártcsaládba a Fidesz, azt válaszolta Orbán Viktor, hogy a választásokig marad a függetlenség, utána majd meglátják, az Európai Konzervatívok és Demokraták csoportjával zajlanak egyeztetések ezügyben.

Ezt a tömörülést Giorgia Meloni olasz miniszerelnök vezeti.

Hálás a MOK-nak Orbán Viktor

"Se nem magán, se nem állami a magyar egészségügyi rendszer"

- magyarázta a kórházi főigazgatók egy részének leváltását a miniszterelnök, aki "zagyvaléknak" nevezte ezt a rendszert.

Nem tudunk elindulni a magánegészségügy irányába, ezért viszont a keveredést az állami rendszer kiterjesztésével lehet megszüntetni.

Hálát adott a Magyar Orvosi Kamarának Orbán Viktor azért, mert önként szerepet vállalt a hálapénz megszüntetésében.

Döntsön a népszavazás!

Emberileg Karsai Dániellel van, "ha megengedi, még imádkozunk is érte", mondta el erről a kérdésről Orbán Viktor, aki Karsai Dániel nevét azért nem ejtette ki ezzel kapcsolatban, a népszavazási kezdeményezés fogja eldönteni, mi legyen.

Ő is akart találkozni Putyinnal, Mészáros Lőrinc jachtjáról nem nyilatkozik

Nem igaz, hogy nem ő kezdeményezte a Putyinnal való találkozót, és nem tudott volna kitérni előle.

Közös akarat állt a találkozó mögött.

Mészáros Lőrinc jachtjáról azt mondta: nem foglalkozik üzleti ügyekkel.

Az MBH Bankban meglévő állami részesedést egyébként szerinte el kellene adni, de ezt Nagy Márton "nem látja még időszerűnek".

"A szabályok szerint járok el"

"Mindig a szabályok szerint járok el"

- mondta el többször is Orbán Viktor arról, hogy törvényt sértett-e elhírersült olaszországi kitérőjével és kifizette-e ezt a kitérőt.

Saját fizetéséről egyébként azt mondta, hogy a bérfejlesztések sorában a végére hagyták a politikusok, képviselők fizetésének emelését.

Mégse Brüsszelen múlt a tanárok béremelése?

A pedagógusok bérének emeléséhez nem kell brüsszeli pénz, csak akkor 5-6 éves folyamat végén lehetne végrehajtani, uniós pénzzel ez három év alatt megtörténhet.

Minden Fideszes derék ember

"KIvétel nélkül derék ember", akit a miniszterelnök a saját pártján belül ismer. Ezt Lázár János és Pesty László a Fidesz és a kormánypárt környezetének egyes tagjaira tett megjegyzéseiről szóló kérdésre válaszolta Orbán Viktor.

A törvények nem válogatnak

"Magyarországon mindenkire ugyanazok a törvények vonatkoznak."

A magyar gazdaságpolitikának nincs személyválogató jellege, ezek már pedig arra válaszul hangzottak el, hogy a leggazdagabb magyarok listáin törnek előre a NER-hez közel álló üzletemberek, saját családtagjai, barátai is.

Nem kellenek vendégmunkások, de azért jöhetnek

Nem lehet népszerűségi kérdést csinálni a vendégmunkások ügyéből, üzente a helyi polgármestereknek a miniszterelnök, de szerinte vannak még magyar munkaerőtartalékok, ahogy víz is van elég az országban.

Most már nem kelet-nyugati, hanem észak-déli tengelyen van a probléma a munkaerőtartalékok, beruházások szempontjából.

"Nincs szükségünk nagy arányú vendégmunkás-beáramlásra. A kormány nem is hoz be vendégmunkásokat"

- állította Orbán Viktor, a magáncégek ilyen tevékenységét pedig szabályozzák. Katari vendégmunkás-törvényeket is átbújt a miniszterelnök személyesen is a szabályozás megalkotásához.

Nem szavazna Borkai Zsoltra

"Keresnék helyette más lehetőséget"

- mondta Orbán Viktor az újra politikai ambiciókat tápláló egykori győri polgármesterről.

Nem akart a miniszterelnök olyan aktív ellenzéki politikusokat megnevezni, akiket elismer, tisztel.

Ne a közösből adjunk

"A magyarok rovására Ukrajna támogatása nem mehet!"

- tért vissza a Magyar Nemzet kérdésére válaszolva Orbán Viktor lezárásképp, aki elmondta, attól tart, a Magyarországnak járó források kerülhetnek Ukrajnába.

Vége a dalnak

Véget ért a renkdívüli Kormányinfó, kollégánk sajnos nem kapott szót.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!