A tárcavezető kifejtette: az Egyesült Államok "egyik legnagyobb tradícióval rendelkező egyeteme," az Indiana államban működő Notre Dame Egyetem, amely a világranglista 150. helyét foglalja el az egyetemek globális rangsorában, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemmel kötött együttműködési megállapodást. A két intézmény oktatási együttműködése már két évtizedre nyúlik vissza, ugyanakkor idén márciusban a két egyetem új oktatási megállapodás megkötéséről döntött, amelynek keretében azt készítik elő, hogy a Notre Dame Egyetem 2019-ben szakokat indít Budapesten, míg a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Vatikánban is akkreditált képzése az indianai intézményben is megindul - mondta.
Szijjártó Péter közölte: a két egyetem jelenleg véglegesíti a Notre Dame magyarországi képzéseinek elindításáról szóló megállapodást, amely életbe lépésének előfeltétele a felsőoktatási törvény értelmében Magyarország és az Egyesült Államok kormányközi megállapodása. Az Egyesült Államok jogrendszere alapján ezt a megállapodást a magyar kormánynak Indiana állammal kell megkötnie - mutatott rá. Hozzátette: erről tárgyal pénteken az állam kereskedelmi miniszterével.
Kitért arra: az érvényben lévő, Magyarország és Indiana között tavaly megkötött gazdasági, kereskedelmi együttműködési megállapodás kiegészül egy oktatási fejezettel, amely rögzíti a két egyetem együttműködését és a Notre Dame magyarországi képzésének megindítását.
Mivel Indiana állam vezetése és a magyar kormány álláspontja egy irányba mutat ebben a kérdésben, gyors tárgyalásokra lehet számítani, és nem látni akadályát annak, hogy a Notre Dame magyarországi képzései jövő szeptemberben meginduljanak - mondta Szijjártó Péter.
Mindeközben a kormány továbbra sem hajlandó megállapodni a CEU-val annak működési engedélyéről, noha az egyetem már minden feltételt teljesített ahhoz, hogy folytathassa a munkáját. Csak hát a CEU-t Soros György alapította.