5p

Rengeteg változást hozott július elseje, összeszedtük, hogy pontosan mik ezek. 
 

Árfigyelő rendszer

A kormány májusban jelentette be, hogy újabb eszközzel üzen hadat az inflációnak, és július elsejétől elindul az árfigyelő rendszer. A Gazdasági Versenyhivatal által üzemeltetendő rendszer az üzletek nevének és címének pontos feltüntetése mellett többek között a termékek nevét, pontos árát és ártípusát is listázza.

Meghosszabbították az árstopot

Július elsejével még egyszer utoljára meghosszabbították az élelmiszerárstopot, ám Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter bejelentése szerint a hónap végével elbúcsúzunk a hatóságilag befagyasztott áraktól, az eddigi árstopos termékek a kötelező akciózási csoportba kerülnek majd át.

Céges áramárplafon

Szintén Gulyás Gergely jelentette be egy Kormányinfó alkalmából, hogy a kormány árplafont vezetett be az áramárak esetében, ez egységesen alkalmazandó, megawattóránként legfeljebb nettó 200 euró. A rögzítés a feldolgozóiparban működő, szálláshely-szolgáltatással vagy raktározással foglalkozó mintegy ötezer céget érinti, tőlük cserébe azt várja a kormány, hogy idén már ne emeljék az áraikat.

Változások a diákhitelnél

A mai nap a diákhitel háza táján is több változást hozott, ezek közül a legjelentősebb az, hogy megváltozott a szabad felhasználású Diákhitel1 kamata, 4,99 százalékról 7,99 százalékra, ez a jelenlegi információk szerint december 31-ig tart majd. Egy szigorításra is készülnie kell az igénylőknek: mától csak azok vehetik fel a kölcsönt, akik az OTP Banknál, az MBH Banknál, az Erste Banknál, vagy a Gránit Banknál vezetnek számlát.

Mától jobban adóztatják a befektetéseket

A mai naptól az eddigi 15 százalékos szja mellett 13 százalékos szociális hozzájárulási adót is kell fizetni a megtakarítások, befektetések kamatjövedelmeire. Az új adó olyan befektetésekből származó jövedelmekre vonatkozik, amelyek az szja-törvény szerint kamatjövedelemnek minősülnek: ilyenek például a folyószámlákon tartott összegek, a lekötött betétek, vagy a kötvények és a befektetési jegyek hozamai is.

Szigorodnak a jtm-re vonatkozó feltételek

Mától a hitelezés feltételei is szigorodtak. A jövedelemarányos törlesztési mutatót (jtm) a Magyar Nemzeti Bank vezette be, lényege, hogy a futamidő során vállalt havi törlesztőrészlet ne legyen magasabb annál, mint amekkora az adós jövedelmébe reális keretek között belefér. A jtm szabályai szerint magasabb jövedelemmel magasabb törlesztőrészletet is vállalhatnak a nettó bérük arányában. Ennek a határa eddig 500 ezer forint volt. A július elsejétől eszközölt változtatás alapján azonban már nettó 600 ezer forint számít magas jövedelemnek a jtm szempontjából, így az alatt már csak az eddiginél kisebb lehet a maximális törlesztőrészlet.

A Bank360 emlékeztet, a jtm-nél még egy változást is eszközöltek, ugyanis megemelkedett az a minimum hitelösszeg, amely alatt nem szükséges vizsgálnia a bankoknak azt, hogy belefér-e a jövedelembe a törlesztés (a hitelkeret emelésének kivételével). Ez az összeg 450 ezer forintra emelkedett a korábbi 300 ezerről.

Nem lesz hiány változásokból - ezt hozta magával a hónapforduló. Fotó: Pixabay
Nem lesz hiány változásokból - ezt hozta magával a hónapforduló. Fotó: Pixabay

Csökkent a banki alapszámlák díja

Szintén csökken a banki alapszámlák díja, ez az a szolgáltatás, amit bárki igénybe vehet, ha nincsen másik számlája. Az eddigi 3000 forintról most 1000 forintra kell csökkentenie a bankoknak a kötelezően nyújtandó lehetőség díját.

A boltokban is jöhet az ingyenes készpénzfelvétel

Július elsejétől jogilag már lehetővé vált a boltokban az ingyenes készpénzfelvétel. A változtatás keretében a bankoknak a kártyás ügyfeleik számára biztosítaniuk kell, hogy havonta legfeljebb két alkalommal, maximum 40 ezer forintig ingyen vehessenek fel készpénzt a boltok pénztáraiban is. Ahhoz azonban, hogy ezt ténylegesen igénybe tudják majd venni, a boltok döntése kell, ők ugyanis nem kötelesek erre a cash-back szolgáltatásra - emlékeztet a Bank360.hu. 

Új korszak a hulladékgazdálkodásban

Július elsejétől a magyar állam felelősségi körébe került a hazai hulladékgazdálkodási rendszer, amelynek tényleges lebonyolítását koncesszióban a MOHU Mol végzi. A hulladékgazdálkodási változásokból a lakosság a kezdetben semmit sem fog érzékelni, hiszen a hulladékgyűjtést, az udvarok és gyűjtőpontok működtetését ugyanazok a cégek végzik majd, mint eddig.

Az új rendszer az EU-s hulladékpolitika alapján működik majd, így többek között azt az irányelvet is meg kell valósítani, hogy az egyes termékek életciklusa végén szükséges hulladékkezelési, (újrahasználat, hasznosítás, ártalmatlantás) költségeit a gyártók, termelők fizessék meg.

Megszűnnek a pótjegyek, változás az okosjegyeknél

Július 1-jétől a MÁV-START és a GYSEV járatain megszűnnek az IC-pótjegyek és a gyorsvonati pótjegyek, a helyükbe új, egységes árazású helyjegyek lépnek a vasúti távolsági közlekedésben.

Mától az okosjegyek már csak elővételben megválthatók, az utazás napján már nem. A visszaválthatóság is módosult: ezt csak az érvényessége kezdete előtt legkésőbb 12 órával lehet majd megtenni.

Egyre több helyen elfogadják a vármegye- és országbérleteket

A Mávinform tájékoztatása szerint mától már az országbérletek is felhasználhatók az IC- vagy más helyjegyköteles vonatok másodosztályán történő utazáshoz. Szintén újdonság, hogy a vármegye- és országbérleteket Zalaegerszegen már a Volánbusz által üzemeltetett városi buszjáratokon is elfogadják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!