3p

Mármint az egyiket, mert még azon kívül lesz kettő. Most már kormányrendelet van róla.

Az elmúlt néhány évben a kormány többször is hangsúlyozta, hogy felélesztik, felpörgetik a magyar űrkutatást. Ennek a fejleményeiből a nagyközönség a gyakorlatban leginkább annyit látott, hogy megy a projektbe a pénz, és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter időről-időre emlékeztet: lesz új magyar asztronauta, illetve külföldi partnerrel közösen végzett űrkutatási program. Most azonban láthatóan is előremozdultak a dolgok.

A kedd este megjelent Magyar Közlöny ugyanis tartalmaz egy az űrkutatás ügyében hozott rendeletet, melyből kiderül, hogy Magyarország megegyezett Oroszországgal a világűr békés célú kutatásában.

Az első közös magyar-orosz kezdeményezés keretében három űrmissziós projekt indul,

a „Csibisz”, az „Obsztanovka–2” és a „Trabant.”

A rendelet azt is kimondja, hogy a tárgyaláson résztvevő magyarokat Szijjártó Péter jelöli ki, és sorvezetőt is ad nekik arról, mit kell mondaniuk. A "megállapodás szövegének végleges megállapítására való felhatalmazásról szóló határozat tervezetét" Varga Judit igazságügyi miniszterrel közösen terjesztik majd a kormány elé.

Szijjártó korábbi elmondásai szerint a program keretében 2025 előtt, várhatóan valamikor 2024-ben vagy 2025 első felében mehet majd megint magyar az űrbe. Orbán Viktor nemrég jelentette be, hogy a pozíció nyitott, aki asztronauta akar lenni, legkésőbb 2022. január 31-ig jelentkezhet a hunor.gov.hu oldalon. A nemzetközi standardoknak megfelelő testmagasság, testsúly és más paraméterek mellett kifejezetten fontos a felsőfokú végzettség, az angol és lehetőleg orosz nyelvtudás, valamint a mentális stabilitás és a csapatban dolgozás képessége.

Egyébként nem az oroszokkal való megegyezés az első nemzetközi projekt, melyben az újraéled magyar űrkutatás részt vesz. Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos - akinek nemrég hosszabbították meg a kinevezését - október elején arról beszélt, hogy "jelen állás szerint" 2024-es céldátummal, de 2025-ben mindenképpen az amerikai Axiom Space céggel közösen, 30-60 napra kutatómisszióra küldenek fel egy magyar tudóst vagy mérnököt a Nemzetközi Űrállomásra. Akkor azt is kiemelte, hogy mennek a tárgyalások az Orosz Szövetségi Űrügynökséggel is, a velük való repülési terv 2025 utánra, az évtized második felére érhet célba. Ez alapján a mostani kormányhatározat rendelkezései az utóbbira vonatkoznak, tehát előbb kutatunk az amerikaiakkal, majd kisvártatva az oroszokkal is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!