Három ajánlat érkezett be a 2025-ös oszakai világkiállítás projektmenedzseri feladataira kiírt közbeszerzésre, és egy 2022 júniusában bejegyzett friss cég lett a befutó. Sok referenciával nem rendelkezhet a vállalkozás, igaz, a korábban kormánycégnél dolgozó egyedüli tulajdonosnak annál több tapasztalata lehet.
A Közbeszerzési Értesítő szerint az oszakai projektmenedzselést az augusztus 14-én aláírt szerződés szerint 119 750 000 forintért fogja végezni.
Egyébként 2022. június 24-én alakult, és 2022. július 13-án bejegyzett Novelment Kft.-nek már az első (fél)évében közel 20 milliós árbevétele és 9,6 milliós nyeresége volt.
A friss cég tulajdonosa Ambrus György építőmérnök, aki feltehetően az a szakember, aki a tavaly megszüntetett BFK Budapest Fejlesztési Központ magasépítési és zöldfejlesztési főigazgatója volt. (A megszüntetés időpontja nagyjából egybeesik az új cég alapításának idejével).
A Portfolio azt írja, hogy az elmúlt években több kiemelt beruházás, köztük az NKE Ludovika Campus projekt (2013-2018), a Groupama Aréna, a MOME Campusfejlesztés (2015-2019), illetve a Gül Baba türbe és környezetének felújítása (2016-2018) tartozott a feladatai közé. A közelmúltban a MVM Dome és a HUNGEXPO ingatlanfejlesztési beruházások megvalósításán dolgozott. A Kiemelt Kormányzati Beruházások Központjánál 2018-tól tervezési igazgatóként irányította állami beruházások előkészítési és tervezési folyamatait. 2021-től a BFK főigazgatójaként felel a magasépítési és zöldfejlesztési projektek előkészítéséért, megvalósításáért.
A másik két pályázó is budapesti volt, nevezetesen a CONSULTANT Építési, Szakértő és Tanácsadó Mérnöki Iroda Kft., valamint a CÉH Tervező, Beruházó és Fejlesztő Kft.
Az oszakai világkiállítás fő témája a jövő társadalmának megtervezése lesz.
Az oszakai pavilon körül korábban is akadtak érdekes fejlemények. Év elején a Magyar Építőművészek Szövetsége azt sérelmezte, hogy megfelelő kiírás nélkül ítélték oda az oszakai világkiállítás magyar pavilonjára kiírt tervezési feladatokat a Napur Architect Kft.-nek.
Arra kérték az illetékeseket, hogy nyílt építész tervpályázaton válasszák ki a legalkalmasabb céget. Úgy tűnik, kérésük meghallgatásra talált, ugyanis nyáron új nyertest hirdettek. Így a tervezési feladatokat már nem a Napur Architect, hanem az ZDA-Zoboki Építésziroda végzi el még olcsóbban is, az eredeti költségek feléért, 235 millióért.
Így az oszakai világkiállítás magyar pavilonja eddig 354 750 milliónál tart. Ehhez még jönnek majd a kivitelezési, rendezvényszervezési, biztosítási és egyéb költségek is.
A 2020-ra tervezett, de a Covid miatt 2021-ben tartott Dubaji Világkiállításon felépülő Magyar Pavilon költsége a K-Monitor összegzése szerint 11 milliárd forintnál állt meg.