15p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Miközben a Chelsea követhetetlen ütemben dobálja ki a fontszázmilliókat bárkire, aki egy egyeneset rúg a labdába, a klub nyereséget könyvelhetett el az átigazolási piacon. Elmagyarázzuk, ez hogy lehetséges, és hogy mi lehet a böjtje ennek a furcsa stratégiának.

Rivális csapatok szurkolói rég szórakozhattak olyan jól futball-szuperklub vergődésén, mint a Chelsea ellendrukkerei a 2022/2023-as szezonban. Ha valaki esetleg lemaradt volna róla: miután a klub Roman Abramovics orosz oligarcha tulajdonából a Todd Boehly amerikai üzletember fémjelezte BlueCo konzorcium tulajdonába került, a klub iszonyatos pénzeket tapsolt el az átigazolási piacon mind a tavaly nyári, mind az idén januári átigazolási időszakban. Boehly még tavaly nyár végén útilapút kötött a BL-győztes edző, Thomas Tuchel talpára, fontmilliókért kivásárolta Graham Pottert a Brightonnál élő szerződéséből, hogy aztán jókora fájdalomdíjat fizessen Potternek, miután áprilisban, a csapat pályán nyújtott gyenge teljesítménye miatt őt is kirúgta.

A kispadra beugró klublegendának, Frank Lampardnak még Potter eredményeit is sikerült alulmúlnia, így a Chelsea a szezon utolsó 27 meccséből mindössze ötöt megnyerve a, a bajnokságban mindössze 38 (tehát meccsenként átlagosan egy) gólt szerezve, negatív gólkülönbséggel végzett a 12. helyen. Mondanunk sem kell, hogy nemhogy a Bajnokok Ligája-kvalifikáció, de még a Konferencia Liga sem jött össze a csapatnak.

És mi volt erre Boehly válasza? Leigazolta a szurkolók körében leginkább gyűlölt rivális, a Tottenham egykori sikeredzőjét, Mauricio Pochettinót, majd újabb nagybevásárlást tartott a játékospiacon: néhány nappal az átigazolási időszak vége előtt is már nagyjából millió fontot, azaz körülbelül 149 milliárd forintot költött a klub új játékosokra.

Ted Boehly, a Chelsea-t megvásároló konzorcium arca. A végén lesz oka mosolyogni? Fotó: Wikipédia
Ted Boehly, a Chelsea-t megvásároló konzorcium arca. A végén lesz oka mosolyogni? Fotó: Wikipédia

Nyakló nélkül

Az elmúlt egy év költekezése nemcsak érzésre tűnhet kiugrónak, a Chelsea 2022/2023-as 539 millió fontos (241 milliárd forint) kiadása minden idők messze legtöbb pénze, amit egy csapat egy szezonban játékosra költött a világ messze leggazdagabb bajnokságában, a Premier League-ben, de a második helyre is befért a Chelsea idei szezonja (és még nem zárult le a nyári, és még hátra van a téli átigazolási időszak). A harmadik helyen egyébként a Manchester City 2017/2018-as szezonja „szerénykedik”, 328 millió fontos költéssel.

Ha a BlueCo érkezése óta eltelt időszakot nézzük, akkor a Chelsea jóval több mint kétszer annyit költött eddig játékosokra (872 millió fontot), mint a második helyen álló, és szintén nem a játékospiac leértékelt kosarában való turkálásról híres Manchester United (378 millió font). Az elmúlt évek két legsikeresebb angol csapata, a szaúdi állam által finanszírozott Manchester City, illetve a szintén amerikai befektetők tulajdonában álló Liverpool a 6-7. helyen kullognak „mindössze”” 236, illetve 233 milliós vásárlásokkal.

Roman Abramovics 2003-as érkezése felborította a Premier League erőviszonyait, és valószínűleg örökre átalakította a világ labdarúgását. Ami akkor kivétel volt – azaz hogy a dúsgazdag tulajdonosok messze a klub bevételeit meghaladó költekezéssel próbálnak maguknak sikert „vásárolni” – később norma lett, különösen a közel-keleti olajmilliárdok egyes klubok tulajdonosi szerkezetében történt megjelenésével. Ha viszont valaki arra számított, hogy az általában racionálisan viselkedő, nem elsősorban a dicsőséget vagy a nemzetközi elfogadást, hanem a pénzt hajszoló amerikai befektetők megjelenésével a Chelsea újra egy hagyományos klubra emlékeztetően fog működni, az – mint láttuk – jókora meglepetéssel kellett szembenézzen.

Közben azonban mind a Premier League, mind az UEFA szabályozásokat alkotott azért, hogy a klubfutball fenntarthatóbb legyen, és a klubok ne költhessenek bevételeiket messze meghaladó összegeket. Akkor hát mi történik a Chelsea-nél, hogyan lehetséges ez az elképesztő költekezés, és várható-e, hogy a klubot anyagi és egyéb büntetésekkel szórják meg a futball felügyeleti szervei?

Hogyan amortizáljunk játékosokat?

A Boehlyék által eltapsolt csillagászati összegeknél csak az a meglepőbb, hogy a Chelsea – papíron legalábbis – jelenleg egy anyagilag egészen jó helyzetben lévő klub. És ezt így hogy? – kérdezheti a kedves olvasó, a válaszhoz pedig kell egy kis kitérőt tenni a futballklubok könyvelésének meglepően izgalmas világába. Ebben a The Swiss Ramble futballgazdasági blog kiváló, és kimerítően alapos elemzése lesz segítségünkre, amelyet eredeti formájában itt olvashatnak. Az feltehetően senki számára nem újdonság, hogy a nagy cégek különböző, sokszor a legalitás határait is súroló vagy akár át is lépő „kreatív” könyvelési módszert használnak a könyvelésük kiegyensúlyozásához, vagy akár az adófizetési kötelezettségeik minimalizálásához, de a futballklubok esetében az átigazolások lekönyvelésének teljesen legális, laikusként viszont igen furcsa, és a való világ logikájával látszólag szembemenő sajátosságai is nagyon jó eszközt adnak a könyvelők kezébe.

Könyvelési szempontból ugyanis a klubok úgy kezelik a játékosaikat, mint mondjuk egy húsipari cég egy darálthúsporciózós keverős darálógépet, azaz a termelő tevékenységhez szükséges vagyontárgyként. Ha egy klub megvesz egy játékost, akkor ez az összeg nem így jelenik meg a könyvelésben egy összegben, hanem évekre elosztva (és nem azért, mert esetleg részletekben fizetnék ki a vételárat, bár ez is bevett gyakorlat). E helyett a vételárat elosztják a játékos által aláírt szerződés éveinek számával, és az így kapott összeget évente, amortizációként adják hozzá a költségekhez, miközben a játékos-vagyontárgy a könyvelésben szereplő értékét is ennyivel csökkentik minden évben.

Ha egy konkrét példát veszünk, akkor a Chelsea által angol rekordot jelentő 100 millió fontért (plusz teljesítményalapú bónuszok, de ezeket most az egyszerűség kedvéért hagyjuk ki a számításból), 8 éves szerződéssel nemrég leigazolt Moisés Caicedo esetén a következő a helyzet: Caicedo éves amortizációja 100/8, azaz 12,5 millió font. A 2023/2024-es szezon könyvelésében a játékos egy 87,5 millió fontos vagyontárgyként kerül be, 12,5 milliós amortizációval. Ha kitölti 2030/2031-ig szóló szerződését, akkor minden évben 12,5 milliót amortizálódik az értéke, míg végül eléri a nullát.

Caicedo persze e mellett fizetést is kap a klubtól, méghozzá nem is keveset, a hírek szerint heti 250 ezer fontot (úgy 111,5 millió forintot), azaz évi 13 millió fontot. A középpályás évente tehát 12,5 plusz 13, azaz 25,5 millió fontjába kerül a Chelsea-nek a következő nyolc évben (megint csak leszámítva a mindenféle bónuszokat, ügynöki díjakat, illetve feltételezve, hogy közben nem módosítják a szerződést).

Ha eladásra kerül sor, akkor a dolog úgy néz ki, hogy a profitot vagy veszteséget nem a játékos egykori vételára és eladási ára közti különbség jelenti, hanem a játékos könyv szerinti maradványértéke és az eladási ár különbözete. Egy másik chelsea-s példa, Kai Havertz esetében ez úgy néz ki, hogy a játékost két éve ötéves szerződéssel igazolták le 62 millió fontért, majd most 65-ért adták tovább az Arsenalnak. Eredeti értéke évi 12,4 millió fonttal csökkent, tehát eladása pillanatában 24,8 millióval szerepelt a könyvelésben, így papíron 40,2 milliós profitot csinált rajta a Chelsea (és ráadásul persze a következő években fizetést sem kell már adniuk neki).

Ennek révén lehetséges az is, hogy a pályán óriási bukásként elkönyvelt, eredetileg 58 millióért vásárolt Christian Pulisic idei, 17,4 millióért történt eladása csak 1,9 milliós veszteségként jelentezik a könyvelésben. Ha pedig egy csapat a saját utánpótlásában kinevelt játékost ad el, akkor a teljes vételár profitként könyvelődik le, ebből semmilyen költséget nem vonnak le. A Manchester Unitedhoz 55 millió fontért távozó Mason Mount tehát kereken 55 milliós nyereséget jelent a Chelsea könyvelésében.

Így fordulhat elő az az a megdöbbentő helyzet, hogy a futballtörténelem eddigi legnagyobb költekezési hullámának hatása valójában nettó nyereségként jelenik meg a Chelsea könyvelésében, a 2022/2023-as szezonban a játékosok vásárlásából és eladásából származó költségek és bevételek összesen 62,8 millió, a 2023/2024-es szezonban (eddig) 151,9 millió, összesen pedig 214,8 millió fonttal javították a mérleget.

Veszteséges modell

Ez persze csak a könyvelés világában van így, a klubnak azért valójában elő kell teremtenie ezeket a csillagászati összegeket, és valahol, valamikor, valamilyen formában le is kell könyvelnie. (Nem tudjuk például, hogy az átigazolási, illetve az ezekhez kapcsolódó, például ügynöki díjakat milyen ütemezésben fizeti ki a klub, de biztosan nem mondjuk nyolc évre, egyenlő részletekre elosztva.) Amit Boehlyék most csináltak, az nagyon rizikós stratégia, mivel iszonyatos jövőbeli összegekre kötelezték el a klubot a hosszú szerződésekkel leigazolt játékosok szerződtetésével. Ha mindent összeadunk (átigazolási díj, ügynöki díj, bónuszok, fizetés), akkor az elmúlt két évben összesen közel kétmilliárd (1937 millió) font kifizetését vállalták.

Mindezt úgy, hogy a klub az elmúlt években folyamatosan működési veszteséget termelt, méghozzá nem is keveset. Az utolsó lezárt üzleti éve a 2012/2022-es a klubnak, az azt megelőző tízéves időszakban minden évben jelentős veszteségeket jelentett a klub, összesen mintegy 944 millió font értékben.

Igaz, a játékoseladásokból származó profit ezek egy nagy részét ellensúlyozta, ugyanebben az időszakban összesen 706 millió forint nyereségre tett szert az átigazolási piacon a Chelsea. Mindkét szám kiemelkedik a Premier League mezőnyéből, a 944 milliós operatív veszteség jócskán meghaladja a második legveszteségesebb klub, az Aston Villa veszteségét, de ha a Chelsea (a tavalyi szezonban csak elméleti) fő riválisait, a négy Bajnokok Ligáját érő helyezésért rendszeresen harcban álló csapatot nézzük, akkor még durvább az összehasonlítás. A Manchester United ugyanis 221 milliós működési nyereséget, a Tottenham 56 milliós nyereséget termelt, de a veszteséges „nagy” klubok is nagyon messze vannak a Chelsea számaitól: a Liverpool 174, az Arsenal 267, a szintén nem összehúzott pénztárcájáról híres Manchester City is „csak” 366 milliós működési veszteséget termelt ebben a tízéves időszakban.

Ha a játékoseladási profitot nézzük, a Chelsea itt is közel kétszeres összegről számolhatott be a második helyezetthez képest a 706 milliós nyereséggel, míg a második Liverpool 385 milliót, a harmadik Tottenham 356 milliót keresett az átigazolási piacon. (A Manchester City 328, az Arsenal 318 milliót, a Manchester United pedig 133 milliót zsebelt be a tíz év alatt.)

Ha az adózás előtti eredményeket nézzük, akkor a Chelsea az elmúlt tíz évben hatszor volt veszteséges (kiemelkedő a 2020/2021-es szezon 156 millió fontos, illetve a 2021/2022-es szezon 121 milliós vesztesége), de négy évben nyereséges tudott maradni (itt a 2017/2018-as év 67 milliós nyeresége a legmagasabb).

Bizonyítani kell

De mi lesz a következő években? Megtérül ez a hatalmas, közel kétmilliárd fontos beruházás a tulajdonosknak, tényleg megmutatják Boehlyék a világnak, hogyan is kell futballklubot üzemeltetni? Ez nagyon nagyban a pályán elért eredményeken fog múlni. Egyrészt ott vannak a közvetlen bevételek: a Premier League-ben az elért helyezéstől függ a kapott pénzdíj összege, az európai kupákban – főleg a Bajnokok Ligájában – való szereplés adott esetben súlyos fonttízmilliókkal tudja megdobni a bevételeket a jegyeladások, a pénzdíj és a TV-közvetítések jogdíjából kapott részesedés révén. Azonban a pályán nyújtott teljesítmény a szponzorok hozzáállását, a tőlük kapott, eredményekhez kötött bónuszokat, az új szponzorokkal kötött szerződések összegét is befolyásolja.

Thiago Silva, a kevés nem kikukázott korábbi nagy igazolás egyike. Csak reménykedhetnek a Chelsea szurkolói, hogy beválik a nagy stratégia, és a pályán is látványos eredményt hoz a rengeteg elköltött pénz.
Thiago Silva, a kevés nem kikukázott korábbi nagy igazolás egyike. Csak reménykedhetnek a Chelsea szurkolói, hogy beválik a nagy stratégia, és a pályán is látványos eredményt hoz a rengeteg elköltött pénz.

És akkor még ott van a játékosok értéke. A többségében fiatal, karrierjük legjobb évei előtt álló, még fejlődni is képes játékosokkal kötött iszonyatos hosszúságú szerződések zseniális befektetésnek fognak tűnni, ha Caicedo, Mudrik, Fernandez, Fofana, Jackson, Lavia és a többiek beváltják a hozzájuk fűződő reményeket. Ahogy a piac az elmúlt években alakult, annak fényében elképzelhető, hogy a Mudrikért kifizetett 88, a Fernandezre költött 106 millió, vagy éppen a Caicedóért leperkált, bónuszokkal együtt 115 millió font 3-4 év múlva bombaüzletnek fog tűnni, amikor éppen 150-200 millió fontokért fognak elkelni a kiemelkedő, még a 20-as éveik első felében járó tehetségek.

Ha a Chelsea most vett játékosai rendszeresen harcban lesznek a bajnokságért és a BL-győzelemért, akkor a nekik adott, most fiatal, a legmagasabb szinten még kipróbálatlan játékosoknak magasnak számító, heti 100-250 ezer fontos fizetések is messze alatta lesznek a sztárjátékosok már most is inkább 3-400 ezer fontot eléri fizetéseihez képest. A klub nagyon kényelmes helyzetben lesz, ha a csapat hasítani fog a pályán: 3-4 év után is még 3-4 évre lekötött, piaci értéküket legalább megőrző, de inkább növelő, relatíve alacsony fizetésű sztárokkal lesz teletömve a keret.

Viszont ha e játékosok többsége nem váltja be a hozzá fűzött reményeket, a Chelsea pedig tovább bukdácsol, akkor nagy lesz a baj: elolvadt piaci értékű játékosok fognak üldögélni a cserepadon, akiknek ott lesz az a kényelmes lehetőség, hogy további hosszú évekig húzzák az évi 5-10 millió fontos fizetésüket a klubtól, miközben a pályán alig mutatnak valamit. A klub pedig választhat, hogy valahogy, a veszteségeket benyelve, több évnyi fizetésüket előre kifizetve megszabadul ezektől a játékosoktól, vagy megpróbál újabb edzőváltásokkal valahogy kihozni belőlük valamit, és évről évre benyeli a magas amortizáció, illetve a fizetések terheit.

A jelenleg ismert számokból kiindulva az biztosnak tűnik, hogy a Chelsea 2022/2023-ban, illetve 2023/2024-ben is vastagon veszteségesen fog működni, az adó előtti veszteséget előbbi esetben 70,2, utóbbiban 131,6 millió fontra becsüli a Swissramble.

Ez persze egészen addig különösebben senkit sem kell érdekeljen, amíg Boehlyék állják a cechet – de a klub egyébként hiteleket is felvehet, hiszen Abramovics távozásakor elengedte a klub tetemes adósságát, így most a PL-csapatok között szinte egyedülállóan alacsony az adósságállománya. De mi a helyzet a Premier League és az UEFA elvileg legalábbis egyre szigorodó pénzügyi előírásaival, amelyek megakadályoznák, hogy a klubok folyamatosan nagy, fenntarthatatlannak minősített veszteségekkel működjenek.

Az UEFA Financial Fair Play (FFP – Pénzügyi Fair Play), illetve a Premier League Profitability and Sustainability (Profitabilitási és Fenntarthatósági) szabályainak részletes ismertetése kimerítené e cikk kereteit. Mindkét szabályozás lényege, hogy egy több éves időszakot vizsgál, és különböző kedvezményeket és levonásokat is lehető tesz a klubok számára (például most a Covid-időszak alatti kieső bevételeket lehet kivonni az elmúlt években keletkezett veszteségekből, illetve a „fenntarthatóságra szánt” kiadásokat, például az utánpótlásnevelő akadémiára költött pénzeket sem kell beleszámolni a költségekbe).

A Chelsea esetében nagyon úgy tűnik, hogy a klub mindkét szabályozás esetében jócskán túl fog futni a megengedett veszteségkereteken a 2024-es évre, méghozzá jócskán. Persze elképzelhető, hogy a Chelsea még idén januárban, illetve jövő nyáron – még júniusban, hogy a befolyó összeg a 2023/2024-es szezonhoz íródjon – túlad még néhány játékoson, hogy kicsit egyenesbe hozza a pénzügyeit (a legjobban akkor járnának, ha saját nevelésű fiatalokat adnának el, mint mondjuk Conor Gallagher, Armando Broja vagy Callum Hudson-Odoi).

Valószínűbbnek látszik azonban, hogy a Chelsea mind az UEFA, mind a Premier League fenntarthatósági szabályozásait meg fogja sérteni. Mutatja azonban a szuperklubok és a szabályozó testületek között jelenleg fennálló erőviszonyokat, hogy ezen túlzottan nem aggódnak a klubnál. Az FFP esetében már láthattuk, hogy a szabályokat nyilvánvalóan megsértő csapatok is legfeljebb egy atyai kokit kaptak az UEFA részéről: az európai kupákból való kizárás helyett csak pénzbüntetéseket, amelyeket ráadásul részletekben kell csak kifizetni, nagyobb részüket pedig akár el is engedheti az UEFA, amennyiben a klubok a jövőben teljesítenek bizonyos feltételeket. (Tavaly például a PSG úgy kapott 65 millió eurós – tehát nagyjából egy fél sztárjátékos árának megfelelő – büntetést, hogy abból csak 10 milliót kellett rögtön kifizetnie, a maradékot pedig csak akkor, ha a következő három évben sem sikerül egyenesbe hozni magukat.)

A Premier League szabályozása esetén valami hasonlóra lehet számítani: nem valószínű, hogy rögtön húsba vágó büntetésekkel, például pontlevonással, az átigazolási piacról való kizárással, netalán a másodosztályba száműzéssel büntetnék azokat a klubokat, amelyek áthágják az előírásokat. Ha pedig csak néhány millió font büntetést kell kicsengetni, akkor Boehlyék gondolkozhatnak úgy is, hogy ez csak egy újabb tétel a költségek rovatában, és megéri kifizetni, hogy a klub „mindent bele” átigazolási stratégiája meghozhassa gyümölcsét.

Végül úgyis szinte minden a pályán fog eldőlni. Egyelőre a Chelsea nem hasít a bajnokságban az eddig három meccsükből csak egyet, az újonc Luton ellenit tudta megnyerni a csapat, amely még kiszenvedett egy továbbjutást a negyedosztályú Wimbledon ellen a Ligakupában. Persze a rengeteg új játékosnak idő kell, amíg összeszoknak, ahogy Pochettinónak is, hogy a keze alá szoktassa a csapatot. A kérdés az, hogy kap-e erre időt attól a klubvezetéstől, amely a tavalyi szezonban három edzőt is elfogyasztott. Ha igen, és a Chelsea hosszú évekre lekötött, fiatal sztárjai is igazolni kezdik játékukkal a rájuk költött pénzt, a végén még az is lehet, hogy a Chelsea és szurkolói nevethetnek majd e zavaros időszak végén.

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!