4p

Aggasztóak az inflációs kilátások, a növekedés szintén gyengén alakult, a jegybank azonban óvatos és türelmes, ezért nem változtatott az alapkamaton.

„A jegybank helyzetértékelése alapján az infláció a következő hónapokban várhatóan a toleranciasáv felső széle körül alakul” – mondta Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a kamatdöntést követő sajtótájékoztatón. A monetáris tanács elkötelezett az inflációs cél tartásában, a stabilitást is szem előtt tartva ezért a keddi kamatdöntő ülésen az alapkamatot a korábbi 6,5 százalékos szinten tartotta. Az óvatos és türelmes megközelítés kiemelt szempont a kamatdöntések során, a szigorú monetáris kondíciók fenntartása ezért indokolt. A pénzügyi piaci stabilitás fenntartása szintén fontos, és a pozitív reálkamatból sem enged az MNB. 

Az energia- és nyersanyagárak enyhén emelkedtek, de továbbra is a vám bejelentések alatti szinten vannak, a vámokkal kapcsolatban azonban továbbra is sok a bizonytalanság, és felfelé mutató kockázatot jelentenek az inflációra nézve. A nagy jegybankok kamatpályája is a korábbi előrejelzésnél szigorúbban alakulhat, ami úgyszintén megkötheti az MNB kezét. 

Többször zsugorodott a gazdaság, mint nem

A visszafogott konjuktúra is aggasztja a monetáris tanácsot. A magyar gazdaság teljesítménye elmaradt a várakozásoktól, stagnált az első negyedévben. A szezonálisan kiigazított adatok alapján 0,4 százalékos visszaesés volt. A vállalatok széles köre szerint a növekvő költségek továbbra is nehezítik a beruházásokat. Az erős munkaerőpiac, az emelkedő reálbérek segítik a fogyasztást, de a jegybankelnök arra is figyelmeztetett, hogy a munkaerőpiac feszessége csökkent, a versenyszférában a munkaerő iránti kereslet 2016-os szintre esett vissza. 

Az infláció áprilisba az előrejelzési sávnak megfelelően, de a toleranciasávon felül alakult, 4,2 százalékos lett. Jó hír, hogy a folyó fizetési mérleg egyenlege pozitív, és várhatóan így is marad, emellett a bankok helyzete is stabil. 

Szintén kedvező fejlemény, hogy a pénzügyi piacokon javult a befektetői hangulat, a tőzsdeindexek emelkedtek, a piacok ingadozását, idegességét jelző VIX-index értéke pedig csökkent. A régió ugyanakkor továbbra is kitett a változó nemzetközi környezetnek. 

Újságírói kérdésre válaszolva Varga Mihály elmondta: a jegybank szerint az árstabilitás fenntartásával lehet fenntartható gazdasági növekedést és hosszú távú egyensúlyt elérni. A második negyedév adatait minél alaposabban elemezni kell, egyelőre viszont csak részadatai vannak a jegybanknak. A júniusi Inflációs jelentésben vizsgálni fogja a jegybank a gazdasági növekedés kilátásait is, az elmúlt 12 negyedévből ugyanis 7 negyedévben csökkent a magyar GDP. Ezt is figyelembe kell vennie a monetáris tanácsnak a kamatdöntés során, az első számú tényező viszont az árstabilitás. 

Mivel a jegybankelnök úgy beszélt, ahogy a piac várta, a forint erősödött, a korábbi 404,5 forintos szintről 403,5 alá süllyedt az euró ára. 

Egy darabig még nem várható lazítás

A piac sem vár lazítást még a következő hónapokban sem. „Egy esetleges lazítás mellett szóló érv lehet, hogy az első negyedévben gyengén szerepelt magyar gazdaság, a GDP ugyanis negyedéves összevetésben 0,2 százalékkal mérséklődött” – fogalmazott Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. Kiemelte, hogy a forint árfolyama viszonylag stabil volt az elmúlt hetekben, de 400 forint felett maradt az euró jegyzése. A kamatcsökkentéshez inkább a 395 forint vagy az alatti árfolyam adhatna muníciót.

„Összességében továbbra is arra számítunk, hogy a nyár folyamán sem változik az alapkamat szintje. Szeptember lehet az első izgalmasabb döntés, amikor napirendre kerülhet egy esetleges csökkentés. Az év végére egy, maximum két kamatmérséklésre látunk esélyt a mostani kilátások szerint. Ennek eredményeként 6-6,25 százalékos lehet a december végén az alapkamat” – tette hozzá.

Az Erste Bank elemzői szerint az alapkamat módosítására a következő hónapokban nincs kilátás. A világ vezető jegybankjainak és a régiós központi bankok várható kamatpályáinak figyelembevételével, valamint a hazai folyamatok kedvező alakulása esetén továbbra is látnak esélyt egy-két kamatcsökkentésre az év végén.

Regős Gábor, a Gránit Bank vezető közgazdásza szerint viszont az idén nem lesz már kamatvágás. A kormány az árrésstoppal ugyan érdemben tudta mérsékelni az inflációt, de az intézkedés kivezetése az inflációt felfelé húzza majd, ami nem teszi lehetővé a kamatcsökkentést. Az árrésstop a szakember várakozása az idei év egészében megmarad, csak jövőre vezetik ki, ez pedig azt jelenti, hogy a kamatcsökkentésre jövőre is csak mérsékelten nyílik tér.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!