A magyar bankok szerint eljött az ideje a bankadó csökkentésének, vagy akár a teljes kivezetésének is, de a kormány továbbra is számol ezzel a közteherrel.
A bankokkal kötött megállapodás szerint a bankadó - hivatalos nevén pénzintézeti különadó - mértéke hitelintézetek esetén az adóalap 50 milliárd forintot meg nem haladó része után 0,15 százalék, felette 0,21 százalék, míg az alapja a két évvel korábbi mérlegfőösszeg.
Ezt a mértéket is sokallja ugyanakkor a bankszakma. A Hír tv egy hónappal ezelőtti összeállítása szerint mások mellett Csányi Sándor, az OTP első embere szerint a bankadó - és egyéb járulékok - továbbra is gátolják a magyar bankszektor versenyképességét.
A negyedik Orbán-kormány azonban kitart amellett, hogy a bankrendszernek is ki kell vennie a részét a közteherviselésből. Varga Mihály a parlament gazdasági bizottsága előtt, még miniszter-jelölti meghallgatása során az erre vonatkozó kérdésre azt felelte a bizottsági jegyzőkönyv szerint, hogy
"kicsit meglep, amikor felelős felelős bankvezetők arról beszélnek, hogy további bankadó-csökkentést és illetékcsökkentést várnának, mert azt gondolom, most a bankokon a sor. A bankok hatékonyságának kell javulniuk, a költségeknek csökkenniük. Az összes európai összevetésből az derül ki, hogy a magyar bankrendszer mindig jóval magasabb költséggel működik, mint mondjuk a szlovák vagy a lengyel bankrendszer."
A miniszter ezt követően egyértelművé tette, hogy a jelenlegi adórendszeren nem kívánnak változtatni.