A betegek nagyobb biztonsága érdekében a gyógyszerhamisítás visszaszorítását szolgáló új szabályok lépnek életbe szombaton - közölte az Európai Bizottság. Az új szabályok szerint a gyógyszergyártóknak egy úgynevezett 2D vonalkódot és egy manipulálás elleni eszközt kell elhelyezniük a vényköteles gyógyszerek dobozán.
MTI Fotó: Czeglédi Zsolt |
A gyógyszertárak - az online patikák is - és a kórházak kötelesek ellenőrizni a gyógyszerek eredetiségét mielőtt kiadják a betegek számára. A 2019. február 9. előtt gyártott, biztonsági elemekkel nem rendelkező gyógyszerek lejáratuk időpontjáig forgalomban maradhatnak.
Az új, végponttól végpontig típusú ellenőrzési rendszer ugyanakkor előírja az arra jogosultak, főként gyógyszerészek és a kórházak számára, hogy a teljes ellátási lánc mentén ellenőrizzék a termékek eredetiségét. Az új rendszer segítségével a tagállamok jobban nyomon tudják követni az egyes gyógyszereket, különösen, ha azok valamelyikével kapcsolatban aggályok merültek fel.
Komoly anyagi teher a gyógyszergyártóknak
A betegeknek a változásból nem származik kellemetlenség, ha a rendszer mindent rendben talál a készítménnyel kapcsolatban, a kód leolvasása a másodperc tört részét veszi igénybe - mondta Illés Zsuzsanna, a HUMVO Magyarországi Gyógyszer-azonosítási Nonprofit Zrt. igazgatóságának elnöke az Infostartnak.
Illés ugyanakkor hozzátette: a hazai gyógyszergyártóknak közel 20 milliárd forintos beruházást jelentett a gyártósor felkészítése az egyedi azonosító dobozra nyomtatására. Ki kellett építeni továbbá egy olyan informatikai rendszert, ami alkalmas a különböző telep- és gyártóhelyek közti adatforgalom biztosítására. Az éves fenntartási költség pedig elérheti a 4-6 milliárd forintot. Ez a teljes hazai iparág versenyképességére negatívan hat.