5p

Mi a Magyar Péter-jelenség titka?
Mennyiben más Magyar Péter, mint Orbán Viktor?
Mennyi voksot szerezhet a Tisza Párt, kitől vehet el szavazatokat?
Online Klasszis Klubtalálkozó élőben Somogyi Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a Political Capital szociológus társalapítójától!

2024. május 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy sikeres kisvállalkozó mesélte el pályázati történetét lapunknak, amely nem kis munka után happy enddel végződött. Ma már áll az új üzemcsarnok, amelyben új szerszámgépekkel folyik a termelés.

Összejött az új üzem

Igen tanulságos Kovács Zoltán vállalkozó esete, akinek 13 állandó alkalmazottat foglalkoztató fémmegmunkáló üzeme van Kelet-Magyarországon. A vállalkozó korábban hosszú éveken át használt műhelyt kinőtte, így azzal a problémával szembesült, hogy rövid időn belül új telephelyre és üzemcsarnokra volt szüksége.

Egy jó ötlet kell csak


A nyereséges céget üzemeltető vállalkozó közel 150 milliós forgalmat bonyolít le évente, és a fémmegmunkálási feladatok mellett elsősorban építőipari beruházóknak szállít különböző fém elemeket, acélszerkezeteket. A gond felmerülésekor az üzlet jól ment, ezért megpróbált a vállalkozó a problémából előnyt kovácsolni.

A terv roppant egyszerű volt. Kellett venni egy saját teleket, azon fel kellett húzni egy csarnokot, ahol új, modernebb, nagyobb teljesítményű gépek is elférnek. Az előzetes kalkulációk szerint a könnyűszerkezetes üzemcsarnok és az új gépek nagyjából 86 millióból jöttek ki.

A vállalkozás korábbi nyereségéből Kovács Zoltán számára elegendő forrás állt rendelkezésre ahhoz, hogy megvásárolja a szükséges telket, ugyanakkor a csarnok felhúzása és a gépek beszerzése már komoly fejtörést okozott. A társaságnak volt még valamennyi forrása, így elvileg rendelkezésre álltak volna beruházási hitelek, ám az ezzel járó eladósodottság kockázatát nem szerette volna vállalni a cégtulajdonos. Mint elmondta, egy üzlettársától már hallott a pályázási lehetőségekről, sőt kicsit részt is vett benne, amikor kölcsönadott egy szerényebb összeget a barátjának. Ismerte az ügy buktatóit is - hiszen az ismerős ezért szorult a segítségre -, az illetékes szervek szinte csak utófinanszírozásos szerződést kötnek, és előfordul, hogy az aktuális részt késve kapja a nyertes pályázó.

Már csak pályázni kell


Következő lépésként keresett egy pályázatíró szakembert. Mint elmondta, többen figyelmeztették, hogy ezen a piacon is nagyon résen kell lenni, hiszen a sok tisztességes szakember mellett néhány hiéna is tevékenykedik. (Volt olyan ajánlat, hogy a pályázat elkészítéséért összesen 1,1 millió forintot kértek, nyertes pályázat esetén még további 10 százalék sikerdíjra is igényt tartottak volna, amit a saját projektje esetén túlságosan komoly költségnek tartott). Végül is hosszas keresgélés után talált egy megfelelő referenciákkal rendelkező pályázatíró céget, amely jóval alacsonyabb költségek és sikerdíj fejében vállalta a feladatokat.

A tanácsadó javaslatára egy bankhoz fordultak, amely az egész beruházásra bankgaranciát vállalt. Elmondása szerint a hitel fedezete a már megvásárolt ingatlan, az üzemcsarnok és a gépek, továbbá a cég bevételei voltak, valamint a pályázaton majdan elnyerendő támogatás is erre a célra szolgált. Mint elmondta, az adott bank felkészült volt a pályázati finanszírozást illetően, így nagy segítséget jelentett a szolgáltatás igénybevétele. A vállalkozó tájékoztatása szerint a banki közreműködés, vagyis a bankgarancia a pályázat benyújtásánál megfelelt az önrésznek.

Kovács Zoltán tájékoztatása szerint szerencséje volt, mert bár rövid ideig, de épp a forráskeresés időszakában lehetett pályázni a GVOP-2006-2.1.1. kiírásra. Az idő ugyan szoros volt, ráadásul a pályázatira és az egyes projektek számára megítélt támogatásra sem volt túl bő a keret, ám a tanácsadó támogatásával a cégével elindult a pályázaton. A kiírás szerint 35 százalékos állami (pályázati) támogatás volt gépek vásárlására.

Kemény pályázat

A pályázat megírása a fentiek miatt nagyon feszített tempóban folyt, több átvirrasztott éjszaka árán. Hihetetlen sok papírt kellett beszerezni, és figyelni kellett az érvényességükre. Hiszen nem lehettek 15 vagy 30 naposnál régebbiek. Mint elmondta, szerencsére a pályázatíró cég kellő tapasztalattal rendelkezett, így a szoros ütemezés ellenére is sikerült elkészíteni a pályázatot és a szükséges dokumentációt. Így is a beadási határidő utolsó napjára készült el a teljes dokumentáció.

Az áldozatos munkának végül meglett a gyümölcse, és a cég sikeresen pályázott a közel 25 millió forintos támogatásra. Így elkezdődhetett a beruházás, aminek kapcsán csak egyszer merült fel probléma, a forint árfolyamának változása miatt (az euróban megadott ajánlat következtében) a szerszámgép drágább lett, mint a tervezett összeg, ám végül saját forrásból fedezték a különbözetet.

Az új üzemcsarnok még abban az évben elékészült. A projekt folyamán menet közben is volt ellenőrzés, majd a gép átadása után megjelentek a hatósági emberek, és helyszíni ellenőrzést tartottak (ami azonban nem lepte meg a vállalkozót, hiszen mind az ismerősei, mind a pályázatíró cég tájékoztatta, hogy erre számítani kell). Természetesen a szükséges dokumentáció, számlák rendben voltak, így folyósították a megítélt támogatási összeget.

Menedzsment Fórum 

Jogi nyilatkozat 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!